NARRACJE #10 zapraszają do Oliwy

16 Lis

Warzywny Klub Festiwalowy, magia świateł, witraży, cyjanotypii oraz wizyta w osobliwym gabinecie okulistycznym Ophthalmos to wydarzenia, które towarzyszyć będą festiwalowi NARRACJE organizowanemu przez Instytut Kultury Miejskiej i Gdańską Galerię Miejską. 16 i 17 listopada artyści i artystki zaproszeni przez kuratora Piotra Stasiowskiego opowiedzą Oliwę na nowo, interpretując motto NARRACJI #10 – Słońca w ciszy były jak wielki śpiew w zenicie – pochodzące z wiersza Reinera Marii Rilkego.

Warsztaty dla dzieci (i nie tylko)

NARRACJE to wydarzenie dla całych rodzin. Na trasie festiwalowego spaceru rodzice z dziećmi znajdą miejsca, w których będą mogli skorzystać z wyjątkowych warsztatów oraz wziąć udział w grze edukacyjnej. Udział w programie dla dzieci jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji. Do warsztatów – jeśli tylko pozwoli na to dostępność miejsc – dołączyć można w każdej chwili.

Magia światła w Parku Oliwskim – lampioniki | prowadzenie: Kamila Szelągowicz | Czas: 16.11.2018, godz. 18.00-21.00 | Lokalizacja: Oddział Etnografii MNG (Spichlerz Opacki), ul. Cystersów 19

Jesienny widok z okna – witraże | prowadzenie Kamila Szelągowicz | Czas: 17.11.2018, 18.00-21.00 | Lokalizacja: Oddział Etnografii MNG (Spichlerz Opacki), ul. Cystersów 19

Cyjanotypia. Światłoczuła Oliwa | Prowadzenie: Magda Suska | Czas: 16-17.11.2018, 18.00-20.00 | Lokalizacja: Młynek Sztuki i Studio Fotografii Kolodionowej, ul. Obrońców Westerplatte 34

Instalacja edukacyjna OPHTHALMOS (oftalmos) | prowadzenie: Natalia Wiśniewska, Robert Sęk, Dorota Kucharczyk | Czas: 16-17.11.2018, 17.00-21.00 | Lokalizacja: tereny zielone przy Stawie Młyńskim Ophthalmos to niekonwencjonalna interaktywna gra edukacyjna w formie instalacji. Dzięki odwiedzinom w osobliwym gabinecie okulistycznym będzie można przenieść się w tajemniczy świat lasu i zobaczyć go oczami leśnych zwierząt. Na terenach zielonych przy Stawie Młyńskim zagramy w tajemniczą grę, dzięki której młodsi i starsi uczestnicy festiwalu spojrzą na otaczającą ich przestrzeń z nowej perspektywy. Ophthalmos to podróż w poszukiwaniu ukrytych symboli oraz liter składających się na hasło związane z 10. edycją NARRACJI.

Narracje z kulturalną nagrodą

Podczas festiwalu Narracje w Oliwie artystka Anna Królikiewicz otrzyma Nagrodę Prezydenta Gdańska w Dziedzinie Kultury. W tym roku przypada jubileusz 25-lecia aktywności twórczej gdańszczanki, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wręczenie Nagrody odbędzie się 16.11 o godz. 17.00 przed siedzibą Rady Dzielnicy w Oliwie, ul. Rybińskiego 10.

Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury to wyróżnienie przyznawane od 1999 roku za osiągnięcia artystyczne, za upowszechnianie kultury i ochronę jej dóbr. Jej przyznanie zazwyczaj uświetnia jubileusze i ważne daty.

Projekt towarzyszący: Schopenhauera. Ulica do życia

Stowarzyszenia Inicjatywa Miasto i Traffic Design przekształcają ulicę Schopenhauera w ulicę do życia. Ta maleńka uliczka ma potencjał, by stać się miejscem codziennych spotkań mieszkańców: położona tuż obok Oliwskiego Ratusza Kultury i targowiska, w przyszłości stworzyć może swoisty salon Oliwy. Lokalni przedsiębiorcy i mieszkańcy ulicy wspólnie z Inicjatywą Miasto i Traffic Design pracują nad stworzeniem przyjaznej przestrzeni, a festiwalowe przedsięwzięcie to zapowiedź tego, czym ta ulica (być może) stanie się w przyszłości. Podczas NARRACJI ulica Schopehauera stanie się częścią festiwalowej strefy gastronomicznej.

Narracje 2014 Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto /fot. Bogna Kociumbas

Strefa gastronomiczna

Strefa znajduje się w pobliżu Klubu Festiwalowego, przy ul. Opata Jacka Rybińskiego i Artura Schopenhauera. Podczas festiwalu do późnych godzin nocnych będą otwarte działające tu lokale: bistro Jak się masz? oraz serwująca dania kuchni meksykańskiej Piñata. W Oliwskim Ratuszu Kultury będzie działać restauracja Tu Można Marzyć oraz – w specjalnie zaaranżowanym przez Inicjatywę Miasto pawilonie – zewnętrzny bar oferujący rozgrzewające dania i napoje. Po długim narracyjnym spacerze publiczność wzmocnią również food trucki, m.in. Muka Bar, Carmnik, TadamTadam – Frytka.Belgijska, Wafle.Belgijskie i Po kolei. Staną one wzdłuż ulicy Schopenhauera, na wysokości targowiska. Dodatkowo przy ul. Schopenhauera pojawią się koksowniki, ognisko, a część ulicy zostanie wyłączona z ruchu kołowego. Strefa gastronomiczna zaoferuje ciepłe dania i napoje dla wegan, wegetarian i osób jedzących mięso.

