O facebookowej rewolucji w Gdyni

20 Cze

Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza na premierowy pokaz dokumentu „#chicagoGirl – Facebookowa rewolucja” w reżyserii Joego Piscatelli. Obraz zdobył nagrodę muzeum dla filmu o tematyce migracyjnej, przyznanej po raz pierwszy na tegorocznym festiwalu Planete+ Doc. Bezpłatna projekcja odbędzie się 25 czerwca w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym o godzinie 18.00.

Po projekcji filmu odbędzie się dyskusja na temat filmowego portretu współczesnych emigrantów oraz roli, jaką w ich życiu odgrywają nowe technologie. W spotkaniu, prowadzonym przez Przemysława Guldę, wezmą udział Artur Liebhart, dyrektor festiwalu Planete+ Doc FF oraz Edwin Bendyk, dziennikarz „Polityki”.

Bohaterką zwycięskiego dokumentu jest Alai Basatneh, młoda Syryjka mieszkająca w Stanach Zjednoczonych. Za pomocą mediów społecznościowych pomaga ona w koordynowaniu działań syryjskich rewolucjonistów. Sile charakteru młodej emigrantki towarzyszy tutaj błyskotliwe i perfekcyjne wykorzystanie nowych technologii, które przedefiniowały status migranta. Mimo tysięcy kilometrów dzielących ją od rodzinnego kraju ma ona w swoich rękach moc zmieniania jego losów.

Jeden z jurorów, krytyk filmowy – Andrzej Kołodyński podkreślił, że „to obraz dynamiczny, film realizowany z dnia na dzień, dokumentujący to, co się dzieje. Trudno przecenić wagę takiego zapisu. I trudno nie docenić jego emocjonalnej siły.” Maria Zmarz-Koczanowicz – reżyserka oraz jurorka zauważyła, że „widz ogląda zdarzenia jej oczyma, w sposób, jaki jest nam wszystkim znany – przez ekran laptopa i to, okazuje się, jest najbardziej przejmującym doświadczeniem.”

Nagroda Muzeum Emigracji w Gdyni została ufundowana z myślą o filmach, które otwierają dyskusję na temat znaczenia migracji we współczesnym świecie oraz jej wpływu społeczeństwo i jednostki. Obraz Joe Piscatella ukazuje, że człowiek wyjeżdzający z rodzinnego kraju wciąż jest złączony z nim tysiącami niewidzialnych więzów: osobistych, kulturowych, politycznych. Na świecie żyje około 200 milionów migrantów – podkreśla Karolina Grabowicz-Matyjas, dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni – a samo zjawisko stało się jednym ze znaków rozpoznawczych epoki globalizacji. Nasza instytucja, choć skupia się na historii emigracji z Polski, uczestniczy również w żywej dyskusji nad problemami współczesności.

Kadr z filmu, który 25 czerwca premierowo zaprezentowany zostanie w Trójmieście
Kadr z filmu, który 25 czerwca premierowo zaprezentowany zostanie w Trójmieście

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.