Maraton z Teatrzykiem Zielone Oko

28 Lut

Wraz z Teatrem Polskiego Radia, Programem III PR oraz Teatrem na Plaży zapraszamy na Maraton z „Teatrzykiem Zielone Oko”, który odbędzie się w Teatrze na Plaży w dniach 12-13 marca. 

„TZO” – to niezapomniany cykl prezentacji kryminałów pisanych specjalnie na potrzeby Polskiego Radia.

Dzień I (12.03.) godz. 15:00 – scenariusze Jana Warenyci, w reżyserii autora:

„Krótki rejs” godz. 15.00 – 16.00

Oficerowie policji Leon Wrębiak i Zdzisław Malina otrzymują zadanie identyfikacji zwłok topielca wyłowionego w Porcie Żerańskim, na warszawskiej Pradze. Dotychczasowe próby wyjaśnienia okoliczności śmierci kolejnej ofiary „królowej polskich rzek” utknęły w martwym punkcie. Zadanie utrudnia fakt, że denat pozbawiony jest twarzy. Intuicja i doświadczenie kom. Wrębiaka kieruje śledztwo na właściciela wycieczkowego statku „Marzanna”. Dzięki jego , nieco wymuszonym przez funkcjonariuszy zeznaniom, udaje się znaleźć nowy wątek sprawy, wiodący do prężnie działającej firmy informatycznej. Powstaje kilka logicznych hipotez , których ostateczna weryfikacja znajduje się niestety, aż w odległej Kanadzie…

„Dziewczyny pięknej Heleny” godz. 16.30 – 17.30

W Warszawie i okolicach grasuje nieuchwytny morderca młodych kobiet. Jego działania wymykają się wszelkiej logice.. Sprawa wydaje się beznadziejna, aż do chwili, gdy podkomisarz Zdzisław Malina zauważa, że punkty , gdzie znajdowano zwłoki układają się w figurę pentagramu. Dzielni policjanci urządzają zasadzkę, w jego ostatnim punkcie. Pozornie, akcja przynosi sukces. Niestety – jak w większości śledztw prowadzonych przez Wrębiaka i Malinę – nadal istnieją poważne wątpliwości. Pytanie, czy intelektualne spekulacje bohaterów odpowiadają rzeczywistości, pozostaje wciąż otwarte, a wymiar sprawiedliwości musi uzbroić się w cierpliwość.

„Motyw” godz. 18.00 – 19.00

Tym razem Wrębiak i Malina udają się zapadłej wsi na Mazurach, z poufną misją wyjaśnienia tajemniczego zniknięcia dra Zawiślaka – wybitnego chirurga, pracującego w szpitalu MSW. Działają „pod przykryciem” udając geodetów. Mimo „służbowego” nadużywania alkoholu, dzięki współpracy z miejscową policją i prywatnym detektywem z Łomży, odkrywają skomplikowane powiązania natury miłosno-finansowej zaginionego doktora. Okazuje się , że zdradzając żonę dr Zawiślak został również zdradzony przez swoją nową partnerkę i przypłacił to życiem. „Gospodarska wizyta” przełożonego naszych bohaterów stawia ostatecznie kropkę nad „i”. Winni zbrodni zostają zatrzymani, a dra Zawiślaka czeka elegancki pogrzeb na koszt MSW.

Śmierć w uzdrowisku” godz. 19.30 – 20.30

Cieszący się międzynarodową sławą ekonomista prof. Flis zostaje znaleziony martwy w pokoju, w nadmorskim pensjonacie nad Bałtykiem. Wszystko wskazuje na samobójczą śmierć, chociaż zeznania znajomych denata zdają się przeczyć tej tezie. Powoli na jaw wychodzą zawiłe związki profesora z szejkami arabskimi inspirowane przez Służbę Bezpieczeństwa. Wiadomo już, że chodzi o wielkie pieniądze. Prowadzący śledztwo oficerowie Wrębiak i Malina poddani zostają zręcznej manipulacji ze strony sprawców zabójstwa. Zaskakujące rozwiązanie zagadki śmierci prof. Flisa dokonuje się dzięki badaniom kostiumów z balu przebierańców, w uzdrowisku.

