„Nowe idzie od morza” – kompilacja promująca 3miejską scenę muzyczną

20 Sty

Instytut Kultury Miejskiej, we współpracy z Kubą Knerą prowadzącym serwis www.noweidzieodmorza.com, wydał drugą kompilację promującą Trójmiejską scenę muzyczną. Dwupłytowe wydawnictwo prezentuje 28 utworów, z czego 19 to premierowe publikacje składające się na niemal 2,5 godziny trójmiejskiej młodej muzyki. Płyta ma służyć promocji dorobku artystów z Gdańska i regionu wśród dziennikarzy, organizatorów festiwali muzycznych oraz instytucji kultury w Polsce i w Europie. 

Kompilacja „Nowe idzie od morza” zawiera kolaż utworów najciekawszych artystów trójmiejskiej sceny muzycznej i okolic. Od eksperymentujących artystów znanych w Trójmieście od dawna takich jak Mikołaj Trzaska, Marcin Dymiter, Krzysztof Topolski czy Columbus Duo, przez zespoły, które szybko zdobyły sobie uznanie jak Nagrobki, Wilga, Trupa Trupa czy Ampacity po twórców balansujących na granicy elektroniki połączonej z innymi stylistykami jak Stefan Wesołowski, Uku, 1988, Scott Stain.

Dwupłytowe wydawnictwo to rozwinięcie idei towarzyszącej powstałej ponad dwa lata temu strony noweidzieodmorza.com, która gromadzi i prezentuje najciekawsze zespoły z regionu Trójmiasta. Historia tutejszej dość mocno wiąże się z yassem, bigbitem a także gdańską Sceną Alternatywną, dlatego niniejsza kompilacja pokazuje jak wiele dzieje się na innych obszarach stylistycznych. Na wydawnictwo składają się dwie płyty. Pierwsza z nich koncentruje się na wykonawcach, którzy tworzą muzykę z obszaru elektroniki i eksperymentują, natomiast punktem wyjścia drugiej są gitary i kompozycje, które bazują na ich wykorzystaniu, zarówno w bardziej piosenkowych formach jak i tych mniej oczywistych, otwartych strukturach. Na obu płytach znaleźli się artyści o dużym dorobku, którzy mają spora dyskografię, ale także ci zupełnie początkujący. Mam nadzieję, że dzięki tej płycie zespoły z Trójmiasta i okolic zyskają szersze zainteresowanie publiczności ich twórczością – informuje Jakub Knera, założyciel strony.

Śledzimy i wspieramy inicjatywę Kuby Knery od chwili założenia portalu “Nowe idzie od morza”. Takie działania stają się coraz ważniejsze, zwłaszcza dla artystów, którzy stawiają pierwsze kroki na rynku. Nasze zaangażowanie jako instytucji w wydanie płyty wynika z faktu, że wspieramy działania, które nie tyle dotyczą konkretnych artystów, co raczej budują sieci kontaktów, są przekrojowym wsparciem. W tym przypadku album trafi do współpracujących z nami polskich instytutów promujących rodzimych artystów na innych rynkach, do organizatorów festiwali i mediów. Gdańska scena muzyczna jest zróżnicowana i bardzo ciekawa. Chwalmy się nią! – mówi Aleksandra Szymańska, dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej.

Kuratorem wydawnictwa jest Jakub Knera, dziennikarz, założyciel strony noweidzieodmorza.com, a masteringiem kompilacji zajął się Karol Schwarz. Okładkę przygotował duet Moonmadness, czyli Dagny i Daniel Szwed. Kompilacja została wydana razem z Instytutem Kultury Miejskiej.

NIOM OKLADKA DRUK

Premiera kompilacji została przewidziana na piątek 13 lutego. Tego dnia w Klubie Żak w Gdańsku odbędzie się koncert – zagrają na nim artyści, których utwory pojawiły się na składance: zespół Ampacity i Mikołaj Trzaska oraz duet Arszyn/Duda.

CD A
1. Rara – ECH/ (3:57)
2. Mikołaj Trzaska – De lira korbowa (6:17)
3. Uku – Diskord (4:32)
4. 1988 – Srebro (2:53)
5. Dat Rayon – Przejazdy nienormatywne (6:32)
6. Arszyn/Duda – Cluster (2:52)
7. Baza – Baza (6:47)
8. Stefan Wesołowski – Phoenix (3:14)
9. Khad!Affi – Comissar of Love (3:23)
10. Columbus Duo – A45 (6:17)
11. Trans-syberia – Czornaczarzena (5:12)
12. Scott Stain – 32 (4:56)
13. Fang Akompaniament – ESC (5:41)
14. Akpatok –We Will All Be Trees (9:06)

CD B
1. Nagrobki – Blady świt (2:51)
2. Wilga – Going Home (4:26)
3. Enchanted Hunters – Topielica (2:33)
4. Walrus Alphabet – Luca Brasi (5:18)
5. Borowski/Miegoń – Be None (6:08)
6. Judy’s Funeral – Finwal (4:21)
7. KSAS – Sixteen (6:26)
8. Calm the Fire – Pain of Mind (1:03)
9. Trupa Trupa – I Hate (4:27)
10. Popsysze – Come On (5:30)
11. Ampacity & Mikołaj Trzaska – H-KRHA (7:12)
12. Also with Razors – The Shelter (3:18)
13. Nowa ziemia – Matoczkin Szar [edit] (7:19)
14. C4030 – Marzec (2:35)

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.