Mobilne muzeum Tour de Pologne

5 Wrz

Z okazji ORLEN Wyścigu Niepodległości do Bytowa zawita mobilne muzeum Tour de Pologne. Wszystkich, którzy chcą poznać historię polskiego kolarstwa organizatorzy zapraszają do miasteczka wyścigu w sobotę i niedzielę 8-9 września w godzinach 10-18.

Mobilne muzeum Tour de Pologne to pierwszy tego typu projekt kolarski na świecie. Pomysł stworzenia muzeum wiąże się z 90-leciem narodowego wyścigu. Multimedialne prezentacje przenoszą zwiedzających w czasie do początków kolarstwa na ziemiach polskich, pokazują jak zmieniało się kolarstwo na przestrzeni lat, a także obrazują wkład kolarzy w historię Polski. Mówi o tym choćby Rozkaz nr 2 o udziale kolarzy, członków Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów w Bitwie Warszawskiej w 1920 roku. W zbiorach nie brakuje starych publikacji prasowych, pucharów, proporczyków, medali i plakatów. Jest także rower oraz medal olimpijski z Moskwy Czesława Langa, od 25 lat dyrektora Tour de Pologne.

To szczególny rok dla Tour de Pologne. Wyścig obchodzi 90-lecie, w tym roku odbyła się 75 edycja. Razem świętujemy rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Kolarze również włączali się do walki o wolność, o czym można przekonać się zwiedzając pierwsze na świecie mobilne muzeum poświęcone naszej dyscyplinie. Cieszę się bardzo, że teraz także mieszkańcy Bytowa będą mogli poznać te imponujące zbiory – mówi Czesław Lang, Dyrektor Generalny Lang Team.

Muzeum odwiedziło już wiele polskich miast, a gośćmi muzeum byli znakomici polscy kolarze. W Krakowie był to zwycięzca Tour de Pologne z 2014 roku Rafał Majka.Naprawdę jest co oglądać i cieszę się, że w muzeum jest moja koszulka, choć nie ukrywam, że chciałbym znaleźć się w gronie tych, którzy wygrali Tour co najmniej trzykrotnie – mówił brązowy medalista olimpijski i dwukrotny zwycięzca klasyfikacji górskiej Tour de France. Pod wrażeniem był także Tomasz Marczyński, który wziął udział w uroczystym otwarciu muzeum podczas Bike Expo w Warszawie i był także w Krakowie.Można zaobserwować, jak kolarstwo rozwijało się pod względem technologicznym, jak to wyglądało kilkadziesiąt lat temu i jak wygląda teraz. Jest wiele materiałów multimedialnych, gdzie można poznać wiele informacji o całej historii Tour de Pologne. Takie imprezy zachęcają do jazdy na rowerze – mówił kolarz grupy Lotto Soudal, zwycięzca dwóch etapów ostatniego Vuelta a Espana i wielokrotny uczestnik Tour de Pologne.

Z kolei w Grudziądzu mobilnym muzeum zachwycał się mistrz świata z 2014 roku Michał Kwiatkowski.Czasem trudno znaleźć wszystkie informacje w internecie, a w muzeum wszystko zgromadzone jest w jednym miejscu, wszystko jest świetnie pokazane i ogląda się to z ogromnym zainteresowaniem. Oglądając zbiory zauważyłem, że moja historia w tym wyścigu jest bardzo malutka. Ale mam tę przewagę nad wieloma innymi, że mogę to jeszcze nadrobić – mówił z uśmiechem „Kwiato”. Braki udało się nadrobić w ekspresowym tempie. Kwiatkowski wygrał tegoroczną edycję Tour de Pologne i jego zwycięska koszulka znalazła się już oczywiście w muzeum.

ORLEN Wyścig Niepodległości o Puchar Burmistrza Bytowa Ryszarda Sylki odbędzie się 9 września. Muzeum będzie otwarte dla wszystkich chętnych w sobotę i w niedzielę 8-9 września w godzinach 10-18. Więcej o wyścigu: langteamrace.pl.

                       >>ZOBACZ TAKŻE: ORLEN Wyścig Niepodległości (PATRONAT)<<

Portal my3miasto.pl ma przyjemność być patronem medialnym wyścigu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.