Mozart na Targu Węglowym

14 Lip

Już w najbliższą sobotę – 19 lipca o godz. 20.00 na Targu Węglowym zostanie pokazany zapis plenerowego spektaklu „Czarodziejski flet” Wolfganga Amadeusza Mozarta, wystawionego w 2013 roku na Jeziorze Bodeńskim w Bregencji. Na niezwykły pokaz opery, która zostanie wyświetlona na ekranie diodowym zaprasza Instytut Kultury Miejskiej. 

Opera prezentowana będzie w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami, na ekranie diodowym ustawionym na Targu Węglowym, a towarzyszyć jej będzie komentarz operowego eksperta Jerzego Snakowskiego oraz Katarzyny Hołysz, sopranistki i mezzosopranistki współpracującej m.in. z Teatrem Wielkim w Poznaniu, Operą Łódzką i Operą Bałtycką.

– Zachęcamy rodziców i opiekunów do przyjścia z dziećmi. Dynamiczna, baśniowa inscenizacja z pewnością przypadnie im do gustu – mówi koordynatorka Opery na Targu Węglowym z ramienia IKM, Joanna Weltrowska.

Szczegóły inscenizacji przybliża Jerzy Snakowski: – Spektakl bez gwiazdorskiej obsady, ale czy tylko gwiazdy potrafią śpiewać? Ta inscenizacja czarodziejskiej opery Mozarta powinna przypaść do gustu zarówno pokoleniom wychowanym na Szancerze, jak i tym, które gustują w Tolkienie. To widowisko totalne, które rozgrywa się na lądzie, wodzie i w powietrzu. Są tu i potężne lalki, i akrobacje, i pirotechnika, i nurkowie, i unosząca się w powietrzu Królowa Nocy. Pomimo mnogości środków scenicznych czuć żelazną rękę reżysera, poważne podejście do muzyki a także to, że i realizatorzy, i wykonawcy, i co najważniejsze także publiczność mieli niesamowitą frajdę tworzyć i oglądać tę inscenizację.

Projekcja startuje o godzinie 20.00. Wstęp wolny. Liczba miejsc siedzących jest ograniczona. Organizatorzy zachęcają do przyniesienia własnych siedzisk.

Poprzednie edycje wydarzenia cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców Trójmiasta
Poprzednie edycje wydarzenia cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców Trójmiasta

Pierwsze dwie edycje opery na Targu realizowane były w ramach dużego, europejskiego projektu Viva Europa. Były to transmisje na żywo oper wystawianych w Walencji. W roku 2012, choć zawieszony został projekt europejski, IKM zdecydował się kontynuować pokazy oper i wybrał inscenizację „La Traviaty” Verdiego ze znanymi kreacjami Anny Netrebko i Rolando Villazona. W czerwcu 2013 roku już po raz 4. zaprezentowano operę szerokiej publiczności. Była to, wybrana w głosowaniu internetowym, „Carmen” w realizacji The Metropolitan Opera. Czy w tym roku wydarzenie będzie cieszyć się podobną popularnością?

czarodziejski flet pop.indd

>>DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU<<

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.