Noc Muzeów w Trójmieście

14 Maj

Już w najbliższy weekend odbędzie się coroczna Europejska Noc Muzeów. Dla miłośników kultury i sztuki z Trójmiasta będzie to doskonała okazja do podziwiania wystaw, happeningów i inscenizacji, w otwartych do późnych godzin nocnych galeriach, muzeach oraz centrach kultury.

Nadbałtyckie Centrum Kultury, w nocy z soboty na niedzielę, zaprasza m.in. na pokazy i eksperymenty chemiczne. Nie zabraknie atrakcji dla miłośników filmu, muzyki oraz… astronomii: budowanie struktury nieboskłonu, wędrowny koncert muzyki wieżowej oraz projekcja filmu Johannes Hevelius Dantiscanus w reżyserii M. Juszczakiewicza.

Kuźnia Wodna w Oliwie również przyłączyła się do Nocy Muzeów i zorganizuje wiele atrakcji dla swoich gości. Odbędą się pokazy kucia i kowalstwa artystycznego, demonstracja urządzeń wodnych, rajd zabytkowych pojazdów, a także wystawa fotograficzna pt. „Zabytki Muzeum Techniki i Przemysłu”. W niedzielę, 18 maja, od 12.00 do 16.00 odbędzie się „Dogrywka Nocy Muzeów”, podczas której zaprezentują się załogi z rajdu zabytkowych pojazdów oraz z Muzeum VW z Pępowa.

Centrum Hewelianum przygotowało dla swoich gości trzy warianty podróży: dookoła świata, w przeszłość oraz do świata nauki. W ramach podróży dookoła świata poczuć będzie można powiew orientu oraz smak Dalekiego Wschodu. Widowiskowe pokazy tańca orientalnego, niezwykłe tatuaże, hinduski makijaż z dekoracją bindi, warsz­taty składania turbanu oraz zakładania sari, a nawet orientalny pokaz mody. Towarzyszyć im będą nauka mudr, czyli gestów używanych w tańcu bollywood oraz warsztaty tworzenia girland i rangoli. Z kolei smak Dalekiego Wschodu będzie można poznać w trakcie spe­cjalnej prezentacji połączonej z degustacją sushi. Podczas pokazu live cooking sushi-master na oczach gości przygotuje najbardziej znane przysmaki kuchni japońskiej.

Podróż w przeszłość przeniesie zebranych do czasów wielkiej armii Napoleona Bonaparte, gdzie będzie można zwiedzić „od kuchni” obóz żołnierski. Goście zajrzą więc nie tylko do kociołka, ale poznają dawne receptury na żołnierską strawę, przejdą z nocną wartą przez podziemne korytarze, a nawet zaciągną się w szeregi armii, przechodząc wojskową musztrę.

Z kolei w ramach podróży do świata nauki czeka między innymi świat zagadek i kodów – warsztaty „Mistrzowie Kodowania”. Program uzupełnia zwiedzanie 8 interaktywnych i multimedialnych wystaw, w tym również premier z ostatnich dni: „Dookoła Świata”, „Łami­główka” oraz „Wehikuł Czasu – Zabawy z Historią”.

Wstęp na atrakcje w ramach Nocy Muzeów jest wolny lub będzie kosztował symboliczną złotówkę.

One Reply to “Noc Muzeów w Trójmieście”

  1. Pingback: Centrum Stworzone dla Zdrowia nie śpi razem z Gdańskiem | my3miasto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.