Pola Nadziei zakwitną także w Gdańsku

4 Kwi

Cztery tysiące wolontariuszy, sztafeta motocyklistów, Żonkilowa Parada z udziałem zabytkowych samochodów: już 7 kwietnia hospicja z Pucka, Gdyni, Sopotu i Gdańska organizują wielką kwestę na rzecz swoich podopiecznych – Pola Nadziei na Pomorzu. W Gdańsku odbędzie się m.in. Żonkilowa Parada z udziałem prezydent Aleksandry Dulkiewicz oraz zostaną wręczone nagrody Honorowego Wolontariusza.

Każdego roku wiosną z inicjatywy hospicjów w całej Polsce odbywają się zbiórki, których znakiem rozpoznawczym są żonkile, wręczane przez wolontariuszy w zamian za datki. Pomorskie hospicja organizują wspólnie akcję po raz ósmy. W finałową niedzielę wolontariuszy spotkamy na ulicach, przy kościołach, a także w instytucjach kultury.

Pola Nadziei to akcja pełna symboliki i pozytywnej energii. Jest dowodem na społeczną wrażliwość i gotowość do pomagania. Chcemy przekonać wszystkich do wspierania osób z naszego otoczenia, które cierpią lub opiekują się swoimi bliskimi – dziećmi i dorosłymi – w domach. Nie powinny być same. Wystarczy niewielki gest, obecność, pomoc w codziennych sprawach. Tym bardziej że osób niesamodzielnych wciąż przybywa, szczególnie w grupie tych najstarszych. Pola Nadziei są coraz bardziej nam potrzebne – mówi Anna Janowicz, prezes Fundacji Hospicyjnej.

Pola Nadziei to dla mnie moc, siła wrażliwości i miłości ludzi, wyrażająca się w potężnej wspólnocie wolontariuszy, a także ludzi dobrej woli. Dowód, że życie człowieka w każdej sytuacji jest najcenniejsze. To również dzień wdzięczności ludziom za umiejętność towarzyszenia i wspierania osób będących pod opieką hospicjów, czas wrażliwości i otwartości na drugiego człowieka  – mówi ksiądz Tomasz Kosewski, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Gdańskiej ds. Hospicjum.

Pomorskie hospicja udzielają opieki dzieciom i dorosłym, zarówno w domach hospicyjnych – gdzie pomoc świadczona jest stacjonarnie, ale także w domach pacjentów. Każdego roku z ich opieki korzysta ponad 2000 pacjentów.

W 2018 roku, dzięki kweście, na całym Pomorzu udało się zebrać 663 225,37 złotych.

Sztafeta z Pucka do Gdańska

W akcję włączają się między innymi motocykliści (np. z grupy Free Chapter North Poland, Grupa motocyklowa Glada, Wild Dogs Gdańsk, Stowarzyszenie Motopozytywni Trójmiasto) w formie sztafety, która odwiedzi Puck, Gdynię, Sopot i Gdańsk. Na czele kolumny wieziona będzie symboliczna flaga, którą kolejno podpisywać będą przedstawiciele hospicjów. Sztafeta wyruszy o godzinie 9.45 z Pucka, odwiedzi hospicja w Gdyni i Sopocie, przy Ergo Arenie dołączą do niej samochody. Na Podwalu Staromiejskim w Gdańsku włączą się do niej piesi, a z nimi szczudlarze teatru Feta, zespół bębniarski pod przewodnictwem Sławka „Rodrigueza” Porębskiego TARABAN, Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej i przedstawicielki klubu Seniora Motława.

