Open’era czas zacząć

1 Lip

Pierwsze karnety wymienione na festiwalowe opaski, a to oznacza, że do rozpoczęcia Open’er Festival dzielą nas godziny. Na cztery dni Gdynia zmieni się w muzyczną stolicę, której centrum znajdzie się na terenie lotniska Gdynia-Kosakowo. Na pięciu scenach zagrają polskie i zagraniczne gwiazdy, m.in.: Travis Scott, A$AP ROCKY, Kylie Minogue, The Smashing Pumpkins, Lana Del Ray. Impreza rozpocznie się 3 lipca i potrwa do 6 lipca.

Każdy fan wielkiego festiwalowego święta, jakim jest Open’er, zmierza na początku lipca do Gdyni. Tu czeka na niego miasteczko festiwalowe: pięć scen muzycznych, namiot teatralny, strefy z jedzeniem, miejsca relaksu i rozrywki, pole namiotowe czy parkingi. Koncerty i występy gwiazd to nie jedyne atrakcje. Na uczestników festiwalu czekać będą m.in.: różnego rodzaju strefy uruchomione przez miasto.

Gdynia Open Stage, czyli muzyka w centrum miasta
To już tradycja, że openerowa scena staje także w samym centrum Gdyni. U stóp Kamiennej Góry, na trawniku, rozciągającym się pomiędzy Teatrem Muzycznym a Gdyńskim Centrum Filmowym, wszyscy gdynianie i turyści mogą usłyszeć wybranych artystów występujących na tegorocznym festiwalu Open’er. Wstęp wolny.

Strefa miasta
„We can be Heroes, just for one day” – to przesłanie z przeboju Davida Bowiego przyświeca w tym roku Strefie Gdynia na Open’erze, głównie za sprawą wyjątkowej lokalnej bohaterki. Na wystawie Muzeum Emigracji pokazana zostanie kobieca siła. Inspiracją jest Dżennet Dżabagi-Skibniewska, muzułmanka, uchodźczyni i patriotka – prawdziwa Superbohaterka. Losy i postawę Dżennet poddali w strefie interpretacji współcześni artyści. Wizyta w Strefie Gdynia to okazja do obejrzenia filmu animowanego Tomasza Popakula, murali Agi Bartosz, krótkich tekstów literackich Barbary Klickiej, Szczepana Kopyta, Natalii Malek i Jakobe Mansztajna, opracowanych graficznie przez Mateusza Żywickiego oraz „live drawingu” Mariusza Tarkawiana. Ponadto, charakterystyczny różowy pawilon to również laboratorium działań twórczych i strefa czytelnika.

WIZA menthol architects Muzeum Emigracji na Open’erze

Kids Zone
W tym roku w Kids Zone najmłodszych zapraszamy do… stacji kosmicznej! A w niej moc atrakcji osadzonych w odległej galaktyce – tworzenie własnego mikrokosmosu, nauka języka ufoludków, kosmiczny VR. Do tego zabawy formą, kształtem, fakturą, strefa motosensoryczna i wiele więcej! Codziennie od godz. 15:00 do 24:00 (dzieci i ich opiekunowie). Współpraca: Centrum Nauki EXPERYMENT.

Gdyńska Strefa Sportu
Uaktywni wszystkich czekających na popołudniowe koncerty. Czekają na Was codzienne lekcje jogi i zumby, siatkówka, piłka nożna i koszykówka. Do wyboru są również trening na trickboardzie, gra w speedmintona czy zabawa w roundnet. Natomiast w strefie Chillout będzie można zregenerować swe siły na leżakach i poduchach napełnianych powietrzem.

Gdynia Design Days
W sobotę 6 lipca, w przerwie między koncertami, uczestnicy open’era będą mieli okazję do eksplorowania największego letniego festiwalu designu w Polsce – Gdynia Design Days. Przewodnicy GDD podczas godzinnego oprowadzania pokażą najciekawsze projekty z ponad 20 wystaw prezentowanych na terenie PPNT Gdynia. Start na dziedzińcu przed budynkiem nr III PPNT Gdynia (al. Zwycięstwa 96/98, Redłowo): tura I: start 12.00 / tura II: start 13.00 / tura III: start 14.00 / tura IV: start 15.00.
Oprowadzanie w j. polskim i angielskim.

Opaski czekają
W poniedziałek o godz. 10.00 przy dworcu PKP Gdynia Główna oraz przed Teatrem Muzycznym ruszyły punkty wymiany biletów i karnetów na opaski festiwalowe.