Koncerty w Warzywnym Klubie Festiwalowym

W piątek 16 listopada o godz. 22.00 Na warzywach zagra Krzysztof Topolski aka Arszyn. – Zapraszam na koncert muzyki elektronicznej, elektroakustycznej, improwizowanej oraz tanecznej, którego wykonanie oparte będzie na użyciu warzyw jako narzędzi do generowania i kontrolowania dźwięków – mówi artysta. Piątkowe afterparty poprowadzi pochodzący z Wrocławia DJ Ryan R (Transatlantyk Records), który prezentuje niecodzienne sety bazujące na afrykańskich tempach przeplatanych etnicznymi wątkami z całego świata.

W sobotę 17 listopada o godz. 22.00 Poly&Ester poprowadzą warzywną IDR, czyli Intensywną Dyscyplinę Rekreacyjną, która zapewni sportową rozgrzewkę przed balem warzyw. O 22.30 rozpocznie się bal przebierańców pod hasłem Dzikie Warzywa. Zachęcamy do pojawienia się w warzywnym przebraniu lub skorzystania z możliwości przygotowania kostiumu w Klubie. Muzykę zapewnią Zosia i Grześ – duet związany z trójmiejskim kolektywem towarzysko-artystycznym Gnojki. Wizualizacje zainspirowane strukturami różnych warzyw przygotują Urszula Kozak i Mateusz Kozłowski

Klub Festiwalowy Narracje fot. Bogna Kociumbas

Warzywny Klub Festiwalowy w Oliwskim Ratuszu Kultury

Jednym z najważniejszych miejsc dla oliwian jest rynek, na którym można kupić m.in. warzywa i owoce. Mieszkańcy przychodzą tu, by zaopatrzyć dom w świeże produkty, ale także by porozmawiać, wymienić się z sąsiadami i zaprzyjaźnionymi sprzedawcami przepisem na kiszonki, dżemy czy ciasta. Do funkcji, jakie pełni rynek nawiązują aktywności i warsztaty, które zaproponuje Warzywny Klub Festiwalowy: warzywne super-memo z Agatą Królak, warzywne przekroje z Natalią Recław, kalejdoskop struktur i kolorów warzyw z Joanną Stachowiak, czy szycie strojów na sobotni bal warzyw z MAMYWENĘ i Warsztatem Chce Mi Się. Nie zabraknie zdrowych posiłków i przekąsek: warzywnych muffinek czy zup przygotowanych z naturalnych, lokalnych produktów.

Punkt informacyjny festiwalu NARRACJE #10. Rada Dzielnicy Oliwa przy ul. Opata Jacka Rybińskiego 10. Czynny jest w godzinach 17.00-24.00. Można w nim pobrać ulotkę NARRACJI, kupić torby i plecaki festiwalowe (możliwa płatność bezgotówkowa) oraz uzyskać wszystkie niezbędne informacje.

Artyści i artystki NARRACJI #10: Sari Alhassanat, Przemek Branas, Hubert Czerepok, Jakub Danilewicz, Wojciech Doroszuk, Elvin Flamingo, Kristaps Epners, Viktor Frešo, Magdalena Jędra, Tatiana Kamieniecka, Katarzyna Konieczka, Anna Królikiewicz, Kasper Lecnim, Bartek Lis, Indrė Liškauskaitė, Joanna Morawiecka, Emilia Orzechowska, Piotr Pawlak, Julia Porańska, Łukasz Radziszewski, Irmina Rusicka, Maciej Salamon, Piotr Skiba, Grzegorz Stefański, Mariusz Waras, Jamie Whitby, Karolina Wiktor, Piotr Zamojski.

NARRACJE od 2009 roku eksplorują nowe miejskie wątki i historie. Artystyczne interwencje w przestrzeni publicznej dzielnic Gdańska nadają codziennym miejscom nowy kontekst i pozwalają odkryć je ponownie. Festiwal odbywa się jesienią, kiedy większość działań kulturalnych wkracza do galerii i instytucji. NARRACJE dają powód, by w dwa listopadowe wieczory wyjść z domu i odkrywać miasto na nowo.

Klub Festiwalowy Narracje/fot. Bogna Kociumbas
Klub Festiwalowy Narracje/fot. Bogna Kociumbas

Szczegółowy program wydarzeń i warsztatów dostępny jest na stronie www.narracje.eu.

NARRACJE #10, Słońca w ciszy były jak wielki śpiew w zenicie | Gdańsk Oliwa, 16–17 listopada 2018 | kurator: Piotr Stasiowski

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej | Współorganizator: Gdańska Galeria Miejska

Partnerzy: Rada Dzielnicy Oliwy, Stara Oliwa.pl, Fundacja Wspólnota Gdańska, Oliwski Ratusz Kultury, Restauracja Tu Można Marzyć, Ratusz B&B, Wojewódzka i Miejskiej Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, V Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku im. Stefana Żeromskiego, Fundacja Artystów Kolonia Teraz, Dom Zarazy, Młynek Sztuki, Nadleśnictwo Gdańsk, Gdańskie Wody.

Fot.tyt.: Warzywny Klub Festiwalowy/Kamila Chomicz.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.