Karnawał dla zwierząt. Gramy dla Sopotkowa!

16 Lis

18 listopada o godz. 16:00, Polska Filharmonia Kameralna Sopot zaprasza do Sali Koncertowej PFK Sopot na specjalne wydarzenie Koncert „Karnawał zwierząt”, który zostanie zagrany na rzecz sopockiego Schroniska dla bezdomnych zwierząt!

Podczas koncertu zabrzmi wyjątkowa kompozycja – Fantazja zoologiczna Camilla Saint–Saënsa. „Karnawał zwierząt”, bo taki oficjalny tytuł nosi dzieło to muzyczny żarcik – zbiór kilkunastu miniatur przedstawiających w humorystyczny sposób rozmaite zwierzęta (i nie tylko). Powstało na spotkanie kompozytora z przyjaciółmi. Uczestników spotkania”Karnawał zwierząt” rozbawił do łez, podobnie jak i uczestników kolejnych prywatnych wykonań utworu. Gdy jednak usiłowano namówić kompozytora na zaprezentowanie dzieła szerszej publiczności, kategorycznie odmówił, twierdząc, że muzyczny „wygłup” zaszkodzi jego reputacji poważnego kompozytora. Pozostał nieugięty aż do śmierci (wyjątek czyniąc jedynie dla Łabędzia) – zgodnie z jego wolą partyturę wydano dopiero rok po jego pogrzebie. Dzieło natychmiast zyskało ogromną popularność i dziś SaintSaëns znany jest przede wszystkim jako twórca „Karnawału zwierząt”.

Kolejnym dziełem jakie zabrzmi podczas Koncertu będą „Cztery pory roku” Antonia Vivaldiego – jedne z najpiękniejszych i najbardziej znanych utworów w literaturze muzycznej, a w których kompozytor zawarł całe mnóstwo motywów – także zwierzęcych, a przede wszystkim ornitologicznych. Śpiew ptaków – kukułki, turkawka i szczygła czy nawet szczekającego psa usłyszymy w interpretacji Pawła Kapicy i sopockich filharmoników pod batutą Ariela Ludwiczaka.

Gościem specjalnym Koncertu będzie Agnieszka Kępka, międzynarodowy sędzia kynologiczny, behawiorystka a przede wszystkim wielka miłośniczka czworonogów, prowadząca na antenie Radia Gdańsk audycję „Psie porady”.

 

 

18 listopada 2018, niedziela, godz. 16:00
Sala koncertowa PFK, Opera Leśna

Wykonawcy:
Paweł Kapica – skrzypce
Ariel Ludwiczak – dyrygent
Polska Filharmonia Kameralna Sopot

Agnieszka Kępka – gość specjalny
Krzysztof Dąbrowski – prowadzenie

Program:
A. Vivaldi – Cztery Pory Roku Wiosna
A. Vivaldi – Cztery Pory Roku Lato
C. Saint-Saëns – Karnawał zwierząt

Bilety w cenie 10 zł do nabycia online na stronie www.pfksopot.interticket.pl a także w Informacji Turystycznej Sopot i stacjonarnych punktach interticket.pl.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.