„Ofelia” ostatnim filmem cyklu „Adaptacje-interpretacje-szaleństwo”

26 Mar

„Ofelia” z 1963 roku w reżyserii Claude Chabrola, zakończy 2 kwietnia o godz. 18.00, cykl filmowych adaptacji sztuk Szekspira, który zapowiada Gdańskie Spotkania Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu”. Wprowadzenie do i dyskusję po filmie, określanym przez krytyków jako „antyadaptacja” dzieła pt. „Hamlet”, poprowadzi profesor Mirosław Przylipiak, kierownik Katedry Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej Uniwersytetu Gdańskiego. Wstęp wolny. 

Krytycy określają film Claude Chabrola, jednego z czołowych twórców francuskiej Nowej Fali „antyadaptacją” Hamleta. Nie chodzi tu jednak o nieprzychylną ocenę, ale o nazwanie strategii Chabrola wobec oryginału. Jak tłumaczy kuratorka cyklu, Olga Katafiasz: – Potraktowany swobodnie tekst dramatu jest kluczowy, odwrócenie Szekspirowskich sensów stanowi o wymowie Ofelii. Działania i postawy bohaterów zyskują istotne znaczenie dopiero w konfrontacji z historią Hamleta. Film zaskakuje nie tylko odwagą reżyserskich rozwiązań, ale również urodą zdjęć (Jean Rabier) i dynamiką montażu – one decydują o niezwykłym nastroju niektórych kadrów i scen.

Yvan jest synem fabrykanta, który po śmierci ojca nie potrafi zaakceptować małżeństwa matki i stryja. Ów „biedny chłopiec z książką w ręku” wyrósł w samotności, a z czasem popada w stan izolacji, uniemożliwiający mu budowanie relacji z innymi. Wyobraża sobie, że ojciec został zabity, a on sam, niczym Hamlet, musi mierzyć się ze złem świata. Udaje szaleństwo, by obnażyć rzekomą grę najbliższych – ale wynik jego działań będzie inny, niż ten znany z tragedii Szekspira – opisuje fabułę adaptacji Katafiasz.

Prof. zw. dr hab. Mirosław Przylipiak, który poprowadzi dyskusję po filmie, to kierownik Katedry Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej Uniwersytetu Gdańskiego. Stypendysta Fundacji Fulbrighta na Uniwersytecie Harvarda oraz Fundacji Rockefellera, uczestnik licznych konferencji naukowych, krajowych i międzynarodowych. Założyciel i pierwszy kierownik Międzyuczelnianej Akademickiej Telewizji Edukacyjnej. Autor książek poświęconych historii i estetyce kina fabularnego i dokumentalnego, ponad stu studiów z zakresu historii i teorii kina oraz komunikowania audiowizualnego, a także kilkuset recenzji filmowych. Przetłumaczył blisko 30 książek, głównie z dziedziny psychologii, filmu i kultury audiowizualnej. Zrealizował kilka filmów dokumentalnych oraz kilkadziesiąt odcinków wykładów telewizyjnych.

Ostatni pokaz (2 kwietnia o godzinie 18.00) odbędzie się w sieni Instytutu Kultury Miejskiej, przy ul. Długi Targ 39/40. Wstęp wolny.

Źródło: Materiały prasowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.