Kino na dachu Szekspirowskiego

1 Cze

Już pod koniec miesiąca, 24 czerwca, rusza druga edycja kina na dachu Teatru Szekspirowskiego, cykl pokazów kina plenerowego z widokiem na dachy gdańskiej starówki. Pokazy inspirowane są słynnymi projekcjami filmowymi „Rooftop cinema”, które odbywają się na dachach budynków Nowego Jorku.

Kino na Szekspirowskim z widokiem na dachy gdańskich kamienic ma unikatowy charakter. Nie ma drugiego takiego kina plenerowego w Polsce. Dach teatru, który jest jednocześnie tarasem nad częścią administracyjną budynku jest idealnym i wymarzonym miejscem na seanse pod chmurką a ubiegłoroczna frekwencja pokazała, że mieszkańcy Gdańska i turyści chętnie z naszej oferty korzystali. Na większości pokazów brakowało miejsc dla wszystkich chętnych. Cieszymy się, że możemy dzięki wsparciu Miasta Gdańska i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego zorganizować w tym roku drugą edycję Kina na Szekspirowskim – mówi Anna Kądziela-Grubman, pomysłodawczyni cyklu filmowego.
W cyklu zaprezentowane zostaną najciekawsze filmy ubiegłych lat, które zdobyły nagrody i wyróżnienia na najważniejszych festiwalach filmowych, takich jak: Sundance, Berlinale, Cannes czy Wenecja. Pojawią się też filmy o charakterze wielkomiejskim, których akcja rozgrywa się w metropoliach w tym filmy z Nowym Jorkiem w tle, skąd wywodzi się geneza projektu – dodaje.

„Toni Erdmann”

Przez całe wakacje odbędzie się dziesięć projekcji kina plenerowego w wybrane soboty i środy od 24 czerwca do 26 sierpnia. W przypadku deszczu projekcje podobnie jak w roku ubiegłym będą przekładane na kolejną środę.

W programie znajdą się m.in. takie tytuły jak: pokazywany w konkursie ubiegłorocznego festiwalu w Cannes i zarazem najlepszy europejski film roku „Toni Erdmann” w reż. Maren Aden; francuski obraz „Co przynosi przyszłość” w reżyserii jednej z najzdolniejszych młodych autorek europejskiego kina Mia Hansen-Løve, nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem za reżyserię, wychwalany przez międzynarodową krytykę na festiwalu w Wenecji obraz „Nienasyceni” włoskiego reżysera Luca Guadagnino („Jestem miłością”) z niesamowitymi kreacjami Tildy Swinton, Ralpha Finnesa, Dakoty Johnson, przesycony erotyzmem melodramat w rytmie największych przebojów The Rolling Stones i zniewalających pejzaży śródziemnomorskiej Sycylii. Zobaczyć będzie można również absolutny przebój tegorocznych kin, włoską komedię „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” Paolo Genoveze, opowiadającą historię grupy przyjaciół, którzy dzięki przewrotnej zabawie z telefonami komórkowymi, odkrywają przed sobą własne tajemnice. Zaprezentowany zostanie również ostatni film oscarowego twórcy Paolo Sorrentino „Młodość”, olśniewający wizualnie, pełen emocji i błyskotliwego humoru i urzekającej muzyki, który uznany został w 2015 roku za najlepszy europejski obraz.
Cykl pokazów otworzy natomiast, zrealizowany w duchu amerykańskiego kina niezależnego film Jima Jarmuscha „Tylko kochankowie przeżyją”, a filmy z Nowym Jorkiem w tle, skąd wywodzi się pomysł kina na dachu, to czarno-biały, futurystyczny „Creative Control” Benjamina Dickinsona oraz „Plan Maggie” – zwariowane kino w duchu Woodego Allena, w reż. Rebeccy Miller.

PROGRAM POKAZÓW:
24 czerwca 2017 I sobota – Tylko kochankowie przeżyją, reż. Jim Jarmusch, Wlk. Brytania, Rumunia, Francja, 2013, 122 min
1 lipca 2017 I sobota – Dobrze się kłamie w miłych towarzystwie, reż. Paolo Genovese, Włochy, 2016, 97 min
8 lipca 2017 I sobota – Plan Maggie, reż. Rebecca Miller, USA, 2015, 99 min
15 lipca 2017 I sobota – Co przynosi przyszłość, reż. Mia Hansen-Løve, Francja, 2016, 100 min
22 lipca 2017 I sobota – Nienasyceni, reż. Luca Guadagnino, Francja, Włochy, 2015, 120 min
26 lipca 2017 I środa – Kapitał ludzki, reż. Paolo Virzì, Francja, Włochy, 109 min
9 sierpnia 2017 I środa – Toni Erdmann, reż. Maren Ade, Niemcy, Austria, 2017, 162 min
12 sierpnia 2017 I sobota – Młodość, reż. Paolo Sorrentino, Włochy, Szwajcaria, Wielka Brytania, Francja, 2015, 118 min
19 sierpnia 2017 I sobota – Creative Control, reż. Benjamin Dickinson, USA, 2015, 97 min
26 sierpnia 2017 I sobota – Dzikie Historie, reż. Damián Szifrón, 2014, 122 min

Miejsce projekcji: Dach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego ( Taras na 1 piętrze nad częścią administracyjną Teatru).
Bilety: 10 zł
Sprzedaż biletów bezpośrednio przed pokazami w miejscu projekcji.
W przypadku deszczy pokazy będą przekładane na kolejną środę tygodnia.
Więcej informacji na www.KinoNaSzekspirowskim.pl.
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Gdańska. Parter główny: Gdański Teatr Szekspirowski.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.