Punkt przy dworcu PKP Gdynia Główna
1.07: 10:00 – 22:00
2 – 6.07: 9:00 – 22:00

Przed Teatrem Muzycznym (pl. Grunwaldzki)
1–4.07: 10:00–22:00
5–6.07: 10:00–20:00

We wtorek 2 lipca ruszy punkt wymiany przy polu namiotowym, a w środę kolejne dwa: przy wejściu głównym, od strony Orange Main Stage oraz przy wejściu od strony Kosakowa.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie opener.pl.

Komunikacja na Opene’ra
Wzorem lat ubiegłych podczas Open’er Festival 2019 zostanie uruchomiona darmowa linia autobusowa OF. Autobusy będą kursować wahadłowo co kilka/kilkanaście minut (w zależności od potrzeb) z dworca Gdynia Główna na lotnisko Gdynia-Kosakowo (przystanek Wąwóz Ostrowicki, od ul. Zielonej).

Linią OF pojechać można na podstawie biletu wstępu na imprezę lub festiwalowej opaski.
Godziny funkcjonowania linii OF:
2 lipca – od 8.00 do ok. 2.00 dnia następnego (po godz. 23.00 kursy będą wykonywane rzadziej – tylko w razie wystąpienia takiej potrzeby),
od 3 do 6 lipca – od 8.00 do ok. 6.00 dnia następnego,
7 lipca – od 6.00 do 14.00.
Dojazd autobusami miejskimi na teren Open’er Festival (obowiązują bilety ZKM Gdyni lub MZKZG): od strony wejścia dla pieszych od ul. Zielonej: przystanek – Wąwóz Ostrowicki (na żądanie): 109, 209, 309, N10.
Linia 309 funkcjonuje między Obłużem i Babimi Dołami. W dniach 2–6 lipca linia będzie funkcjonować w godz. 9.00–21.00, przez większą część dnia z częstotliwością co 10 minut.
Od strony Kosakowa – przystanek – Kosakowo – Urząd Gminy: 105, 146, 165, 173, N65.
W dniach 6 i 7 lipca zwiększona zostanie częstotliwość kursowania linii 146, łączącej centrum Gdyni z gm. Kosakowo (Pogórzem, Kosakowem, Pierwoszynem, Mostami, Mechelinkami i Rewą).

W noce festiwalowe uruchamiane będą dodatkowe kursy linii nocnych na terenie Gdyni (spod Dworca Gł. PKP w kierunku poszczególnych dzielnic, na zasadzie regulacji, zależnie od potrzeb). Uruchomione zostaną także dodatkowe kursy linii nocnej N65 z pętli „Pogórze Górne” w Gdyni do Rewy (przez Pogórze, Kosakowo, Pierwoszyno i Mosty).

Dojazd z/do Portu Lotniczego do/z Dworca Głównego PKP w Gdyni jest możliwy pociągami SKM po linii PKM (Pomorskiej Kolei Metropolitalnej). Pociągi zapewniają częstotliwość średnio co godzinę, a w pewnych porach nawet częściej.

Parking (osoby z noclegiem)
Parking dla osób zakwaterowanych na polu namiotowym: wjazd na parking znajduje się od ulicy Zielonej. Parking płatny 30 zł za każdy wjazd, dozorowany, niestrzeżony, jest czynny całodobowo od 2 lipca, 12.00 do 7 lipca, godz. 14.00. Wjazd na parking w ostatnim dniu festiwalu możliwy jest do godz. 2.00 (7 lipca). Opłata dla samochodu wynosi 30 zł za każdy wjazd, czyli samochód zostawiony na parkingu bez wyjeżdżania przez cały festiwal to koszt tylko 30 zł.

Parking rowerowy
Bądź eko przyjedź na festiwal własnym rowerem! Darmowy parking rowerowy dostępny jest zarówno od strony ulicy Zielonej (wejście główne na festiwal), jak i na parkingu od strony Kosakowa.

UWAGA: parkingi rowerowe znajdują się poza strefą dostępną dla miejskich rowerów komercyjnych w związku z czym nie ma możliwości zaparkowania ich w pobliżu festiwalu. Najbliższe parkingi dla rowerów miejskich znajdują się przy skrzyżowaniu ul. Zielonej z ul. Płk.
Dąbka oraz przy Babich Dołach

Parking dla pozostałych festiwalowiczów
znajduje się od strony Kosakowa od ulicy Żeromskiego (niestrzeżony, płatny). Najbliżej wejścia i punktu wymiany biletów na opaski znajdują się miejsca parkingowe przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością.

