IV Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich O Bursztynowy Żagiel

13 Wrz

Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego „Jantar” oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycz-nych „Jantar” zapraszają na Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich o Bursztynowy Żagiel. Tegoroczna edycja odbędzie się na Stadionie Energa Gdańsk, a liczba uczestników turnieju będzie rekordowa. W dwóch blokach konkursowych zaprezentuje się przeszło dwustu tancerzy. Poza turniejowymi zmaganiami na widzów czeka moc atrakcji, jak występ „Jantara”, zwiedzanie obiektu oraz konkursy z nagrodami. Wstęp wolny.

Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich o Bursztynowy Żagiel to próba przeszczepienia na pomorski grunt tradycji organizowania konkursów tańców narodowych w formie towarzyskiej. Tego typu spotkania pod względem formalnym nie odbiegają od norm przyjętych na turniejach tańców towarzyskich – są tu wykwalifikowani sędziowie, rankingi, wysoki poziom taneczny, eleganckie stroje i porywająca muzyka. Różnica polega na tym, że zamiast foxtrota, rumby czy walca tańczy się krakowiaka, oberka, kujawiaka i mazura. Podczas turnieju tancerze rywalizują w siedmiu kategoriach wiekowych od 7 roku życia do 40+.

Do tej pory turniej odbywał się trzykrotnie w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. W każdej z edycji udział wzięło ponad 200 tancerzy reprezentujących łącznie 21 ośrodków z 18 miast Polski.

Tegoroczna edycja odbędzie się w niezwykłym miejscu na Stadionie Energa Gdańsk, a liczba uczestników turnieju będzie rekordowa. W dwóch blokach konkursowych zaprezentuje się przeszło dwustu tancerzy. Poza turniejowymi zmaganiami na widzów czeka moc atrakcji jak występ Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego „Jantar”, darmowe zwiedzanie obiektu oraz konkursy z nagrodami.

Bardzo nam zależy, by w roku 2018, w związku z przypadającą setną rocznicą odzyskania niepodległości, jeszcze efektywniej promować piękno polskiej kultury, która odegrała niebagatelną rolę w procesie zachowania tożsamości narodowej podczas zaborów – informują organizatorzy.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął JM Rektor UG prof. dr hab. Jerzy Gwizdała. Projekt został dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

Organizatorami wydarzenia są: Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego „Jantar” oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych „Jantar”.

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia

Program wydarzenia dla widzów

10:00–12:00

I blok konkursowy

15:00–19:00

Uroczyste Otwarcie Turnieju: polonez, hymn, podziękowanie sponsorom i partnerom

II blok konkursowy

Występ Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego „Jantar”

Podziękowanie sędziom i instruktorom

Rozdanie nagród

W czasie trwania turnieju dla publiczności m.in:

– konkursy z nagrodami

– darmowe zwiedzanie stadionu (między 15:30 a 18:30)

Szczegółowy program: www.bursztynowy-zagiel.pl.

Kiedy? 15 września 2018, godz. 15.00-19.00
Gdzie? Stadion Energa Gdańsk, ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1

Fot.: Krzyszotof Warzała.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.