Mistrzowie fotografii mobilnej po raz pierwszy w Trójmieście

14 Sty

Prawie 120 zdjęć wykonanych tylko za pomocą telefonów komórkowych, pokazujących miejską codzienność przez pryzmat zamyślenia, zatrzymania i wyciszenia – do 30 stycznia w gdyńskim InfoBoxie można oglądać niezwykłą wystawę zatytułowaną „Bez pośpiechu – opowieści z ulic i podwórek”. To pierwsze tego typu wydarzenie w Trójmieście.

Odwiedzający najnowszą wystawę zorganizowaną w gdyńskim InfoBoxie będą mieli okazję na własne oczy przekonać się, jak bardzo postęp technologii w ostatnich latach zmniejszył dystans między profesjonalnymi fotografami, a wyposażonymi wyłącznie w telefony uzdolnionymi amatorami – wnikliwymi obserwatorami codzienności. Wielu z autorów, których prace składają się na tę wystawę, ma na swych kontach liczne nagrody i wyróżnienia. Są wśród nich i tacy, którzy po odkryciu fotografii mobilnej, zmienili swe życie na dobre, wiążąc z nią swą karierę zawodową. Zresztą przedstawiciele tej dziedziny coraz śmielej wkraczają między profesjonalistów, na świecie działa już np. wiele komercyjnych banków zdjęć stworzonych z myślą o fotografiach wykonywanych i przesyłanych za pomocą telefonu.

„Bez pośpiechu – opowieści z ulic i podwórek” to pierwsza taka wystawa w Polsce, gdzie w jednym miejscu można zobaczyć fotografie ponad 40 fotografów, których twórczość podziwiać można przede wszystkim na ekranach telefonów, za pośrednictwem zyskującego coraz większą popularność Instagrama. Aplikacja skupiająca około 300 milionów użytkowników z całego świata pozwala na natychmiastową publikację w Internecie zdjęć wykonanych aparatem wbudowanym w telefon.

Wybrani autorzy, których prace prezentowane są w Gdyni: Richard „Koci” Hernandez (zdobywca nagrody Emmy, nominowany do nagrody Pulitzera), Thomas Kakareko (mający swoje korzenie w Gdańsku, najpopularniejszy współczesny fotograf uliczny w Niemczech), Philippe Gonzalez (twórca www.instagramers.com), Greg Schmigel (znakomity amerykański portrecista) czy Emil Pakarklis (założyciel iPhone Photography School). Na wystawie znalazły się też prace kilkunastu trójmiejskich fotografów mobilnych oraz przedstawicieli ogólnopolskiej Grupy Mobilni.

Motywem łączącym 120 czarno-białych zdjęć jest człowiek. Człowiek, któremu udało się na moment wyrwać z trybów codziennego miejskiego życia, toczącego się zwykle w szaleńczym tempie. Człowiek zamyślony, odpoczywający na ławce, szukający chwili wytchnienia wśród ulicznego zgiełku, czy delektujący się chwilą – mówi Michał Koralewski, reprezentujący „Grupę Mobilni”, pomysłodawców i organizatorów wystawy. – Wartością dodaną dla trójmiejskich odbiorców wystawy jest liczna reprezentacja rodzimych twórców, dzięki którym czar miejskiej codzienności, uchwycony w mistrzowskich czarno-białych kadrach, obok Berlina czy Nowego Jorku, pokazuje również przestrzeń Gdyni czy Gdańska – dodaje.

mobilni-infobox-instagram

Wystawa „Bez pośpiechu – opowieści z ulic i podwórek” dostępna jest w siedzibie InfoBoxu, przy ul. Świętojańskiej 30, w terminie od 19 do 30 stycznia br., od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-19.00, w sobotę 11.00-18.00, w niedzielę 11.00-16.00.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.