Munch i Baczyński za „free”

14 Sty

Dzień Domeny Publicznej obchodzony jest na całym świecie 1 stycznia – tego dnia utwory autorów, od których śmierci minęło 70 lat, wzbogacają zasoby domeny publicznej. W 2015 roku są to m.in.: obrazy Edwarda Muncha, Pieta Mondriana czy wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Tadeusza Gajcego. Instytut Kultury Miejskiej świętuje Dzień Domeny Publicznej 22 stycznia o godz. 17.00 rozpoczęciem projektu realizowanego w ramach programu Fundacji Orange – „Miasto: szukam!”, który inspirować będzie młodzież do twórczego korzystania z utworów z domeny publicznej.

„Miasto: szukam!” to projekt przeznaczony dla młodzieży w wieku gimnazjalnym i licealnym, który ma na celu zachęcenie uczniów do twórczego wykorzystywania utworów z domeny publicznej. W partnerstwie z Politechniką Gdańską, Pomorską Biblioteką Cyfrową, Gdańskim Inkubatorem Przedsiębiorczości STARTER oraz Gimnazjum nr 9 w Gdańsku zorganizowane zostaną zajęcia i warsztaty z wyszukiwania wartościowych utworów domeny publicznej (grafik, folderów, rycin, książek, pocztówek, obrazów) w bibliotekach cyfrowych, opracowania graficznego i tworzenia kolaży z wyszukanych materiałów, kreatywnego pisania zainspirowanego fragmentami odnalezionych w domenie publicznej wycinków gazet, książek czy tomików poezji oraz warsztaty z przedsiębiorczości, które pokażą jak inspiracje z domeny publicznej przenieść na pomysł na biznes. Powstaną również scenariusze lekcji dla nauczycieli, które wykorzystywać będą pomysły związane z domeną publiczną.

Projekt wpisuje się w działania Medialabu Gdańsk związane z otwartością i domeną publiczną. Od 2013 roku prowadzony jest serwis www.szukamy.org, który w ciekawy sposób prezentuje zasoby domeny publicznej, szczególnie te związane z Gdańskiem oraz wydane zostały dwie serie nietypowych pamiątek z Gdańska – „Wyszukanych” z grafikami zaczerpniętymi z domeny publicznej. „Wyszukane” upominki można kupić w księgarni IKM.

– Na spotkaniu wymienimy niektórych spośród 1502 autorów, których twórczość wraz z nowym, 2015 rokiem i upłynięciem 70 lat od ich śmierci znalazła się w domenie publicznej. Oznacza to, że odtąd każdy z nas będzie mógł swobodnie z nich korzystać tj. przerabiać, miksować, tłumaczyć, drukować, używać w prezentacjach czy jako ilustracji własnych treści. Są to m.in. obrazy Edwarda Muncha, Pieta Mondriana, wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego, Zuzanny Ginczanki i wielu innych – mówi Karina Rojek z Instytutu Kultury Miejskiej, redaktorka serwisu poświęconego domenie publicznej www.szukamy.orgPełną listę 1502 nowych autorów, których utwory znalazły się w domenie publicznej dostępna jest na stronie prowadzonej przez Koalicję Otwartej Edukacji: www.domenapubliczna.org.

Obchody Dnia Domeny Publicznej w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku rozpocznie się o godzinie 17.00, 22 stycznia. Spotkanie umili poczęstunek oparty na przepisach kulinarnych z domeny publicznej, przygotowany przez kulinarne trio waGary. Weronika Szadowiak, Marta Okuniewska i Izabela Stencel w menu uwzględnią przepisy pochodzące z wydanej po raz pierwszy na początku XIX, a wznowionej w 1858 roku Gdańskiej Książki Kucharskiej autorstwa Marie Rosnack. Książka dostępna jest w wersji cyfrowej dzięki Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej

Podamy do stołu między innymi przysmak, którego historia sięga XV wieku – mówią przedstawicielki tria waGary i dodają: – Kulinarne rekonstrukcje historyczne to bardzo wciągające zajęcie, a w kuchni trzeba było trochę eksperymentować, aby sprawdzić potrawy przed poczęstunkiem. Nie problem przeliczyć łuty i funty na współczesne miary i wagi. Większym wyzwaniem było zrezygnowanie ze zjełczałego masła w recepturach, wyznaczenie ilości w przepisach określonych jako „według własnego uznania”, czy też dobrać formę, długość i temperaturę pieczenia. Niektóre przepisy musiałyśmy zatem uwspółcześnić, nie rezygnując z pierwotnego charakteru potraw. Mamy wrażenie, że się udało. Będziecie mieli Państwo szansę ocenić to samemu.

Źródło: Materiały prasowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.