Klimatyczne plakaty Wiktora Sadowskiego w Wybrzeżu

26 Wrz

Piątkowej premierze MARII STUART w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku będzie towarzyszyło otwarcie wystawy z cyklu AUTORZY NASZYCH PLAKATÓW. Tym razem zaprezentowane zostaną dzieła Wiktora Sadowskiego. 

Wiktor Sadowski od uzyskania dyplomu w pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego warszawskiej ASP w 1981 stał się jednym z najbardziej wyrazistych i rozpoznawalnych twórców polskiego plakatu. Już pierwsze, powstające na zlecenie jedynego wówczas filmowego dystrybutora prace zdradzały pojawienie się twórcy odrębnego, obdarzonego nie tylko niepospolitym talentem ale i własnym charakterem pisma, znakomitym warsztatem i nieszablonowym poczuciem malarskiej metafory. Jego drapieżne, brutalne, nierzadko krwawe ale przy tym niejednoznaczne i poetyckie plakatowe obrazy szybko zyskały mu uznanie i prestiż – już w dwa lata po debiucie został laureatem Międzynarodowego Biennale Plakatu za plakat do spektaklu baletowego GOYA, w rok później zdobył złoty medal na katowickim Biennale Plakatu Polskiego a w 1986 I i III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Plakatu Teatralnego w Osnabruck a potem m.in. nagrody International Association of Business Communicators, Art Directors Club w Nowym Jorku, Złoty Medal nowojorskiego Society of Illustrators. Uwodząc dyskretną, często jakby nierealną zmysłowością i nieoczywistym, nierzadko perwersyjnym erotyzmem nigdy nie przekracza granicy dobrego smaku i nie schodzi w rejony kiczowatej komercji. Plakat jest dlań rodzajem aforyzmu, syntezą obrazu i słowa. A obcowanie z dziełami artysty to zawsze uczta nie tylko estetyczna, ale i intelektualna. Zajmuje się również ilustrowaniem książek, jest także cenionym malarzem, jego prace znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych i galeryjnych.

Bez wątpliwości żadnej: plakat teatralny, plakat dla teatru był i jest najważniejszym powodem, motywacją mojej działalności artystycznej. Niedosłowność, niedomówienie, emocje i niebanalny przekaz inspirują i stanowią wyzwanie. Nie ukrywam jednak,że jest to bardzo trudne wyzwanie – mówi Wiktor Sadowski.

Dla Teatru Wybrzeże zaprojektował siedem znakomitych plakatów do spektakli zatytułowanych KSIĘŻNA D’AMALFI, PORTRET DORIANA GRAYA, CHARLIE BOKSEREM, ZMIERZCH BOGÓW, NIE-BOSKA KOMEDIA, PŁATONOW i MARIA STUART.

autor plakatu Wiktor Sadowski
Najnowsza praca autorstwa Wiktora Sadowskiego dla Teatru Wybrzeże to plakat promujący sztukę pt. Maria Stuart w reżyserii Adama Nalepy.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.