Nowa nutka i klucze

26 Lip

W sobotę, 28 lipca o godz. 12.00 oficjalnie rozpocznie się 758. Jarmark Św. Dominika. W ceremonii otwarcia będą uczestniczyli muzycy oraz aktorzy teatralni przebrani za charakterystyczne postaci. Na czas jarmarku prezydent Gdańska Paweł Adamowicz symbolicznie przekaże klucze do miasta kupcom. Start w południe!

Co roku jarmark rozpoczyna specjalna ceremonia. W południe pojawia się 16 trębaczy wygrywających specjalny hejnał. Utwór liczy tyle nut, ile lat trwa jarmark – w tym roku 758. Wraz z kolejnymi edycjami hejnał się wydłuża – co rok o jedną nutkę. Nieprzerwanie muzykom towarzyszy carillon z Ratusza Głównego Miasta.

Tradycyjnym elementem otwarcia jest też kolorowa parada, która przejdzie Długim Targiem i Długą w kierunku Złotej Bramy. W barwnym korowodzie znajdziemy Hermesa, Neptuna oraz biało-złote alegorie. Spotkamy też karmazynowego koguta – symbol jarmarku. Oprawę tę przygotowuje Plama GAK, scenariusz i reżyseria – Elwira Twardowska.

Podczas otwarcia prezydent Gdańska Paweł Adamowicz przekaże kupcom klucze do miasta. – To symbol letniego karnawału, czasu zabawy i radości – mówi prezydent Gdańska. – Jarmark ma swoje grono wielbicieli. Chociaż co roku dodajemy inne atrakcje, to ten ludyczny element pozostaje niezmienny.

W sobotę prezydentowi towarzyszyć będą: przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich Andrzej Bojanowski i przeor gdańskich dominikanów ojciec Maciej Okoński.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.