Orunia dołącza do tras alternatywnych spacerów po Gdańsku

24 Kwi

Orunia – dzielnica o niepowtarzalnym przedmiejskim klimacie, położona między wzgórzami morenowymi a polderami gdańskich Żuław, dołącza do tras alternatywnych spacerów w ramach projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki. 

Orunia to już piąta (po Zaspie, Biskupiej Górce, Dolnym Mieście i Nowym Porcie) dzielnica, którą latem turyści i mieszkańcy Gdańska będą mogli zwiedzać bezpłatnie z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami.

Gdzie bawił się mały Artur Schopenhauer? Kim była „Bałtycka Syrena”? Odpowiedzi na te pytania, a także historie związane z Parkiem Oruńskim, historią i architekturą dzielnicy, jej przyrodą, nazwami ulic i codziennym życiem usłyszymy podczas otwartych wykładów Lokalnych Przewodników i Przewodniczek po Oruni.

Dzięki zaangażowaniu osób skupionych wokół projektu „Historie po Oruńsku” udało się przygotować program wykładów i spacerów, który oparty jest na historii odległej, jak i tej nam bliższej. Mamy nadzieję, że po serii wykładów i spacerów stworzymy grupę sympatyków Oruni, którzy podobnie jak na Zaspie, Biskupiej Górce i Dolnym Mieście i Nowy Porcie, podczas letnich spacerów będą odkrywać z turystami i mieszkańcami mniej znane oblicze tej dzielnicy – mówi Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej.

Pierwsze spotkanie, „Od osady do dzielnicy – siedem wieków Oruni”, które odbędzie się 6 maja o godz. 18.00 w Stacji Orunia GAK przy ul. Dworcowej 9, poprowadzi Aleksander Masłowski. Cykl wykładów, spotkań i spacerów przygotowujących do roli Lokalnego Przewodnika i Przewodniczki zakończy się 25 czerwca. Pełen harmonogram dostępny jest na: www.ikm.gda.pl.

Zapraszamy na Orunię, dzielnicę o niepowtarzalnym przedmiejskim klimacie. Bogata historia tego miejsca sięga niemalże okresu powstania miasta. To tutaj zacne gdańskie rody sytuowały swoje letnie posiadłości. Tutejsze uliczki i zakamarki pamiętają wiele niesamowitych opowieści, które odkryjemy wspólnie podczas wykładów i spacerów – mówi Aleksandra Abakanowicz ze Stacji Orunia GAK.

HARMONOGRAM WYKŁADÓW NA ORUNI:

Wykłady odbywać się będą w Stacji Orunia GAK, ul. Dworcowa 9.

6 maja godz. 18.00, Aleksander Masłowski, Od osady do dzielnicy – siedem wieków Oruni – wykład

9 maja, godz. 18.00, prof. Jakub Szczepański, Architektura Oruni – wykład

14 maja, 12.00, dr Michał Buliński, Przyroda Parku Oruńskiego – spacer, start: Kawiarnia Kuźnia ul. Gościnna 10

16 maja, godz. 18.00, dr Hab. Sławomir Kościelak, Między Gdańskiem a Orunią: dzieje jezuickiego kolegium na Starych Szkotach – wykład

23 maja, godz. 18.00, dr Katarzyna Rozmarynowska, Oruńskie parki i ogrody – prześwietna przeszłość i wyzwanie na dziś – wykład

30 maja, godz. 18.00, Krzysztof Kosik, Orunia nieistniejąca – wykład

6 czerwca, godz. 18.00, Anita Charlotta Alot, Spacer ulicami mojego dzieciństwa. Orunia oczami przedwojennej mieszkanki – spotkanie

13 czerwca, godz. 18.00, Aleksander Masłowski, Tajemnice nazw oruńskich ulic – wykład

18 czerwca, godz. 12.00, Krzysztof Kosik, Śladami Polonii oruńskiej z okresu Wolnego Miasta Gdańska – spacer, start: Kawiarnia Kuźnia ul. Gościnna 10

25 czerwca, godz. 12.00, Jerzy Korzeniecki, Oruńskie wzgórza – spacer, start: Kawiarnia Kuźnia ul. Gościnna 10

Wykłady i spacery są otwarte dla wszystkich osób zainteresowanych historią gdańskich dzielnic. Wstęp wolny. Harmonogram wykładów dostępny jest na www.ikm.gda.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.