Noc Naukowców w EXPERYMENCIE

24 Wrz

Zostań kosmonautą choć na jedną noc! Gdyńskie centrum zaprasza już po raz szósty na NOC NAUKOWCÓW, która organizowana jest w ostatni piątek września równocześnie w 300 miastach Europy! Jest to coroczne wydarzenie dedykowane dzieciom, młodzieży i rodzicom, które w interaktywny i kreatywny sposób pokazuje najnowsze osiągnięcia nauki i zachęca do podejmowania kariery naukowej poprzez najprzyjemniejszą z metod – fantastyczną zabawę!

Podczas Kosmicznego EXPERYMENTU odbędą się warsztaty, na których goście poeksperymentują z pudełkiem umożliwiającym zamknięcie dźwięku! Edukatorzy zaprezentują, jak mogłyby wyglądać uprawy na Marsie, gdzie żadna z roślin nie zakorzeniłaby się w glebie. Na gości EXPERYMENTU czekać będą również niesamowite seanse w mobilnym planetarium. A wszystko w cenie jedynie 12zł od osoby.

Bilety dostępne na stronie bilety.experyment.gdynia.pl do 30 września do godziny 15:00 lub do wyczerpania puli oraz w dniu wydarzenia od godz. 9:00 w kasach Centrum – do wyczerpania puli.

Centrum Nauki EXPERYMENT, Al. Zwycięstwa 96/98, 81-451 Gdynia

PROGRAM (godziny poszczególnych atrakcji dostępne na stronie experyment.gdynia.pl.

Kosmiczne Science Show – pokaz chemiczno – fizyczny, podczas którego goście poznają naukowców próbujących wyjaśnić kosmiczne zagadki w swoim laboratorium. Przy pomocy doświadczeń fizycznych i chemicznych Edukatorzy opowiedzą o gwiazdach oraz ogromnym (do -180°C) zimnie, które panuje w zacienionej przestrzeni kosmicznej.

Mobilne planetarium – zabierze widzów w niezwykłą podróż do najdalszych zakątków kosmosu, odkryje i wyjaśni niesamowite zagadki Wszechświata. Seanse wzbogacone są grami i doświadczeniami, które pozwolą utrwalić przedstawiony uczestnikom materiał. (Obowiązują zapisy, szczegóły na experyment.gdynia.pl).

Pokaz łazika marsjańskiego LEM – Studenci Politechniki Gdańskiej tworzący grupę Nex Robotics zbudowali łazik marsjański. Nazwali go Lem – oczywiście na cześć Stanisława Lema, wspaniałego pisarza science fiction, filozofa i futurologa. Podczas Nocy Naukowców zaprezentują wszystkie  możliwości kosmicznego pojazdu!

Kosmiczne experymenty – otwarte warsztaty, na których będzie można wykonać kosmiczny hologram, przetestować technologie, które przyczyniły się do eksploracji kosmosu, sprawdzić działanie paneli słonecznych i przekonać się, dlaczego  najefektywniejsze są właśnie w przestrzeni pozaziemskiej. Będzie można wykonać doświadczenia, które pokażą jak zachowują się różne przedmioty w próżni.

Zostań operatorem łazika marsjańskiego! Gra interaktywna, podczas której goście będą mogli wcielić się w rolę kosmonauty sterującego każdym ruchem łazika na powierzchni czerwonej planety.

Zdjęcia z kosmosu, czyli specjalnie przygotowana fotobudka, dzięki której goście będą mogli wykonać pamiątkowe zdjęcia w kosmicznej aranżacji. Każdy otrzyma wydruk  fotografii i wersję cyfrową na adres mailowy.

WYKŁADY/POKAZY EKSPERTÓW

10 faktów z astrofizyki, o których musisz wiedzieć – podczas wykładu uczestnicy zostaną zapoznani (a nawet będą mogli sprawdzić sami) z dziesięcioma (subiektywnie najważniejszymi) teoriami wyjaśniającymi, jak działa Kosmos. Prowadzący: prof. dr hab. Wiesław Laskowski z Instytutu Fizyki Teoretycznej i Astrofizyki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego.

Jak wygląda gwiaździste niebo nad Gdynią?  – Przemysław Rudź, specjalista pracujący w Polskiej Agencji Kosmicznej oraz aktywny członek Pomorskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii zaprezentuje gościom nasze niebo, jako świat mgławic, galaktyk, planet, komet i planetoid.

PREZENTACJE EDUKATORÓW

Big Bang Theory – audiowizualny pokaz, który wyjaśni wszystkim zainteresowanym Teorię Wielkiego Wybuchu. Podczas pokazu, goście zobaczą, jak prawdopodobnie wyglądała pierwsza minuta po narodzinach Wszechświata.

Układ Słoneczny – audiowizualny pokaz, podczas którego będzie można dowiedzieć się o odległościach i matematyce w kosmosie. Jak daleko znajdują się od siebie planety? Ile czasu trzeba by przedostać się z jednej do drugiej? Co to jest rok świetlny?

Życie astronauty na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – audiowizualny pokaz, podczas którego goście przekonają się jak wygląda codzienność astronautów w przestrzeni kosmicznej. Czynności, takie jak np. mycie włosów są bardzo utrudnione przez występujący tam stan nieważkości.

Kosmiczna farma – prezentacje, podczas których goście zobaczą, jak wygląda uprawa roślin w przestrzeni kosmicznej.

Fot.tyt.: Noc Naukowców 2015/Tomasz Kamiński.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.