MODA: Dlaczego to tyle kosztuje? Projektanci a etyka w modzie

2 Kwi

Etyczne projektowanie i kupowanie – dlaczego fast fashion należy zmienić na slow fashion? O uczciwości i empatii w branży mody porozmawiamy podczas siódmego spotkania z cyklu „MODA – jak odnaleźć się w branży”, które odbędzie się 5 kwietnia w Pomorskim Parku Naukowo–Technologicznym. 

Czym jest odpowiedzialny design? Jaka jest rola projektantów we wdrażaniu etycznych postaw? Jak wpływać na pozytywne zmiany w przemyśle odzieżowym jako twórca i konsument? O etyce w branży mody opowie Magdalena Płonka.

Zagadnienia:
– Corporate Social Responsibility, czyli społeczna odpowiedzialność biznesu;
– związek mody z ekologią, prawami człowieka i ochroną zwierząt;
– mechanizmy związane z wyceną produktu w odniesieniu do globalnych korporacji i małych, lokalnych firm;
– przykłady etycznych praktyk stosowane przez duże marki i światowych projektantów.


Magdalena Płonka – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi – Wydział Tkaniny i Ubioru. Specjalizacja: Projektowanie Ubioru. Projektantka, wykładowca i menadżerka. Dwukrotna stypendystka Lion’s Club, zdobywczyni wielu znaczących nagród oraz wyróżnień: Złota Nitka, Srebrna Pętelka, Gala Amberiff, Gala Martini, Debiuty Mody, Magazynu Uroda. W 1999 roku dziennikarze zaliczyli Magdalenę Płonka do jednej z najbardziej wpływowych kobiet w Polsce w rankingu magazynu PANI. Jej kolekcje były publikowane i szeroko komentowane w mediach. Od 2010 roku Magdalena Płonka jest Biegłym Sądowym w specjalizacji projektowanie ubioru/ kostiumografia. W 2013 roku wydała swoją pierwszą książkę: „Etyka w modzie – CSR w przemyśle odzieżowym”. Wcześniej współpracowała przy tworzeniu publikacji o podobnym charakterze dla PAH oraz Polskiej Zielonej Sieci. Obecnie uczy Corporate Social Responsibility w modzie w MSKPU – Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru oraz jednocześnie kontynuuje studia doktoranckie poświęcone CSR na IADE Creative University w Lizbonie.

MODERATORZY: Kaja Długosz | Dorota Cząstka
PARTNERZY: ELSKA | HIDAY
ORGANIZATOR: Centrum Designu Gdynia | Pomorski Park Naukowo – Technologiczny Gdynia
KIEDY: 5 kwietnia 2017, godz. 18:00
MIEJSCE: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, budynek III, parter, sala C

Wstęp wolny. Obowiązują zapisy: etykawmodzie.evenea.pl.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.