Etapy motocyklowej Żonkilowej Sztafety:

Puck 9.30−9.45 Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio, ul. Dziedzictwa Jana Pawła II 12

Gdynia 10.30−10.45 Hospicjum im. św. Wawrzyńca, ul. A. Dickmana 6

Sopot 11.20−11.35 Dom Hospicyjny Caritas im. św. Józefa, al. Niepodległości 632

Gdańsk 11.40−12.10 Dołączają samochody − parking Ergo Arena, pl. Dwóch Miast 1 Trasa przejazdu sztafety z Ergo Areny na Podwale Staromiejskie w Gdańsku

Żonkilowa Parada

Żonkilowa Parada z udziałem wolontariuszy i harcerzy, zabytkowych samochodów, w tym reprezentantów Automobil Klubu Morskiego, Mercedesa Wittman, żółtego Austina z 1920 r. z kolekcji firmy ANRO, a także dobrze znanego „ogórka” – autobusu Jelcz 043 wyruszy o godzinie 13.15 z ul. Podwale Staromiejskie w Gdańsku. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich chętnych, by razem okazać wsparcie dla ciężko i nieuleczalnie chorych dorosłych i dzieci. Będzie to też okazja do promocji wolontariatu, a także zaangażowania w sprawy społeczne. Tradycyjnie na zakończenie uczestnicy parady zrobią sobie wspólne zdjęcie przy fontannie Neptuna i zatańczą afrodance z Nandaloo w rytm bębnów „Rodrigueza” i zespołu KuKaKiKe. Komentatorami parady będą dziennikarze Radia Gdańsk Magda Szpiner, Tomasz Galiński i DJ Fala – Marcin Oroń.

Program Parady:

12.40 formowanie się szyku parady w Gdańsku: ul. Podwale Staromiejskie

13.15 Żonkilowa Parada z artystycznymi atrakcjami i z udziałem prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz

Trasa parady: ul. Podwale Staromiejskie – rondo wokół pomnika Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym – Targ Węglowy (na wyznaczonej części parkują pojazdy biorące udział w „Paradzie Żonkilowej”) – uczestnicy przechodzą przez Złotą Bramę – Długa – Długi Targ, finał parady na przedprożu Dworu Artusa.

14.00 – 14.10 koncert Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej

14.10 –14.20 Finał żonkilowej sztafety

14.20 –14.25 Wspólne zdjęcie

14.25 –14.40 Występ zespołu bębniarskiego Taraban z pokazem AFROdance Nandaloo w rytm bębnów KuKaKiKe

Gala wręczenia tytułów Honorowych Wolontariuszy

Fundacja Hospicyjna, prowadząca Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza, od lat przy okazji Pól Nadziei wręcza również tytuły honorowego wolontariusza osobom i instytucjom w sposób szczególny wspierającym działalność organizacji. Wyróżnienia przyznawane są także szkołom, które przez cały rok poprzez wolontariat angażują się w wiele akcji na rzecz podopiecznych Fundacji. Tegoroczna uroczystość odbędzie się o godzinie 12.00 w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku. Nagrodzeni wolontariusze o godzinie 13.00 złożą kwiaty przy grobie śp. Pawła Adamowicza w bazylice Mariackiej.

Program wydarzenia:

12.00 – 12.50 Sala Wety – uroczyste wręczenie nagród Honorowego Wolontariusza, z udziałem zastępcy prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych Piotra Kowalczuka

13.00 – Złożenie kwiatów przez nagrodzonych wolontariuszy przy grobie śp. Pawła Adamowicza w bazylice Mariackiej.

Inne atrakcje

Atrakcje związane z Polami Nadziei będą się odbywać w różnych instytucjach, które tego dnia będą gościć wolontariuszy, zorganizują minifestyny lub przekażą hospicjom część swojego dochodu. W Gdańsku w akcję włączają się m.in. Europejskie Centrum Solidarności, Teatr Szekspirowski a także Galeria Bałtycka. W gdańskim ZOO odbędzie się minipiknik i animacje dla dzieci. 7 kwietnia warto także spojrzeć na Gdańsk z góry: część dochodu z koła widokowego Ambersky zostanie przeznaczona na rzecz akcji.

 

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.