Narodziny cyfrowego HR – ruszył projekt Pracopolia.eu

3 Gru

2 grudnia w Gdańsku, w pięknych wnętrzach Europejskiego Centrum Solidarności zadebiutował pierwszy w Polsce metropolitalny serwis pośrednictwa pracy. Internetowa platforma pracopolia.eu już na starcie udostępniła blisko 800 ofert zatrudnienia oraz szereg praktycznych narzędzi wspierających poszukiwanie pracy.

O sile każdej metropolii świadczą możliwości, jakie stwarza ona swoim mieszkańcom zarówno w obszarze kultury, edukacji …, jak i zatrudnienia. Aby te ostatnie wykorzystać w pełni, konieczna jest budowa silnego, a także przyjaznego rynku pracy. W dobie globalizacji oraz wszechobecnej cyfrowej technologii, oznacza to m.in. tworzenie ogólnodostępnych, nowoczesnych rozwiązań rekrutacyjnych. Jedną z najnowszych propozycji w tym zakresie jest  Pracopolia – innowacyjny portal pośrednictwa pracy.

W chwili uruchomienia serwis dysponował imponującą liczbą ok. 800 ofert zatrudnienia. Część z nich pochodzi od pracodawców zgłaszających je bezpośrednio za pośrednictwem portalu, resztę stanowią ogłoszenia będące w dyspozycji powiatowych urzędów pracy GOM oraz największych agencji zatrudnienia. Dzięki tak dużej dywersyfikacji źródeł informacji, udostępniane oferty są różnorodne i pochodzą ze wszystkich sektorów gospodarki. Co ważne, dostęp do najważniejszej funkcji jest całkowicie bezpłatny i nie wymaga logowania.

Roland Budnik - Dyrektor PUP w Gdańsku
Roland Budnik – Dyrektor PUP w Gdańsku

Pracopolia oferuje także szereg innych rozwiązań wspierających rozwój zawodowy. Na szczególną uwagę zasługuje dostęp do tematycznych artykułów poświęconych szeroko pojętej problematyce zatrudnienia. Porady doświadczonych ekspertów dotyczą m.in. tworzenia dokumentów aplikacyjnych, procesu rekrutacyjnego, planowania ścieżki zawodowej oraz prawa pracy. Każdy z użytkowników ma także dostęp do kalkulatora wynagrodzeń czy wyszukiwarki szkoleń zawodowych. Ważną funkcjonalnością jest także możliwość precyzyjnego planowania dojazdu do miejsca pracy. Moduł ten pozwala określić zarówno rodzaj transportu, jak i planowany czas przejazdu. Rozwiązanie to w sposób szczególny dedykowane jest mieszkańcom miast i powiatów, którzy chcieliby podjąć zatrudnienie w ościennych gminach.

Warto nadmienić, że wszystkie oferty są aktualizowane na bieżąco.

Osoby, które planują bardziej intensywne poszukiwanie zatrudnienia, mogą skorzystać z dodatkowych funkcji dostępnych już po zalogowaniu. Rejestracja w serwisie jest bezpłatna i wymaga podania jedynie podstawowych danych. W zamian użytkownicy otrzymują dostęp do kreatora CV umożliwiającego nie tylko przygotowanie profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych, ale także możliwość publikacji ich w dostępnej dla pracodawców bazie danych.

Pracopolia to także praktyczne narzędzie dla profesjonalistów zawodowo zajmujących się rynkiem pracy oraz dziennikarzy. Portal udostępnia m.in. informacje statystyczne dotyczące wielkości oraz struktury osób bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy. Bez dodatkowych opłat dostępne są też okresowe raporty statystyczne poświęcone m.in. średnim wynagrodzeniom na poszczególnych stanowiskach pracy czy najbardziej poszukiwanym zawodom.

Konferencję otworzyli Prezydent Miasta Gdańska – Paweł Adamowicz oraz Dyrektor Powiatowego Urzędu w Gdańsku – Roland Budnik.

Prezydent Miasta Gdańska - Paweł Adamowicz
Prezydent Miasta Gdańska – Paweł Adamowicz

Następnie Łukasz Iwaszkiewicz zaprezentował przybyłym funkcjonalność portalu i korzyści, jakie niesie zarówno pracodawcom jak i osobom, które pracy poszukują.

Łukasz Iwaszkiewicz - PUP Gdańsk
Łukasz Iwaszkiewicz – PUP Gdańsk

Pracopolia, enter! Cyfrowe wejście na rynek pracy – to panel dyskusyjny, w którym udział wzięli: Marek Kołodziejczyk – psycholog, trener biznesu, współwłaściciel firmy GIT Group, Piotr Bucki – marketingowiec, specjalista ds. personal brandingu, szkoleniowiec, dziennikarz, coach i Piotr Sosnowski – specjalista ds. HR, ekspert portalu interviewme.pl. Dyskusja była moderowana przez Łukasza Iwaszkiewicza. Ta „burza mózgów” pozwoliła zorientować się, co jeszcze można udoskonalić w działaniu portalu i jakie informacje z rynku pracy będą przydatne pracodawcom i bezrobotnym.

Od lewej: Łukasz Iwaszkiewicz, Piotr Bucki, Piotr Sosnowski, Marek Kołodziejczyk
Od lewej: Łukasz Iwaszkiewicz, Piotr Bucki, Piotr Sosnowski, Marek Kołodziejczyk

O nowym wymiarze poradnictwa zawodowego opowiedziała Sylwia Dymnicka – Iwaniuk z Centrum Rozwoju Osobistego przy PUP w Gdańsku.

Sylwia Dymnicka - Iwaniuk - PUP Gdańsk
Sylwia Dymnicka – Iwaniuk – CRO przy PUP Gdańsk

Przy lunchu każdy mógł się wymienić opiniami, zadać pytania organizatorom czy też nawiązać nowe, przydatne kontakty.

Cieszy fakt, że taki portal powstał. Z pewnością „zamiesza” na pomorskim rynku pracy i przyda się każdemu, ponieważ będzie tam można również znaleźć informacje o ciekawych szkoleniach czy warsztatach. My3miasto.pl trzyma kciuki za powodzenie projektu. Oferty Pracopolii.eu już wkrótce na naszych łamach!

O projekcie

Pomysłodawcą portalu Pracopolia jest Powiatowy Urząd Pracy w Gdańsku. W budowę tego projektu włączyły się także urzędy pracy działające na terenie Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego oraz PUP w Gdyni. Ideą przedsięwzięcia jest dążenie do stworzenia nowoczesnych narzędzi rekrutacyjnych wspierających budowę mobilnego, metropolitalnego rynku pracy.

Źródło: Materiały prasowe PUP Gdańsk

One Reply to “Narodziny cyfrowego HR – ruszył projekt Pracopolia.eu”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.