Pilne zalecenia przed koronawirusem + informacje porządkowe

13 Mar

W związku z rosnącą liczbą zachorowań w Polsce i na świecie przypominamy o najważniejszych informacjach na temat tego, jak skutecznie chronić się i reagować na wirus.

Czym jest koronawirus?
Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Jej najczęstsze objawy to:
– kaszel
– gorączka
– duszności
– bóle mięśniowe
– ogólne zmęczenie

Wirus, podobnie jak w przypadku grypy, przenosi się drogą kropelkową.

Na rozwinięcie się ciężkiej postaci choroby najbardziej narażone są osoby starsze, z obniżoną odpornością oraz te, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Aby chronić sie przed zakażeniem koronawirusem należy zachować podstawowe zasady zachowania higieny i unikać dużych skupisk ludzi. Do podstawowych zasad zachowania higieny należą:
– częste mycie rąk,
– zasłanianie ust i nosa łokciem lub chusteczką podczas kaszlu lub kichania,
– zachowanie bezpiecznej odległości od osoby, która kicha, kaszle lub ma gorączkę.

Jeżeli nie ma możliwości umycia rąk– należy zdezynfekować je specjalnym płynem lub żelem o co najmniej 60% zawartości alkoholu.

Co zrobić gdy podejrzewamy u siebie koronawirusa?
Przy podejrzeniu zarażenia się koronawirusem należy sprawdzić, czy spełniamy warunki świadczące o ryzyku:
– w ciągu ostatnich 14 dni przebywałeś na obszarach objętych wirusem bądź miałeś kontakt z osobą zarażoną
– masz podwyższoną temperaturę
– kaszlesz i masz duszności.

Co zrobić gdy masz objawy i wróciłeś z regionu, w którym występuje koronawirus?
Jeżeli w ciągu ostatnich 14 dni wróciłeś z jednego z krajów, w którym występuje koronawirus – np. Chin, Włoch, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii czy Korei Południowej – i masz charakterystyczne dla koronawirusa objawy lub miałeś kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie:

– bezzwłocznie powiadom telefonicznie Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdyni (ul. Starowiejska 50). Numer telefonu 58 620-17-98 lub 58 620-57-44.

lub

zgłoś się do najbliższego oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego w Trójmieście:
– Oddział Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych, ul. Powstania Styczniowego 9B, Gdynia
– II Oddział Chorób Zakaźnych, ul. Mariana Smoluchowskiego 18, Gdańsk
– IV Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, ul. Mariana Smoluchowskiego 18, Gdańsk
– IX Oddział Obserwacyjno-Zakaźny dla Dzieci, ul. Mariana Smoluchowskiego 18, Gdańsk.

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił specjalną infolinię pod numerem telefonu 800-190-590. Dzwoniąc pod ten numer możemy zasięgnąć profesjonalnej porady o postępowaniu w sytuacji podejrzenia koronawirusa. Infolinia działa całodobowo, siedem dni w tygodniu.

Co zrobić gdy masz objawy, ale nie przebywałeś w kraju, w którym występuje koronawirus lub nie miałeś kontaktu z osobą zakażoną?
Zaleca się zastosowanie podstawowych zasad ochrony przy kaszlu i kichaniu oraz higienę rąk. Do czasu powrotu do zdrowia należy pozostać w domu.

Prezydent Gdyni
Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, po naradzie z Zespołem ds. koronawirusa, podjął szereg decyzji mających na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się patogenu i ograniczanie ryzyka zakażenia.

W najbliższym czasie zamknięte będą m.in. placówki oświatowe, instytucje kultury, gdyńskie Przystanie w dzielnicach, InfoBox, Stadion Miejski czy Gdynia Arena. Ponadto odwołane zostały wszystkie wydarzenia i konferencje organizowane przez miasto.

Szczegółową listę zamkniętych placówek i odwołanych imprez znaleźć można: TUTAJ.

Urząd Miasta Gdyni zachęca, aby sprawy urzędowe załatwiać drogą elektroniczną bądź, jeśli nie są pilne w późniejszym terminie.

Ważne!
Czas wolny od zajęć lekcyjnych i pracy nie powinien stanowić pretekstu do dodatkowych kontaktów towarzyskich czy spędzania wolnego czasu poza domem. Zaleca się pozostanie w domu i zadbanie o swoje bezpieczeństwo i zdrowie.

Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek, po naradzie z Zespołem ds. koronawirusa, powziął następujące decyzje mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się patogenu i ograniczanie ryzyka zakażenia.

Od 12 marca nie będą prowadzone lekcje i zajęcia w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz w przedszkolach a także w Specjalnych Ośrodkach Szkolno-Wychowawczych, natomiast do piątku szkoły i przedszkola pozostaną otwarte w ramach funkcji opiekuńczych dla tych rodziców, którzy nie są w stanie natychmiast zorganizować opieki dla swoich dzieci. W szkołach odwołane są wszelkie imprezy oraz zajęcia dodatkowe, edukacyjne, sportowe, integracyjne, w tym organizowane w ramach programu Szkół Otwartych.