UWAGA: parking festiwalowy znajduje się poza strefą dostępną dla komercyjnych hulajnóg i skuterów elektrycznych, w związku z czym nie ma możliwości zaparkowania ich w pobliżu terenu festiwalu. Bardzo prosimy o korzystanie z autobusów festiwalowych lub własnych pojazdów.
Parking jest czynny:
3 lipca od 13.00 do 6.00 dnia następnego (wjazd na parking możliwy do godz. 3.00)
4-5 lipca od 14.00 do 6.00 dnia następnego (wjazd na parking możliwy do godz. 3.00)
6 lipca od 14.00 do 14.00 dnia następnego (wjazd na parking możliwy do godz. 3.00)
Parkingi są płatne za każdorazowy wjazd: 20 zł dla motorów i motorynek (z wyłączeniem komercyjnych skuterów elektrycznych, których parkowanie na terenie festiwalu nie jest możliwe), 30 zł dla samochodów osobowych do 5 miejsc siedzących, 50 zł dla samochodów powyżej 5 miejsc siedzących lub samochodów ciężarowych.

Uwaga! Samochody zostawione na noc automatycznie traktowane są tak, jakby ponownie wjechały na teren parkingu.
Możliwości parkowania w złych warunkach pogodowych będą bardzo ograniczone.

Karnet Województwa Pomorskiego
Za 40 złotych festiwalowicze mogą się poruszać w obszarze ograniczonym stacjami Gdańsk-Śródmieście – Żukowo – Wejherowo. Imienny Karnet Województwa Pomorskiego można nabyć poprzez platformę bilety.skm.pkp.pl, a następnie wydrukować, pobrać w formacie PDF, lub wygenerować przez system. Należy również pamiętać o dokumencie tożsamości ze zdjęciem, z którym karnet jest ważny. Karnet obowiązuje od 2 do 7 lipca 2019 r.

Zmiany w organizacji ruchu
W godz. 13.00-5.00 zamykana dla ruchu pojazdów będzie ulica Zielona w Gdyni od skrzyżowania z ul. płk. Stanisława Dąbka w stronę dzielnicy Babie Doły. Podobnie jak w latach ubiegłych na ww. odcinku ulicy dopuszczony będzie wyłącznie ruch pojazdów wykorzystywanych przez mieszkańców dzielnicy, przedsiębiorców prowadzących działalność na jej terenie i ich klientów, działkowców, żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej, służb komunalnych, a także pojazdów ZKM (linie stałe jeżdżące trasą do Babich Dołów oraz specjalnie uruchamiane na czas festiwalu linie autobusowe). O możliwości wjazdu na obszar zamkniętej ul. Zielonej decydować będą służby pełniące dyżury w punkcie kontroli usytuowanym na ww. ulicy w pobliżu skrzyżowania z ul. płk. Stanisława Dąbka.

Przystanek autobusów linii specjalnej przeznaczonej do obsługi ruchu pasażerskiego związanego z przewozem gości festiwalowych wzorem lat ubiegłych umieszczony zostanie na ul. Janka Wiśniewskiego w pobliżu dworca Gdynia Główna.

W związku z funkcjonowaniem punktu informacyjnego organizatora od piątku (28 czerwca) planowane jest:
wyłączenie z możliwości postoju pojazdów części miejsc parkingowych w obrębie dawnego dworca PKS przy placu Konstytucji.

Dotychczasowa, stała organizacja ruchu na skrzyżowaniach i w ciągu wymienionych dróg zostanie przywrócona około godz. 8.00 w niedzielę, 7 lipca.

Ze względu na znaczny wzrost ruchu wszystkich mieszkańców Gdyni oraz gości Open’er Festival prosimy o korzystanie ze środków komunikacji zbiorowej. Natomiast kierowcom zamierzającym pokonywać trasę z centrum Gdyni do dzielnic północnych w godzinach popołudniowych w czasie festiwalu sugerujemy rezygnację z podróży ul. J. Wiśniewskiego i kierowanie się na ul. Morską. Jednocześnie ze względu na wymogi bezpieczeństwa i porządku publicznego, wszystkich gości festiwalu oraz stałych mieszkańców Gdyni prosimy o stosowanie się do wskazań i zaleceń biorących udział w zabezpieczeniu m.in. tras dojazdowych funkcjonariuszy Policji, strażników Straży Miejskiej oraz przedstawicieli służby informacyjnej organizatora – informują organizatorzy.

Fot.tyt.: WIZA menthol architects Muzeum Emigracji na Open’erze.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.