Otwarty IKM: co we wrześniu?

8 Wrz

We wrześniu w ramach programu Otwarty IKM odbędą się m.in.: warsztaty szycia ubranek dla zwierząt z gdańskiego ZOO, warsztaty tworzenia kart pocztowych, spotkanie podróżnicze oraz wykład o bezpiecznym korzystaniu z Internetu. 

Otwarty IKM to program dla mieszkańców Gdańska i metropolii, animatorów kultury, organizacji pozarządowych, grup nieformalnych, aktywistów i instytucji. Pomysły na działania można realizować w sieni IKM oraz otrzymać finansowe i merytoryczne wsparcie swojego projektu. – Każdy może aplikować i zrealizować swój pomysł na działanie kulturalne w sieni Instytutu Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40. IKM zapewnia wsparcie merytoryczne pracowników instytucji oraz, w razie potrzeby, finansowe (do 500 zł brutto). Od stycznia do września 2016 roku zrealizowano 20 projektów. Na propozycje działań w październiku czekamy do 10 września. Szczegóły, wniosek i regulamin dostępne są za pośrednictwem strony internetowej – wyjaśnia Marta Bednarska z IKM.

16.09, godz. 11.00 – 16.00, Dzierganie becika dla Albercika– warsztaty szycia dla gdańskiego ZOO przez seniorów

Organizator: Jarosław Kucharski we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie. Zapisy i informacje: jaroslawkucharski90@gmail.com;

Warsztaty z szycia czapek, skarpetek, szalików. Ubranka mają posłużyć dla zwierząt z gdańskiego ZOO, które w okresie zimy, z uwagi na swoje tropikalne pochodzenie, cierpią z zimna. – Pomysł na taką inicjatywę zrodził się podczas wizyty z grupą seniorów w gdańskim ZOO, podczas którego przewodniczka zgłosiła problem marznięcia poszczególnych zwierząt w okresie zimowym. Zdecydowaliśmy się na zorganizowanie wspólnych warsztatów z szycia, co personel ZOO przyjął z aprobatą – mówi organizator wydarzenia, Jarosław Kucharski, współpracujący z miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie. Wykonane ubrania podczas warsztatów zostaną przekazane na rzecz ZOO w Gdańsku.

19.09, godz. 19.00 Internet dla seniorów – świadomość na temat zagrożeń w sieci i bezpiecznego korzystania z Internetu 

Organizator: Fundacja Ocaleni. Prowadzenie: Monika Cybulska i Małgorzata Szydłowska, wstęp wolny;

Zapraszamy na spotkanie seniorów zainteresowanych tematyką korzyści płynących z „poruszaniem się” w sieci. Omówione zostaną najważniejsze portale społecznościowe oraz jakie mają znaczenie w komunikacji z wnukami. Podczas wykładu psycholożki i seksuolożki przybliżą zagrożenia, z którymi możemy spotkać się w sieci i opowiedzą, jak im zapobiegać – zapowiadają organizatorki.

26.09, godz. 16.00 – 18.00 Zatrzymajmy lato na dłużej – warsztaty haftu matematycznego dla wszystkich

Organizator: Stowarzyszenie Instytut Czasu. Prowadzenie: Alina Jakusz, Magdalena Maksymiuk. Zapisy i informacje: instytutczasu@gmail.com;

Warsztaty tworzenia kart pocztowych i okolicznościowych z wykorzystaniem techniki haftu matematycznego. Uczestnicy zostaną zapoznani z techniką haftu matematycznego i innymi możliwościami zastosowania tej techniki plastycznej/rękodzielniczej. Rozwiną wyobraźnię przestrzenną, koncentrację i precyzję oraz pobudzą swoją kreatywność.

30.09, godz. 18.00 – 19.30 Transformacja po birmańsku – spotkanie podróżnicze z prezentacją multimedialną i prelekcją prof. Małgorzaty Jarmułowicz

Organizator: Ewa Cichocka. Prowadzenie: prof. dr hab. Małgorzata Jarmułowicz (naukowiec, podróżniczka i znawczyni krajów Azji południowo wschodniej);

Podczas spotkania prowadząca przybliży tematykę przemian cywilizacyjnych Birmy oglądanej z perspektywy dwóch podróży w 2006 i 2014 roku. Kraina złotych pagód i wszechobecnych posągów Buddy w dwóch odsłonach, które ukazują gwałtowny skok Birmy w epokę globalizacji i obnażają coraz silniejsze kontrasty i dysproporcje między pozostałościami starego świata i birmańską nowoczesnością. Na szlaku tej podróży w czasie znajduje się m.in.: Rangun, Mandalay, fantastyczne świątynie w Bagan, gęsto zaludnione jezioro Inle i przez dekady niedostępne dla cudzoziemców południowe prowincje kraju: stan Mon i Karen. Prelekcja z wykorzystaniem fotografii Małgorzaty Jarmułowicz i Zygmunta Leśniaka. – Po wykładzie zapraszamy do dyskusji przy egzotycznej herbacie – zachęca prelegentka.

program_otwarty_ikm_ulotka

Źródło: Mat. prasowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.