Noc Muzeów w Gdyni

12 Maj

Jeśli Noc Muzeów to tylko w Gdyni! Spróbujcie uciec z postapokaliptycznego moskiewskiego metra inspirowanego powieścią Dmitrija Głuchowskiego, zobaczcie dzieło Władysława Strzemińskiego w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego, przy akompaniamencie muzyki zagranej na zabytkowym pianinie obejrzycie zabytkowe samochody w Gdyńskim Muzeum Motoryzacji. Muzeum Emigracji zamieni się w Dworzec Morski z dawnych lat, w Muzeum Marynarki Wojennej zobaczycie prezentacje jednostek wojskowych oraz grup rekonstruktorów a z Muzeum Miasta Gdyni wsiądziecie w specjalną, autobusową Linię N – N jak Noc.

Uczestników Nocy Muzeów będą wozić bezpłatne autobusy – linia NM – które będą odjeżdżać z przystanków blisko instytucji kultury biorących udział w wydarzeniu. Autobusy będą kursować w godz. 18:30-01:30.

Poniżej szczegółowy program:

✔ BIBLIOTEKA GDYNIA, ul. Biskupa Dominika 17
16:00-0:00 | wstęp wolny

Na początku był błysk. Potem już tylko mrok. Z okazji Nocy Muzeów podziemia Czytelni Naukowej zamienią się w moskiewskie metro z ponurej postapokaliptycznej przyszłości 2033 roku. W tej przestrzeni zaaranżowany zostanie pokój ucieczki, którego opuszczenie będzie celem uczestników wydarzenia.
Pokój ucieczki inspirowany powieścią Dmitrija Głuchowskiego „Metro 2033” dostępny będzie między 20-21 maja w godzinach od 16:00 do 1:00 w podziemiach Czytelni Naukowej, filii Biblioteki Gdynia (ul. Bpa Dominika 17).

Zapraszamy zespoły 3-osobowe. Czas trwania pojedynczej sesji to 30 minut.

Uwaga! Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy wysłać formularz zgłoszeniowy na adres d.rybacki@bibliotekagdynia.pl. Formularz dostępny będzie na stronie www.bibliotekagdynia.pl od 8 maja 2017 roku. Do zabawy zapraszamy osoby powyżej 16 roku życia. O zapisie decyduje kolejność zgłoszeń.

✔ CENTRUM KULTURY W GDYNI W GALERII GDYŃSKIEGO CENTRUM FILMOWEGO, pl. Grunwaldzki 2
19.00-0:00 | wstęp wolny

Z okazji tegorocznych obchodów stulecia awangardy w Polsce Centrum Kultury w Gdyni zaprasza do Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego na „Spotkanie z dziełem: Władysław Strzemiński”. To wyjątkowa okazja na spotkanie z jednym z najważniejszych twórców awangardy w Polsce. W galerii zaprezentowane zostanie jedno z dzieł artysty – „Pejzaż łódzki”, które trafi do Gdyni z Muzeum Sztuki w Łodzi.

W programie:
– Władysław Strzemiński „na żywo”
– szybki kurs awangardy dla dorosłych
– Mój Pejzaż: puzzle dla dzieci

Władysław Strzemiński – malarz, teoretyk sztuki, pedagog, pionier konstruktywistycznej awangardy lat 20. i 30. XX wieku, twórca teorii unizmu. Urodził się w 1893 roku w Mińsku Białoruskim, zmarł w 1952 roku w Łodzi. Był inicjatorem powstania grup artystycznych: Blok, Praesens i a.r. W rozprawie „Unizm w malarstwie” głosił, że wszelka wypowiedź artystyczna winna spełniać wymóg „jedności dzieła sztuki z miejscem, w jakim powstaje”. W ostatnich latach życia starał się pogodzić awangardę z doktryną socrealizmu, dzięki stworzeniu nowej zasady realistycznego przedstawienia. W tym okresie powstał cykl „Powidoki” utrwalający optyczne wrażenia wywołane spojrzeniem na słońce. Od 1931 roku związany z Łodzią, gdzie mieszkał i pracował. Współzałożyciel Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi, z której został zwolniony pod zarzutem nierespektowania norm doktryny realizmy socjalistycznego. W ostatnich latach życia ukończył książkę „Teoria widzenia”, która wydana została po jego śmierci. Największa kolekcja prac Strzemińskiego znajduje się w Muzeum Sztuki w Łodzi, w którym zaprojektował Salę Neoplastyczną. Jego żoną była wybitna rzeźbiarka Katarzyna Kobro.

✔ GDYŃSKIE MUZEUM MOTORYZACJI, ul. Żwirowa 2c
19.00-01.00 | wstęp: 1 zł

Na niewielkiej przestrzeni Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji odnajdziecie autentycznego ducha motoryzacji XX wieku. Imponująca kolekcja zabytkowych samochodów i motocykli zawiera, między innymi, takie perły jak Ford T – pierwszy taśmowo produkowany samochód osobowy, Buick Master Six – w którym wszystkie części, a nawet powietrze w oponach, jest oryginalne, Buick Deluxe – którego opancerzoną wersją jeździł sam Al Capone, czy Harley Davidson 42 WLA – najbardziej znany motocykl wojskowy w historii.

Zwiedzającym zostanie udostępniona przestrzeń multimedialna, gdzie m.in. będzie można spróbować swoich sił w symulatorze lotów urządzeniami RC , sportowego zabytkowego samochodu jak i w już vintygowych grach arcadowych. W trakcie tegorocznej Nocy Muzeów będzie można wsiąść do zabytkowego samochodu Skoda Tudor i zrobić sobie w nim pamiątkowe zdjęcie.