Nie będzie działał także Młodzieżowy Dom Kultury, Poradnie Psychologiczno–Pedagogiczne oraz Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień (w tym ostatnim prowadzona jest jedynie terapia indywidualna).

Od czwartku, 12 marca nie działają także żłobki.

Do odwołania zamknięte pozostaną:

Teatr Muzyczny i Teatr Miejski;
Gdyńskie Centrum Filmowe;
Muzeum Miasta Gdyni;
Muzeum Emigracji;
Konsulat Kultury;
wszystkie biblioteki miejskie;
wszystkie baseny miejskie;
Centrum Nauki Experyment;
Centrum Konferencyjne w Pomorskim Parku Naukowo–Technologicznym;
InfoBox;
Miejska Informacja Turystyczna;
Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych;
Punkty Nieodpłatnej Pomocy Prawnej i Biura Porad Obywatelskich
Gdynia Arena;
Stadion Miejski i Narodowy Stadion Rugby;
wszystkie Przystanie;
Klub Abstynenta Krokus;
wszystkie placówki wsparcia dziennego SPOT;
Wymiennikownia;
kolejka na Kamienną Górę;
Lodowisko miejskie;
Urban Cafe w UrbanLab.

Odwołane do końca marca są wszystkie konferencje, wydarzenia i imprezy organizowane przez Miasto lub w obiektach Miasta, np. w PPNT. Decyzje co do późniejszych wydarzeń będą podejmowane w miarę rozwoju sytuacji.

Odwołane są wszystkie zajęcia organizowane przez Gdyńskie Centrum Sportu, w tym zajęcia z hipoterapii. Obiekty sportowe są zamknięte dla publiczności. Treningi i mecze odbywają się na tę chwilę normalnie, ale bez publiczności. Funkcjonowanie Mariny Gdynia ograniczone zostaje do wykonywania niezbędnych czynności związanych z obsługą stacjonujących w niej jednostek.

W autobusach komunikacji miejskiej do odwołania kierowcy nie będą sprzedawać biletów.

Wydawanie śniadań rowerowych zostaje przesunięte o dwa tygodnie. Również wypożyczalnia rowerów cargo nie będzie działać przez najbliższe dwa tygodnie.

Prezydent zwraca się także z apelem do jednostek, którymi nie zarządza tj. Muzeum Marynarki Wojennej, Centralnego Muzeum Morskiego, Akwarium Gdyńskiego oraz Muzeum Motoryzacji i Teatru Gdynia Główna z apelem o zamknięcie placówek. Apel tej samej treści adresowany jest do podmiotów prywatnych prowadzących kina, kluby i dyskoteki.

W zespole, który pracuje pod przewodnictwem prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka wdrażane są rozwiązania, mające zapewnić, jak największe bezpieczeństwo mieszkańcom Gdyni. W gdyńskim porcie Straż Pożarna podobnie jak Służba Celna na granicach, kontroluje wpływające promy i schodzących z nich pasażerów sprawdzając ciepłotę ciała bezdotykowymi termometrami. W Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni stanęły dwa namioty, które w razie potrzeby mogą stać się mobilną izbą przyjęć. Decyzją wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha w Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego uruchomiono dodatkowy oddział wyjazdowego ratownictwa medycznego. Natomiast Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności przygotował budynek z pięćdziesięcioma miejscami w celu ewentualnej kwarantanny.

Urząd Miasta Gdyni zachęca także, aby sprawy urzędowe załatwiać drogą elektroniczną bądź, jeśli nie są pilne w późniejszym terminie.

Wszystkie wymienione działania mają na celu ochronę mieszkańców. O ewentualnych zmianach będziemy informować. Na stronie www.gdynia.pl można zapoznać się ze szczegółowymi wykazami zmian, zamknięć i odwołań, a także rzeczowymi informacjami o sposobach unikania zakażenia i właściwej higienie. W osobnym artykule publikujemy również poradnik dla rodziców dotyczący możliwości pobierania zasiłku na opiekę nad dzieckiem w czasie, gdy nie działają szkoły, przedszkola i żłobki.

Ze spotkania z Prezesem Rady Ministrów i prezydentami największych miast w Polsce nt. koronawirusa, w którym wziął udział Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni wynika, że nie ma rządowego planu zamykania sklepów wielkopowierzchniowych ani galerii handlowych. Zarówno rząd jak i samorządowcy namawiają jednak, by bez potrzeby nie spędzać czasu w takich miejscach oraz zniechęcać do tego młodzież.

Aktualną mapę zarażeń koronawirusem w Polsce można znaleźć na stronie www.gov.pl/web/koronawirus.

 Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.