Narracje 2014 – duchy i mędrcy Górnego Wrzeszcza (FOTO)

17 Lis

W miniony weekend Górny Wrzeszcz opanowała szósta odsłona festiwalu Narracje. Tegoroczną koncepcję zatytułowaną mędrzec i duch opracowali kuratorzy wydarzenia – Anna i Adam Witkowscy.

Narracje to festiwal artystycznych instalacji wizualnych odbywający się w Gdańsku od 2009 roku. W tym roku, miejsce akcji zostało przeniesione z Dolnego Miasta na Wrzeszcz. Kuratorzy tegorocznej edycji  Anna i Adam Witkowscy, postanowili przywrócić starego ducha zapomnianych zaułków dzielnicy oraz przybliżyć przeplatającą się historię z piętnem współczesności. Trasa Narracji 2014 przebiegała od Nowej Synagogi do Politechniki Gdańskiej i obejmowała dwadzieścia pięć instalacji. Jednym z punktów na mapie, które cieszyły się największym powodzeniem, była zaaranżowana kawiarnia przy ulicy Józefa Wassowskiego, mająca na celu przywrócenie ducha miejsca. Bowiem nieopodal tymczasowej kawiarni stworzonej przez Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto, przed wojną mieściła się słynna restauracja Zinglera, czyli miejsce gdańskich wieczornych biesiad.

Tysiące gości na wieczornych spacerach po Wrzeszczu, mogło podziwiać instalacje przygotowane między innymi przez: Aleksandrę Waliszewską, Konrada Smoleńskiego, Agnieszkę Baaske, Grzegorza Drozda, Jacka Niegodę, Igora Krenza oraz Julitę Wójcik – autorkę słynnej tęczy z warszawskiego Placu Zbawiciela, która na gdańskich Narracjach przygotowała metaforyczną drogę do lasu, czyli oświetloną zniczami, ścieżkę do Jaśkowego Lasu, która jest zagrodzona przez budynek dawnej TVP Gdańsk. 

Dużym zainteresowaniem festiwalowiczów cieszyła się także praca trójmiejskiego duetu artystycznego zatytułowana RGB – Real Ghost Bardo. Dominik Rudasz i Natalia Osuch sięgając po pojęcie z buddyzmu, oznaczające stan przejściowy pomiędzy śmiercią a ponownymi narodzinami, chcieli zwrócić uwagę uczestników spacerów na Wzgórze Sobótki. Bezpośrednio, pojęcie bardo odnieśli do uśpionego budynku dawnej telewizji. W pracy wykorzystano czytane fragmenty z Tybetańskiej Księgi Umarłych, podkłady medytacyjne oraz zdjęcia i dźwięk z archiwalnych materiałów TVP. Na trasie spaceru można było też odnaleźć dwie prace Agnieszki Polskiej, z których jedna zatytułowana „Moje ulubione rzeczy” przywoływała ideę kunstkamery, czyli prawdopodobnej, osobliwej kolekcji przedmiotów, które można było znaleźć w okolicznych dworkach i domach.

Dla uczestników Narracji zostały przygotowane specjalne oprowadzania z przewodnikami, którzy opowiadali o historii dzielnicy oraz o napotkanych instalacjach. Odbyły się również spacery dla dzieci, prowadzone przez kolektyw Dwie Ole.

belka-galeria2

 

3 Replies to “Narracje 2014 – duchy i mędrcy Górnego Wrzeszcza (FOTO)

  1. Pingback: Znamy wyniki otwartego naboru projektów Festiwalu NARRACJE - my3miasto.pl

  2. Pingback: Zgłoś pracę na Festiwal NARRACJE - my3miasto.pl

  3. Pingback: Festiwal Narracje pod hasłem „Przemytnicy”. Nową kuratorką Anna Smolak | my3miasto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.