Nowa kampania promuje noszenie maseczek w gdańskich autobusach i tramwajach

26 Paź

Nie jest źle z przestrzeganiem przez gdańszczan obowiązku noszenia maseczek ochronnych bądź przyłbic w komunikacji miejskiej. Potwierdzają to przedstawiciele Zarządu Transportu Miejskiego, którzy każdego dnia kontrolują miejskie tramwaje i autobusy. Nie jest też jednak idealnie – wciąż zdarzają się osoby bez maseczek. Miejska spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje postanowiła przypominać wszystkim pasażerom o tym obowiązku.

Już w tym tygodniu pasażerów komunikacji miejskiej „witać będą” popularne, kultowe wręcz postacie komiksowe– Kajko i Kokosz. Miejska spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje postanowiła przy ich pomocy promować obowiązek noszenia maseczek ochronnych bądź przyłbic w publicznych pojazdach. Komiksowi bohaterowie będą też przypominać o tym, że bilety należy kupować za pomocą automatów biletowych bądź aplikacji internetowych.

Czasy są niewesołe, dlatego postanowiliśmy skorzystać z pomocy znanych i lubianych postaci z komiksów, stworzonych przez trójmiejskiego autora – mówi Anna Dobrowolska, rzeczniczka Gdańskich Autobusów i Tramwajów.– Liczymy na to, że nasza kampania będzie dobrze przyjęta nie tylko przez dorosłych, ale i dzieci.

Krótkie filmiki promocyjne wyświetlane będą na ekranach LCD znajdujących się w tramwajach. We wszystkich pojazdach pojawią się też plakaty z kultowymi postaciami.

Ściśle współpracowaliśmy z Fundacją „Kreska” im. Janusza Christy, która posiada wszystkie prawa do wykorzystania postaci Mistrza. Każdy projekt (grafiki – dop.red.) był konsultowany co do najdrobniejszego szczegółu ze znawcami dzieł Janusza Christy – dodaje Anna Dobrowolska.

To grafika przedstawiająca drużynę Kajka i Kokosza, która zapowiada przygotowaną przez GAiT kampanię promocyjną Mat. Gdańskie Autobusy i Tramwaje
To grafika przedstawiająca drużynę Kajka i Kokosza, która zapowiada przygotowaną przez GAiT kampanię promocyjną. Mat. Gdańskie Autobusy i Tramwaje.

17 października br. Gdańsk znalazł się w tzw. czerwonej strefie– w związku z wysoką liczbą zakażeń koronawirusem. Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi w autobusach i tramwajach może podróżować jednocześnie tyle osób, ile wynosi 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy czym zajęta może być jedynie połowa miejsc siedzących. W związku z tym w dalszym ciągu obowiązuje zakaz zajmowania oznaczonych miejsc siedzących. Dla przykładu: jeśli dany pojazd jest przystosowany do przewozu 140 osób, to w takim typie pojazdu będą mogły podróżować jednocześnie 42 osoby.

Codzienne kontrole napełnień pojazdów

Pracownicy Zarządu Transportu Miejskiego codziennie obserwują i analizują potoki pasażerskie w autobusach i tramwajach miejskich, by w razie potrzeby wprowadzać kolejne zmiany w ich kursowaniu.

Wiosną wypracowaliśmy szereg rozwiązań dotyczących tego, jak przewieźć pasażerów w obowiązującym reżimie sanitarnym i bazując na tych doświadczeniach, przygotowaliśmy nową ofertę przewozową – zaznacza Sebastian Zomkowski, Dyrektor ZTM w Gdańsku.– Pojawiły się dodatkowe, „bisowe” kursy na wybranych liniach, na których zaobserwowaliśmy największe napełnienia. Jednocześnie będziemy cały czas monitorować sytuację i analizować dane z bramek zliczających (znajdujących się przy drzwiach autobusowych i tramwajowych – red.), na bieżąco reagując tam, gdzie pasażerów będzie więcej. Bezpieczne przewiezienie pasażerów zgodnie z reżimem sanitarnym dla strefy czerwonej jest dla nas bezwzględnym priorytetem – dodaje.

Popularne postacie komiksowe, Kajko i Kokosz, będą przypominać podróżnym o obowiązku zasłaniania ust i nosa. To projekt plakatu Mat. Gdańskie Autobusy i Tramwaje
Popularne postacie komiksowe, Kajko i Kokosz, będą przypominać podróżnym o obowiązku zasłaniania ust i nosa. To projekt plakatu. Mat. Gdańskie Autobusy i Tramwaje

W wyniku prowadzonych kontroli zdecydowano m.in. o tym, by wprowadzić zmianę w jednym z kursów „bisowych” na linii tramwajowej 8. W tym przypadku chodziło o to, by zapewnić bezpieczny dojazd do stoczni pracownikom z rejonu Przymorza i Zaspy.

Bilety z automatu lub w aplikacji

Ze względów bezpieczeństwa, zarówno kierowców jaki motorniczych, a także samych pasażerów, ponownie wstrzymano sprzedaż karnetów biletowych w pojazdach. Bilety należy zakupić przed wejściem do autobusu bądź tramwaju z automatów biletowych (lista biletomatów wraz z lokalizacją) lub w aplikacjach mobilnych na telefony komórkowe (jak kupić bilet w aplikacji mobilnej).

Źródło: Gdańskie Autobusy i Tramwaje ruszają z kampanią przypominającą o obowiązku zasłaniania ust i nosa. Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.