Halowe zawody w skokach na sopockim Hipodromie

4 Paź

Cykl JumpOFF Hipodrom to już tradycja w sopockim ośrodku jeździeckim. W najbliższy weekend, 6 i 7 października, organizatorzy zapraszają na pierwszą eliminację tego cyklu. Wstęp na zawody jest bezpłatny.

Hipodrom przyzwyczaił nas już do tego, że dużo się tutaj dzieje. Ale zawody jeździeckie trwają nie tylko latem czy wiosną, lecz przez cały rok. Na największej w Polsce krytej ujeżdżalni, która została wybudowana w 2013 roku w ramach rewitalizacji całego obiektu, życie jeździeckie trwa niemal bez przerwy. Na co dzień można tutaj zobaczyć trenujących zawodników, zaś w wybrane weekendy, zwykle raz lub dwa razy w miesiącu, odbywają się zawody jeździeckie.

JumpOFF Hipodrom to cykl zawodów w skokach przez przeszkody, który rozpoczyna się tradycyjnie w październiku i trwa aż do marca. Podczas marcowego finału zawodnicy, którzy przez cały sezon zbierali punkty, walczą o utrzymanie pozycji lub awans. A jest o co, bo nagrody, zarówno finansowe jak i rzeczowe są atrakcyjne.


Publiczność ma zatem okazję do regularnego kibicowania swoim ulubieńcom, od początku cyklu aż po finał. Daje się zauważyć, że poszczególni jeźdźcy mają swoje grupy fanów, którzy wspierają ich dopingiem.

Zawody w skokach przez przeszkody – o co w tym chodzi?

Skoki to najbardziej popularny sport jeździecki, zaliczanydo dyscyplin olimpijskich. Zawodnicy mają tutaj do wyboru – w zależności od własnych umiejętności i poziomu oraz od tego, jakiego mają konia – konkursy o różnej trudności i różnej wysokości przeszkód do pokonania. Poziom trudności konkursu oznacza się literami i tak litery LL, L oznaczają, że przeszkody mają odpowiednio wysokość 90 i 100 centymetrów, natomiast konkurs oznaczony literą C oznacza przeszkody o wysokości 130 centymetrów.


Trudność polega również na torze, jaki należy pokonać. Sposób ustawienia przeszkód nie jest przypadkowy, zawodnicy przed konkursem wchodzą na parkur (plac konkursowy) aby zapoznać się z kolejnością przeszkód, ich konfiguracją oraz odległościami pomiędzy nimi. Ma to duże znaczenie przy planowaniu jak najkrótszego czasu przejazdu, gdyż każda zyskana sekunda może przesądzić o zwycięstwie.

Dodatkowym utrudnieniem jest wprowadzenie przez organizatorów różnego rodzaju konkursów – szybkości, gdzie liczy się czas, dokładności, bywają konkursy dwunawrotowe i dwufazowe, a także konkursy z Jokerem, czyli jedną wyjątkowo trudną przeszkodą. Innym rodzajem konkursu jest taki, w którym wzrasta poziom trudności, gdzie z każda kolejną pokonaną poprawnie przeszkodą zawodnicy otrzymują wzrastającą liczbę punktów, ale też każda kolejna przeszkoda jest coraz trudniejsza.

Tradycyjnie podczas zawodów rozgrywanych jest wiele konkursów, jeden po drugim – najczęściej poczynając od najłatwiejszych, aż do tych najtrudniejszych.

Dlaczego jeden zawodnik przyjeżdża na zawody z kilkoma końmi?

Jest to częsty widok – jeden zawodnik startujący w rożnych konkursach na różnych koniach. Wynika to z przepisów, które – dbając o dobro konia – nie pozwalają zanadto przemęczać zwierzęcia, ograniczając ilość jego startów do jednego lub dwóch dziennie. Bardzo duże znaczenie ma tutaj też fakt, że zawodnik może mieć konie przygotowane w różnym stopniu i na bardziej doświadczonym zwierzęciu będzie brał udział w trudniejszych konkursach, a na tym, który dopiero się uczy, wystartuje w konkursach łatwiejszych. Jest to też rodzaj treningu dla konia oraz nauki wspólnej pracy, gdyż w jeździectwie zawsze jest dwóch równorzędnych zawodników – jeździec i koń.

Laury dla zwycięzców

Jeździectwo to wspaniały sport, w którym widać, oprócz klasycznej rywalizacji i wyścigu po złoto, także niezwykły rodzaj radości i satysfakcji, gdy wspólna praca człowieka i zwierzęcia przynosi widoczne efekty. Nie ma bowiem mowy o sukcesach bez wzajemnego zrozumienia i dobrej współpracy. I to głównie na człowieku leży odpowiedzialność za to, by wypracować przez lata treningów to szczególne porozumienie.

Z drugiej strony dla każdego zawodnika najważniejszym momentem jest chwila, w której zdobywa upragnione punkty i miejsce na podium po czym wyjeżdża na parkur do uroczystej dekoracji.

Zazwyczaj dekoracja ma miejsce po każdym konkursie, a na „podium” staje kilka najlepszych par, którym gratulacje składają sędziowie zawodów oraz przedstawiciele organizatora imprezy. Koniom do ogłowia przypina się kotyliony, nazywane w świecie jeździeckim floo, zaś zawodnicy otrzymują puchary. Specjalnie dla publiczności zawodnicy wykonują rundę honorową, tradycyjnie przy dźwiękach Marszu Radetzkiego.

Zawody w Sopocie to nie tylko sport

Sopocki Hipodrom to miejsce, gdzie nie tylko można zobaczyć zawody i pokibicować sportowcom, ale także przyjść na spacer, miło spędzić czas na świeżym powietrzu podziwiając wspaniałą przyrodę – teren dziewiętnastowiecznego toru wyścigowego wpisany do rejestru zabytków. Na ponad trzydziestu hektarach znajdują się tutaj stajnie i miejsca do treningu koni, padoki, bieżnia wyścigowa używana podczas lipcowych gonitw, teren zielony z przeszkodami krosowymi, używanymi podczas zawodów WKKW oraz alejki spacerowe. Na terenie Hipodromu działają dwie restauracje i sklep jeździecki, zaś na zawodach często stoiska wystawiają producenci biżuterii, ubrań i gadżetów o tematyce jeździeckiej. Na większych zawodach spotkać tu można także food trucki.

Więcej informacji na stronie www.hipodrom.sopot.pl oraz na profilu Hipodromu na Facebooku: @SopotHipodrom.

Fot. Kamila Tworkowska dla Hipodromu Sopot.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.