W niedzielę po raz 27. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

9 Sty

Gdańsk dla Orkiestry czyli pomaganie jest dziecinnie proste – to hasło tegorocznego 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się w niedzielę 13 stycznia. W tym roku zbierane są pieniądze na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

Samorząd miasta Gdańska jak co roku angażuje się w Finał WOŚP a pomaganie – jak głosi hasło tegorocznego Finału – jest dziecinnie proste – podkreślił we wtorek podczas konferencji prasowej prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Zaznaczył, że miasto pomaga nie tylko raz w roku w ramach WOŚP ale też np. promuje i prosi o przekazywanie 1 procenta podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

W ubiegłym roku w Gdańsku zebrano ponad 1,102 mln złotych. Członek zarządu województwa pomorskiego, Agnieszka Kapała-Sokalska poinformowała, że w minionych czterech latach do szpitali marszałkowskich na terenie województwa trafił sprzęt o wartości 5,791 mln zł. To właśnie dzięki sprzętowi przekazanemu m.in. przez Fundację w szpitalu im. św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie od 10 lat działa oddział kardiochirurgii dziecięcej im. WOŚP. Poza leczeniem kardiochirurgicznym dzieci i wad wrodzonych serca, które najczęściej leczone są w okresie noworodkowym i niemowlęcym zajmujemy się też diagnostyką i kwalifikacją małych pacjentów do operacji dlatego ważne jest aby ten sprzęt był jak najwyższej jakości podkreśliła dr Anna Romanowicz z oddziału kardiochirurgii dziecięcej im. WOŚP.

Prezydent Paweł Adamowicz oraz jego zastępcy, Piotr Kowalczuk oraz Piotr Grzelak wraz z synami będą wśród ponad 1200 wolontariuszy, którzy będą w niedziele kwestować na terenie całego miasta.

Prezes Stowarzyszenia Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku, szefowa największego gdańskiego sztabu Agnieszka Buczyńska poinformowała, że liczący ok. 700 wolontariuszy sztab swoją siedzibę będzie miał w Wielkiej Zbrojowni na Targu Węglowym. Zapewniła, że będzie to miejsce otwarte dla wszystkich wolontariuszy kwestujących w Gdańsku, gdzie będą mogli otrzymać posiłek, ciepły napój czy odpocząć. Poinformowała, że wolontariusze na podstawie swoich identyfikatorów będą mogli bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej oraz SKM.

We wtorek Gdańsk uruchomił już kilkanaście aukcji z unikatowymi przedmiotami/ usługami/gadżetami związanymi z Gdańskiem. Do wylicytowania są m.in. replika bursztynowej kolii, którą prezydent Gdańska ofiarował księżnej Cambridge podczas wizyty brytyjskiej pary książęcej w Gdańsku w lipcu 2017 roku, jednodniowy rejs dla 25 osób na STS „Generał Zaruski”, piłka z autografem siatkarskiego mistrza świata – Piotra Nowakowskiego, loża VIP na Stadionie Energa Gdańsk podczas meczu Lechia Gdańsk i krzesełko ze Stadionu Energa Gdańsk

Do wylicytowania jest też unikalny obraz namalowany prze orangutanicę z Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. Dyrektor Ogrodu, Michał Targowski zaznaczył podczas konferencji, że nie są to „bohomazy, a jest to naprawdę dzieło stworzone ręką małpy”. Zwrócił uwagę, że orangutanica namalowała obraz specjalnie dla pracownika ZOO. – Taka pasja tego zwierzęcia aby rysować, malować zdarza się naprawdę rzadko – podkreślił. – Ona jak dostaje arkusz papieru, kredki to ona wie, po co otrzymuje te przedmioty podczas gdy większość małp by je podarła i pogryzła – dodał.

Każda z aukcji potrwa 14 dni, do 21 stycznia. Uzyskane pieniądze zostaną przekazane na konto Fundacji WOŚP.

Link do aukcji: aukcje.wosp.org.pl/listing?sellerId=27627169.

Podczas koncertu finałowego „Gdańsk dla Orkiestry” na Targu Węglowym i ul. Bogusławskiego zagrają m.in. Blue Cafe, Varius Manx i Kasia Stankiewicz. O godz. 20 zostanie wysłane Światełko do Nieba. W tym roku zmiast pokazu sztucznych ogni będzie pokaz laserowy.

W niedziele na Targu Węglowym będzie można m.in. zmierzyć ciśnienie i poziom cukru, oddać krew oraz zarejestrować się w bazie DKMS, zrobić badanie dot. HPV ale też wziąć udział w warsztatach z pierwszej pomocy zorganizowanych przez ZHP i szpital Copernicus oraz zobaczyć zabytkowe i bojowe wozy strażackie OSP Sobieszewo.

W związku z organizacją „Gdańsk dla Orkiestry” zmieni się organizacja ruchu na terenie Głównego Miasta. Całkowicie wyłączone z ruchu kołowego od 10 do 14 stycznia będą Targ Węglowy i ul. Bogusławskiego. Nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym czuwać będą funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku oraz Straż Miejska w Gdańsku.

Regulamin i program gdańskiego Finału WOŚP na: www.gdanskdlaorkiestry.pl.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.