Polski street art, czy street art w Polsce?

7 Sty

Gdańska Szkoła Muralu zaprasza na kolejne spotkanie ze sztuką w przestrzeni publicznej. Tym razem tematem wykładu będzie polska sztuka uliczna. „Polski street art czy street art w Polsce?” – na to pytanie postara się odpowiedzieć Marcin Rutkiewicz – założyciel i prezes Fundacji Sztuki Zewnętrznej 11 stycznia o godz. 14.00 w audytorium Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wstęp wolny.

Autorski wykład Rutkiewicza ma dwa cele: uporządkowanie pojęć używanych w związku z opisywaniem obszaru twórczości ulicznej, oraz próbę odpowiedzi na pytanie, na ile polski street art jest zjawiskiem, które wynika z rodzimych tradycji artystycznych, a na ile jest efektem zjawisk i kontynuacją procesów, które swój początek mają w krajach Zachodu. Całość wykładu ilustrowana będzie dziesiątkami zdjęć z archiwum autora. Część z nich można obejrzeć na stronie: www.fundacjasztuki.blogspot.com.

Marcin Rutkiewicz jest założycielem Fundacji Sztuki Zewnętrznej, stawiającej sobie za cel dokumentację i promocję obecności sztuki w przestrzeni publicznej. Jest także współautorem publikacji albumowych „Polski street art”, „Graffiti w Polsce 1940-2010”, oraz „Między anarchią a galerią”, a także twórcą i kuratorem street artowej Galerii 40/40 (czyt. „foty/forty”) na Fortach Bema w Warszawie.

Wykład „Polski street art, czy street art w Polsce” to kolejne spotkanie w ramach cyklu zajęć prowadzonych przez Gdańską Szkołę Muralu, które skierowane są szczególnie do studentów i absolwentów Akademii Sztuk Pięknych oraz architektury na Politechnice. W trakcie zajęć uczestnicy poznają założenia muralu w przestrzeni publicznej, projektowania oraz technologii dawnych i współczesnych (sgraffito, techniki mineralne, techniki streatartowe). Adepci Szkoły, w asyście prowadzących, postawią także pierwsze kroki na rusztowaniach.

Zajęcia prowadzone w ramach Gdańskiej Szkoły Muralu są całkowicie bezpłatne i dobrowolne. Odbywają się w soboty, dwa razy w miesiącu.

Celem działania Gdańskiej Szkoły Muralu jest przywrócenie muralowi jego pierwotnej funkcji, jaką jest sztuka społeczno-polityczna. GSM dąży również do stylistycznego ujednolicenia lokalnego street art’u, przez warsztaty integrujące malarskie środowisko. Roczne warsztaty artystyczne zostaną zwieńczone plenerem malarskim w Wiźnie oraz realizacjami na terenie gdańskiego osiedla Zaspa.

Źródło: Informacja prasowa.

streetart_IKM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.