Hewelianum świętuje z liczbą Pi!

10 Mar

Znamy 12 bilionów cyfr jej rozwinięcia, rekordzista potrafił zapamiętać 100 tysięcy z nich, a ich wyrecytowanie zajęło mu 16 godzin – jakie jeszcze tajemnice kryje liczba Pi? Przekonajcie się w 12 i 13 marca w Centrum Hewelianum! 

Liczba Pi jest zupełnie wyjątkowa, nie tylko dlatego, że ma ona swoje własne święto. Pomysł jego obchodzenia ma długą tradycję. Narodził się w roku 1988 w San Francisco, ponieważ według amerykańskiego zapisu daty czternasty dzień marca to 3.14, czyli tyle ile wynosi przybliżenie liczby Pi z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku – wyjaśnia Monika Paczkowska, matematyk z Centrum Hewelianum.

Ten wyjątkowy dzień uczci większość ośrodków naukowych w Polsce i na świecie. Również Centrum Hewelianum przygotowało niecodzienne atrakcje.

Wszyscy, którzy odwiedzą gdańskie centrum nauki dowiedzą się dlaczego przez wieki inspirowała ona architektów, artystów i naukowców. To będzie jednak dopiero początek zabawy! Każdy kto myśli, że liczbę można tylko dodać, odjąć czy pomnożyć, odkryje, że można ją także wyplatać lub nawet zagrać na specjalnym instrumencie – „bum-bum rurkach”.

Niemałych wrażeń dostarczy również interaktywny quiz, który będzie doskonałą rozgrzewką przed specjalnym zwiedzaniem wystawy Łamigłówka, połączonym z Pi-wyzwaniami. Na uczestników zabawy czekają nagrody, które przez dwa kolejne dni losowane będą równo co 3 godziny i….8 minut. A dlaczego minut jest 8, a nie 14
– o tym dowiedzą się już uczestnicy Święta Liczby Pi w Centrum Hewelianum!

Atrakcje czekać będą na odwiedzających w godzinach 10.00-16.00 w najbliższy weekend – 12 i 13 marca. Wstęp w ramach biletu do Centrum Hewelianum.

Święto Liczby Pi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.