Pomaganie przez Wspinanie (PATRONAT)

18 Kwi

W sobotę 21 kwietnia w Centrum Handlowym Osowa nastąpi otwarcie wystawy fotograficznej „Klejbor na kresach świata”. Inaugurację uatrakcyjni prelekcja górskiego podróżnika Pawła Klejbora. Wstęp jest bezpłatny.

Projekt charytatywny, mający miejsce w Centrum Handlowym Osowa, nosi nazwę „Pomaganie przez Wspinanie” i obejmuje cykl spotkań, w skład których wchodzą wystawy fotograficzne, dokumentujące wyprawy górskie Pawła Klejbora oraz wykłady, warsztaty i trening, prowadzone przez trójmiejskiego alpinistę. Ich najważniejszym założeniem jest pomoc potrzebującym – pieniądze z licytacji koszulki z logo CH Osowa, w której zostanie podjęty atak szczytowy na Elbrus, zostaną przekazane na cel charytatywny, na rzecz Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno–Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Gdańsku. Ponadto spotkania mają na celu przybliżenie ludziom piękna gór, ale również opowiedzenie o trudach, jakie napotyka się w czasie górskiej wędrówki oraz pokazanie, jak należy przygotować się do wyprawy w góry. Wydarzenie skierowane jest do wszystkich zainteresowanych, głównie do młodzieży i dorosłych.

Inauguracją wydarzenia będzie pierwsza, z trzech zaplanowanych przez Centrum, prelekcja alpinisty Klejbora, podczas której opowie on o swoich dotychczasowych wyprawach, Koronie Ziemi oraz zapowie swój wyjazd na Elbrus, który zaplanowany jest w terminie 7–19.06.2018 roku. Tej niecodziennej, półtoragodzinnej górskiej opowieści, przeplatanej filmikami, będzie można posłuchać już 21 kwietnia o godzinie 12:00 na terenie Centrum Handlowego Osowa w butiku naprzeciwko Monnari. Po wykładzie będzie czas na pytania do prelegenta oraz możliwość obejrzenia galerii zdjęć, której autorem jest Paweł Klejbor oraz jego przyjaciele. Wystawa będzie prezentowana w tym samym miejscu, co prelekcja.

Klejbor na kresach świata”to pierwsza tego typu wystawa, która ma miejsce w Centrum Handlowym Osowa. Osoby, odwiedzające Centrum, do 27 maja będą miały okazję zobaczyć ponad 30 zdjęć, które są dokumentacją górskich wypraw Pawła Klejbora na Kilimandżaro, Mont Blanc, Gran Paradiso oraz Aconcaguę. Tematyka fotografii jest zróżnicowana, uchwyca niecodzienne sytuacje i zawiera między innymi obrazy ze szczytów czy ze stalowego schronu Vallot, gdzie alpiniści nocują w czasie wyprawy. Nie zabraknie również górskich pejzaży, klimatycznych zdjęć nocnych z rozgwieżdżonym niebem, nietypowej restauracji na skale, do której sposób dotarcia dyktują przypływy i odpływy wody, a także ujęć z mieszkańcami odwiedzonych miejsc. Podróżnik był z wizytą w szkole w Zanzibarze, gdzie przekazał tamtejszym dzieciom 20 kilogramów kredek, co zostało uwiecznione na eksponowanych fotografiach.

Autor wystawy, Paweł Klejbor, to 41-letni mieszkaniec Trójmiasta, który pokochał góry w wieku 11 lat, podczas wycieczki na Rysy, gdzie podróżował z rodzicami. Pomysł na zdobycie Korony Ziemi narodził się u niego w schronie „Vallot” pod Mont Blanc. Ten najwyższy szczyt Alp (i Europy, jeśli weźmie się pod uwagę granice wyznaczone przez Międzynarodową Unię Geograficzną) zdobył w 2016 roku, poprzedzając go udanym wejściem treningowym na Gran Paradiso. Poza tym w 2017 roku zdobył Kilimandżaro i Aconcaguę. Oprócz gór pasjonuje się fotografią.

W trakcie treningu poznałem dziewczynę, która spytała, czy nie chciałbym zostać wojownikiem dla jej wujka chorego na raka. To był moment zwrotny w moim życiu i od tego momentu zapoczątkowałem wejścia na szczyty dla ludzi, którzy potrzebują pomocy, w celu dodania im siły w codziennej walce z przeciwnościami losu – mówi Paweł Klejbor, podróżnik po Koronie Ziemi oraz autor zdjęć prezentowanych na wystawie w CH Osowa.

Serdecznie zapraszamy wszystkich odwiedzających nasze Centrum do obejrzenia wystawy „Klejbor na kresach świata”i do udziału w prelekcji naszego Gościa. Nie zabraknie ciekawych opowieści ze szlaków górskich i wyjątkowych fotografii. Zachęcamy również do śledzenia strony internetowej naszego Centrum, gdzie na bieżąco będziemy aktualizowali informacje o kolejnych odsłonach„Pomagania przez Wspinanie” – podsumowuje i zaprasza do udziału w spotkaniach Aleksandra Słowińska, Dyrektor CH Osowa.

Patronami medialnymi wydarzenia zostali:my3miasto.pl oraz Osowa.com

Źródło: Informacja prasowa.

One Reply to “Pomaganie przez Wspinanie (PATRONAT)”

  1. Pingback: Jak spakować się na wyprawę w góry? (PATRONAT) - my3miasto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.