Koncert Noworoczny w Filharmonii Bałtyckiej (FOTO)

31 Sty

Tradycyjnie, jak co roku w ostatnią niedzielę stycznia, w Filharmonii Bałtyckiej odbył się Koncert Noworoczny im. Jana Heweliusza. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia przed trójmiejską publicznością wystąpiła Ester Rada. 

 Ideą organizowanych od 2005 roku jubileuszowych obchodów oraz Koncertów Noworocznych im. Jana Heweliusza jest przybliżenie gdańszczanom gwiazd cenionych na świecie, gwiazd wokalnych, z różnych względów wciąż nieobecnych na polskim rynku muzycznym. Zależy nam na zapraszaniu do Gdańska artystów reprezentujących różne kultury i style muzyczne dla których możemy być trampoliną na arenie ogólnopolskiej – wyjaśnia Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta Gdańska.

Do tej pory, w ramach koncertów noworocznych, zaprezentowały się gwiazdy takie jak Cassandra Wilson, Laika Fatien, Y’akoto, Sandra Nkake. 

– Wszystkie gwiazdy wyróżniała energia i jakość muzyczna. W tym roku wybór oparliśmy o te same kryteria. Zaprosiliśmy do współpracy Pana Adama Sztabę, który od tego roku jest ambasadorem Koncertów Im. Jana Heweliusza i wspiera Nas od strony artystycznej. Koncert Noworoczny tak jak i całe Święto Gdańskiej Nauki jest realizowane w oparciu o różne potencjały instytucji, organizacji pozarządowych, firm prywatnych oraz postaci takich jak Pan Adam, które dzięki swojemu wyczuciu i niebywałej wrażliwości muzycznej tworzą z koncertów wydarzenia wyjątkowe – tłumaczy Tomasz Nadolny z Fundacji Gdańskiej.

Podczas tegorocznej edycji koncertu widzów do swojego świata muzycznego zaprosiła izraelska aktorka i piosenkarka – ESTER RADA. Muzyka Ester to mieszanka ETHIO – JAZZ, FUN, SOUL oraz RNB. – Ester Rada prezentuje rzadkie, bo niezwykle kreatywne, połączenie elementów kilku stylistyk. Nasycone brzmienie głosu artystki o soulowym rodowodzie naturalnie łączy się z reggae’owo-funkową rytmiką, około jazzowymi improwizacjami i folkowymi odniesieniami. Do tego dochodzi powtarzalność, która nadaje całości elektryzujący, transowy charakter – mówił Adam Sztaba, ambasador koncertu.

Autorem zdjęć jest Karol Stańczak (Hura Events).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.