Młodzież wrażliwa społecznie

13 Gru

Pomagają starszym, niepełnosprawnych i małym dzieciom. Angażują się w wolontariat w hospicjum, zbierają nakrętki, zabierają psiaki ze schroniska na spacer. Uczniowie gdańskich szkół są społecznie wrażliwi, Ci najlepsi zostali nagrodzeni podczas Dorocznego Obywatelskiego Spotkania Gdańszczan.

Konkurs „Szkoła społecznie wrażliwa” ma zwrócić uwagę uczniów na najbardziej potrzebujących i zachęcić ich do działań wolontariackich w gdańskich szkołach podstawowych i gimnazjalnych.

Akcja ma na celu promocję wolontariatu wśród uczniów, zwłaszcza na rzecz osób starszych, niepełnosprawnych, dzieci ze środowisk dysfunkcyjnych lub chorych, zwierząt i środowiska naturalnego – mówi Beata Dunajewska.

Konkurs polegał na podjęciu wspólnej akcji „pomocowej”, utrwaleniu jej , a następnie przedstawieniu ich w formie „kroniki” (techniki do wyboru: zapis wideo, opis ze zdjęciami, zapis audio, strona społecznościowa itp.).

Dzieci i młodzież miały czas na realizację swoich projektów od 15 kwietnia do 15 listopada 2016. W konkursie udział wzięło 21 szkół podstawowych i 8 gimnazjów. Szkoły zostały podzielone na dwie kategorie: Kategoria I – dla szkół podstawowych, Kategoria II – dla gimnazjów, w każdej kategorii przyznawane są 2 nagrody – główna i wyróżnienie. Pula nagród w konkursie wynosi 10.000 zł.

W tegorocznej edycji w kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 59, a wyróżnienie otrzymała Szkoła Podstawowa nr 86. W kategorii gimnazjów, I miejsce zajęli uczniowie z Gimnazjum nr 15. Wyróżnienie otrzymali uczniowie Gimnazjum nr 8.

 Zanim ruszyła pierwsza edycja konkursu miałam wrażenie, że nasza młodzież wymaga edukacji w kwestii wolontariatu. Dzisiaj wiem, że to my dorośli powinniśmy się uczyć od młodych gdańszczan. Okazuje się że najmłodsi maja większe serca i bardziej otwarte umysły niż nie jeden dorosły. To dobra prognoza na przyszłość – mówi Beata Dunajewska.

Organizatorami konkursu są Komisja Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia RMG, Komisja Edukacji RMG oraz Wydział Rozwoju Społecznego, a osobami wyznaczonymi do koordynowania projektu są: Beata Dunajewska – Przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia oraz Żaneta Geryk – Przewodnicząca Komisji Edukacji.
Konkurs „Szkoła społecznie wrażliwa” objęty jest patronatem honorowym Prezydenta Miasta Gdańska.

Na stronie www.gdansk.pl/urzad-miejski/Mlodziez-wrazliwa-spolecznie,a,66994 dostępne są materiały filmowe, dokumentujące działania zwycięskich szkół.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.