Dzień II (13.03.) godz. 16:00 – scenariusze Izabeli Żukowskiej w reżyserii Janusza Kukuły. Trylogia, która dzieje się w Sopocie, Gdańsku i Gdyni:

„Diabeł” godz. 16.00 – 17.00

W tej historii nic nie jest takie, jak się na pierwszy rzut oka wydaje. Prawda miesza się z fikcją, a rzeczywistość okazuje się zwykłą mistyfikacją. Historia kryminalna wiąże się z intrygą szpiegowską, a miłość okazuje się bardzo interesowna…Jest koniec sierpnia 1939 roku. Na molo w Sopocie zostają znalezione zwłoki młodej kobiety. Zagadkę zabójstwa ma rozwiązać komisarz Franz Thiedtke. Niegdyś najlepszy śledczy w prezydium policji Wolnego Miasta Gdańska, teraz myśli tylko o 1 września. Tego dnia zakończy pracę, przejdzie na emeryturę i z Gdańska przeniesie się do Sopotu, by u boku żony wieść spokojne życie. Choć zostanie szybko odsunięty od śledztwa, na prośbę młodej kobiety, która nie uwierzy w oficjalną wersję wydarzeń, wplącze się w historię wykraczającą daleko poza granice Wolnego Miasta. Kim okaże się zamordowana? Kto będzie stał za zabójstwem? Dlaczego w zwykłą zagadkę kryminalną wkroczy gestapo? Komisarz Franz Thiedtke połączy wszystkie nitki uknutej skrupulatnie intrygi, która zniweczy szansę na spokojną emeryturę.

„Gdynia” godz. 17.30 – 18.30

Jesień 1943 roku. W pokoju hotelowym w Orłowie emerytowany komisarz Franz Thiedtke budzi się obok zwłok nieznajomego mężczyzny. Oskarżony o zabójstwo policjant nic jednak nie pamięta, a polska lekarka z niemieckiego szpitala w Gdyni stwierdza, że Thiedtke cierpi na amnezję. Nie pamięta lat spędzonych w policji, nie poznaje żony, nie wie, że Gdynia stała się bazą niemieckich okrętów wojennych, z miasta wysiedlono Polaków, a polską stocznię zamieniono w oddział stoczni w Kilonii. Komisarz nie potrafi zrozumieć świata, w którym się ocknął pewnego jesiennego dnia w Orłowie, decyduje się jednak dotrzeć do prawdy o morderstwie i o sobie samym. Czy rzeczywiście jest zabójcą? Czy po latach ścigania przestępców stał się jednym z nich? Kim był mężczyzna z hotelu w Orłowie? W uzyskaniu odpowiedzi na dręczące go pytania Franzowi Thiedtke pomoże polska lekarka i pastor z Rygi. Pamięć przywróci aliancki nalot i tragedia zbombardowanego miasta.

„Nad miastem anioły” godz. 19.00 – 20.00

Wiosna 1945 roku. Trwają walki o Gdynię. W piwnicy ukrywają się Niemcy, którzy nie zdążyli uciec z miasta przed Armią Czerwoną. Wśród nich emerytowany komisarz z Gdańska, Franz Thiedtke, polska lekarka Helena Kamieńska i jej mąż. Wśród odgłosów spadających na miasto bomb rozlega się krzyk Stefana Kamieńskiego. Okazuje się, że wśród ukrywających się jest zabójca. Franz Thiedtke rusza w pogoń za mordercą. Wie, kto zamordował Stefana Kamieńskiego, zna motyw, jednak najtrudniejsze okazuje się odnalezienie zabójcy w ruinach Gdańska, zdobywanego właśnie przez wojska sowieckie. Czy morderca zdoła umknąć sprawiedliwości? Czy zniknie wśród zgliszczy? Czy komisarzowi uda się wraz z końcem wojny zamknąć przeszłość i u boku Heleny odnaleźć spokój, o którym marzył w 1939 roku? Jaką rolę odegra w tej historii niedoszła topielica znaleziona wówczas na molo? Wraz z końcem wojny przyjdzie w końcu czas, by zmierzyć się z demonami przeszłości. Jednak czy demony okażą komisarzowi łaskę?

Akcja kryminałów dzieje się współcześnie, w Polsce!

Śledztwa prowadzi komisarz Wrębiak – w tej roli Andrzej Ferenc. Wystąpią także: Krzysztof Gordon, Anna Cieślak, Grzegorz Kwiecień, Przemysław Wyszyński i inni. Spotkania poprowadzi Barbara Marcinik. O oprawę muzyczną zadba Krzysztof Ścierański.

Bilety:

I pula (do 29.02) – 20zł

II pula (od 1.03) – 25zł

Karnet na trzy spektakle – 50zł

1 bilet to wejście na 1 czytanie

                                      >>DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU<<

Projekt logo: Retesly.

One Reply to “Maraton z Teatrzykiem Zielone Oko”

  1. Pingback: "Teatrzyk Zielone Oko" (FOTO,WIDEO) - my3miasto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.