Pierwsi pasażerowie już na nowych gdyńskich przystankach PKM

12 Gru

PKM Gdynia Stadion i Gdynia Karwiny ruszyły pełną parą. Wszyscy podróżni mogą już korzystać z tych dwóch nowych przystanków. Dziś zatrzymały się na nich pierwsze pociągi i pojawili się pierwsi pasażerowie. Z tej okazji, na obu gdyńskich stacjach, odbył się “Dzień otwarty nowych przystanków PKM”. Atrakcji nie brakowało.

Gdynia Stadion i Gdynia Karwiny to dwa nowe przystanki Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Oficjalnie zostały one otwarte już w piątek, 8 grudnia. Jednak dopiero od dziś są w pełni dostępne i mogą z nich korzystać podróżni. Inwestycja usprawni komunikację nie tylko w mieście, ale też w całym regionie. Teraz z Gdyni można łatwo dojechać do Gdańska, na lotnisko, czy do Kościerzyny.

10 grudnia, na obu stacjach, pojawili się pierwsi pasażerowie i mieszkańcy. Ci, którzy dotarli tam między godz. 10.00 a 13.00, mogli liczyć na atrakcje. Z okazji pierwszego dnia funkcjonowania tych stacji zorganizowano „Dzień Otwarty nowych przystanków PKM w Gdyni”. Pierwsi przybyli otrzymali wyjątkowe prezenty. PKM przygotowała na ten dzień 2,5 tysiąca pamiątkowych biletów. Zostały one zaprojektowane na wzór dawnych biletów kolejowych, jednak w nieco większym formacie. Wszystko po to, aby można je było wykorzystywać na co dzień, jako np. zakładkę do książki. Wprawdzie taki pamiątkowy bilet nie upoważniał do przejazdu pociągiem, ale ma inną moc. Jego posiadacze mogą odebrać bilet na mecz Arki Gdynia z Górnikiem Zabrze (12.12.2017 r., godz. 20.30) w promocyjnej cenie 1 zł, na trybunę GOSiR. Dodatkowo każdy otrzymywał lizaka, inspirowanego koleją, od miasta Gdynia.

Ważnym wydarzeniem tego dnia było również odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy przy przystanku PKM Gdynia Karwiny (przy schodach prowadzących na peron 2, przy ul. Wielkopolskiej – od strony Wielkiego Kacka). Stanęła ona w pobliżu miejsca, w którym od 1947 roku stał przydrożny krzyż. Został on usunięty w związku z budową przystanku PKM Gdynia Karwiny. Uroczystość, organizowana wspólne z parafią św. Wawrzyńca, na terenie której stał ten krzyż, odbyła się o godz. 11.00. Wzięła w niej udział m.in. wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.

Przystanki Gdynia Stadion i Gdynia Karwiny mają dwa jednokrawędziowe perony o długości ponad 160 metrów. Obie stacje są utrzymane w jednakowym standardzie z zachowaniem charakterystycznej dla Pomorskiej Kolei Metropolitalnej czerwonej konstrukcji zadaszenia wejść zwanej „czerwoną wstążką”. Ich oprawa graficzna podkreśla jednak charakter gdyńskich stacji. Elementy zdobnicze na przystanku Gdynia Stadion nawiązują do dyscyplin sportowych uprawianych na obiektach Gdyńskiego Forum Sportu, sąsiadującego z koleją. W przypadku Karwin, grafika odnosi się do kolejowej tradycji i historii linii 201, przy której zbudowany jest przystanek PKM. Stąd wiatę zdobi wizerunek zabytkowej lokomotywy Ol 49, która kiedyś kursowała po tej trasie oraz szynobusu, jakim obecnie mieszkańcy podróżują z Gdyni do Gdańska i na Kaszuby. Koszt budowy obu przystanków wyniósł 25,5 mln złotych. W tym: 4,5 mln złotych przekazało miasto Gdynia, a 2,5 mln złotych to koszt budowy tzw. splotu torowego, finansowany przez PKP PLK.

Więcej informacji o gdyńskich przystankach i zmianach, które wiążą się z ich uruchomieniem znajduje się tutaj.

Fot.: Karol Stańczak.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.