Młodzi naukowcy podbijają świat!

29 Paź

Anna Aldona Skierska, Szymon Kanikowski i Bartosz Piechocki stanęli na podium w finale największego w kraju konkursu naukowego organizowanego przez Fundację Zaawansowanych Technologii. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się na zakończenie wydarzenia Gdynia E(x)plory Week w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Gdynia E(x)plory Week to wydarzenie, na które czekam cały rok. Jest to cudowny czas, a jego największą wartością jest spotkanie z tyloma wspaniałymi osobami zainteresowanymi nauką. Jest to na pewno jedno z najbardziej wyjątkowych doświadczeń dla kogoś, kto lubi odkrywać świat, lubi zadawać pytania. Jestem ogromnie wzruszona, że po 4 latach z E(x)plory mój projekt został tak wysoko oceniony – mówi Anna Aldona Skierska, zwyciężczyni Konkursu Naukowego E(x)plory 2019.

56 młodych ludzi w wieku od 13-20 lat wzięło udział w krajowym finale Konkursu Naukowego E(x)plory. 33 projekty wyłonione spośród 177 podczas eliminacji w 5 miastach Polski, przez ostatnie 3 dni obserwowane były przez autorytety naukowe z całego kraju. Jury zdecydowało, że to właśnie w poniższych pomysłach drzemie największy potencjał:
– Nagroda główna, 10 000zł dla Anny Aldony Skierskiej ze Szczecina za projekt „Zmodyfikowane nanokrystaliczne ogniwo słoneczne”.
– Druga Nagroda, 7 000zł dla Szymona Kanikowskiego z Poznania za projekt „Wykrywacz raka”.
– Trzecia Nagroda, 5 000zł dla Bartosza Piechockiego z Poznania za projekt „Safeflight – innovative idea for a wing modification”.

W tym roku mieliśmy niezwykle trudne zadanie. Poziom był bardzo wyrównany – nie tylko jakość tych projektów jest wielka, ale także poziom wiedzy młodych naukowców jest bardzo imponujący – powiedział przewodniczący Jury, dr Wojciech Kuźmierkiewicz z Fundacji Naukowej Polpharmy.

Nagrody główne na rozwój badań ufundowała Grupa LOTOS S.A. Oprócz wymienionych pozycji, przyznano również nagrody specjalne, a także wyłoniono zwycięzcę internetowego plebiscytu „Innowator jutra”, w którym internauci głosowali na najlepszy ich zdaniem projekt.

Zwycięzcą plebiscytu „Innowator jutra” został Oskar Makowski za projekt „Ocena możliwości wykorzystania larw Zophobas moria do utylizacji styropianu na skalę przemysłową”.
Zdobył 1168 głosów. Otrzymał bon w wysokości 2 000zł na udział w wybranej przez siebie konferencji naukowej.

Nagrody specjalne przyznali również:
Nagroda Prezydenta Gdyni oraz banku Ochrony Środowiska dla Mateusza Malikowskiego, Julia Kosińska, Kamila Wiśniewska z Torunia za projekt „Ibuprofen w środowisku: czy szkodzi roślinom? Na ratunek – fotokatalityczny reaktor przepływowy”
Wrocławski Park Technologiczny oraz Firma DPD dla Jacka Orszulika za projekt „BWSD – Bicycle Warning System for the Deaf”.
Zakłady Farmaceutyczne Polpharma dla Piotra Walczaka z Warszawy za projekt „Badania mechanizmów oddziaływania bakteriocyn na komórki bakterii na przykładzie acydocyny M”.

Fundacja Zaawansowanych Technologii uhonorowała także Krzysztofa Piotrowskiego z Białegostoku Nagrodą za Innowacje społeczną za projekt „Przystosowanie roweru trójkołowego dla osób niepełnosprawnych intelektualnie – zdalnie sterowany rower rehabilitacyjny”.

Gdynia E(x)ploryWeek zrzesza ponad 3000 uczestników rocznie. W ciągu trzech dni odbywały się warsztaty i pokazy naukowe dla szkół, IX Kongres „Edukacja dla innowacji. Innowacje w edukacji” oraz finał Konkursu Naukowego E(x)plory. Była to już 8 edycja wydarzenia. Program E(x)plory wspiera jednak młodych naukowców przez cały rok, realizując staże i programy naukowe oraz umożliwiając młodym ludziom udział w konkursach i konferencjach międzynarodowych. Więcej o Programie E(x)plory na www.explory.pl.

Mecenasem Programu E(x)plory jest Grupa LOTOS S.A. Partnerami strategicznymi są: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, Miasto Gdynia oraz Zakłady Farmaceutyczne Polpharma.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.