Od godz. 20.00 do północy odbędzie się koncert, podczas którego usłyszycie stare przeboje grane na zabytkowym pianinie, a w przerwach muzyka popłynie ze starego patefonu.

✔ MUZEUM EMIGRACJI W GDYNI, ul. Polska 1
19.00-01.00 | wstęp wolny

W Muzeum Emigracji w Gdyni znów zabrzmią dworcowe gongi przypominając o jego pierwotnej funkcji – Dworca Morskiego. Tłum podróżnych, pasażerowie na gapę, polscy emigranci w kolejce do wejścia na pokład transatlantyku, niespodziewane zwroty akcji… Wybierz kierunek rejsu, czujnie słuchaj dworcowych komunikatów i poczuj się jak pasażer pierwszej klasy.

Chociaż z pewnością do wejścia na wystawę ustawi się kolejka, to możemy zagwarantować, że nikt w niej nie będzie się nudził. Wśród atrakcji: pokładowe warsztaty dla dzieci, chillout w okrętowej kajucie, parkiet taneczny na tarasie z widokiem na morze i rozgwieżdżone niebo nad dworcowym holem. Odpocząć od zgiełku tej wyjątkowej nocy można będzie w specjalnie zaaranżowanej okrętowej kajucie – strefie ciszy i relaksu. Część z atrakcji przygotowała dla Was młoda ekipa naszych współpracowników – młodzież zaangażowana w projekt „MEGafon Kultury”.

Szczegółowy program:
19.00-01.00 dźwięki i projekcje w Dworcu Morskim
21.00-1.00 chillout w kajucie
19.00-22.00 warsztaty dla dzieci
19.00-23.00 strefa kreatywna
20.22 zachód słońca na tarasie
21.00-0:00 sety DJskie

✔ MUZEUM MARYNARKI WOJENNEJ, ul. Zawiszy Czarnego 1B
19.00-01.00 (ostatnie wejście na wystawę o północy) | wstęp: 1 zł

Podczas tej wyjątkowej nocy Muzeum Marynarki Wojennej zaprosi Was na szereg atrakcji do budynku, gdzie na trzech kondygnacjach prezentowane są wystawy czasowe oraz na Ekspozycję Plenerową Broni i Uzbrojenia Morskiego i na okręt ORP Błyskawica:
– o godzinie 19.00 przed wejściem do budynku Muzeum MW zobaczycie pokaz musztry paradnej w wykonaniu młodzieży z XII Liceum Ogólnokształcące przy Zespole Szkół Mechanicznych
im. inż. Tadeusza Wendy w Gdyni,
– na Ekspozycji Plenerowej Broni i Uzbrojenia Morskiego oraz w budynku muzeum obejrzycie prezentacje jednostek wojskowych oraz grup rekonstruktorów historycznych, spotkacie także muzea wojskowe spoza Trójmiasta – puckie Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego oraz Fundację Muzeum Historyczno-Wojskowe z Torunia,
– będziecie mogli odwiedzić ORP Błyskawica, zacumowany przy Nabrzeżu Pomorskim,
– nie zabraknie też doskonałej wojskowej grochówki.

–  UWAGA! w tym roku przygotowano dodatkową atrakcję – zachęcamy do wzięcia udziału w majowej edycji Wielkiej Gry Muzealnej. Nagrody, które wylosujemy spośród poprawnych odpowiedzi, będą wyjątkowo atrakcyjne – między innymi śpiwory, plecaki wojskowe oraz karty z kodem wstępu dla miłośników gier komputerowych. Kupony do udziału w grze znajdują się w holu budynku przy kasie biletowej. Losowanie nagród odbędzie się 1 czerwca 2017 roku – zapowiadają organizatorzy.

✔ MUZEUM MIASTA GDYNI, ul. Zawiszy Czarnego 1
18.00-01.00 | wstęp wolny

Noc Muzeów w Muzeum Miasta Gdyni – Linia N.
–  W tym roku naszą uwagę zwrócimy na codziennych bohaterów gdyńskich ulic i z przyjemnością zaprezentujemy i opowiemy o historii komunikacji miejskiej w mieście. Wszak trolejbus stał się już symbolem miasta. Dokąd i czym można było dojechać, jakie były bilety, co się wydarzyło w popołudniowym tłoku? Zapraszamy nie tylko do oglądania! Wyruszmy wspólnie, również w zabytkowych pojazdach, w podróż po Gdyni! Podczas przejażdżki po mieście pracownicy Muzeum chętnie opowiedzą o historii miasta, architektury i motoryzacji! Dla najmłodszych zaplanowaliśmy specjalne, tematyczne warsztaty w siedzibie Muzeum – informują organizatorzy. Idodają : Oprócz tego dla wszystkich dostępne będą nasze wystawy: „Gdynia – dzieło otwarte”, „Marzyciele. Don Kichote według Wilkonia”, a także „Po drugiej stronie ilustracji. Miniatury Roberta Romanowicza”. Przed budynkiem – będzie czekała zaparkowana niespodzianka i wiosenna strefa relaksu, dla zmęczonych podróżą. We foyer, wieczorny koncert. Wszystko blisko plaży. Zapraszamy!

Szczegółowy program:
18:00 – Miejski bilet – warsztaty projektowe dla dzieci wraz z opiekunami
Od 18:00 do 00:00 – Linia N – nocne zwiedzanie miasta trolejbusem (odjazdy co pół godziny)
19:00 – Miejski bagaż – warsztaty stemplowania toreb dla dzieci wraz z opiekunami
21:30 – Koncert Zespołu Komety / support: Ostatni Przystanek Postępu

Fot.tyt.: Muzeum Emigracji/Bogna Kociumbas.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.