Halo Kultura – nowa artystyczna przestrzeń w Gdyni

4 Lut

To enklawa sztuki oraz tygiel kreatywnych pomysłów. W podziemiach Hal Targowych powstało nowe miejsce na kulturalnej mapie Gdyni. Tworzą je gdyńscy artyści ze stowarzyszenia Halo Kultura, którzy otworzyli tam swoje pracownie. Może je odwiedzić każdy. Artyści będą tam organizować różnego rodzaju wystawy, zajęcia, warsztaty i wydarzenia kulturalne dla mieszkańców. Oficjalne otwarcie Halo Kultury odbyło się w sobotę, 2 lutego.

W Hali Płaskiej od teraz działają 24 pracownie i sale warsztatowe oraz wspólny dla wszystkich ogólnodostępny hol. To miejsce pracy artystów i organizacji pozarządowych, ale nie tylko. To także przestrzeń otwarta dla ludzi. Mieszkańcy i turyści, dzięki przygotowanej z myślą o nich ofercie kulturalnej, zyskają możliwość aktywnego włączenia się w życie społeczne i artystyczne miasta.

Gdyńskie Hale Targowe – miejsce bardzo żywe, wpisane w tradycje miasta – spełniają nową funkcję. Powstało tam nowe, ważne miejsce na mapie kulturalnej naszego miasta. Gdyńscy artyści zapraszają do miejsca nieoczywistego, ciekawego i niekonwencjonalnego. Warto przyjść do podziemi i się o tym przekonać. Oferta jest tu tak bogata, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

W tym miejscu nic nie jest przypadkowe. Wszystkie pracownie mają czemuś służyć. Artystom zależy na tym, żeby odwiedzający zrozumieli sztukę. Dla ułatwienia pracownie zostały podzielone na sekcje tematyczne: fotograficzną, muzyczną, architektoniczną, teatralną, sztuki współczesnej, designu i pozarządową.

To miejsce coworkingowe, w którym artyści będą się spotykać i wspólnie tworzyć nowe projekty. Nazywamy je po prostu Halo. To połączenie kilku znaczeń. Wzięło się od hali, od wyrażenia „halo” – czyli zawołania, alertu, ale halo to też aureola. Mamy tu sztukę w czystej postaci. Wszyscy zostali zjednoczeni w tym miejscu, żeby współtworzyć kulturę w Gdyni. Każdy może tu przyjść i zobaczyć pracownie artystów, ale nie tylko. Przez cały rok będą się tutaj odbywać zajęcia, warsztaty, wystawy sztuki i prelekcje dla wszystkich. W naszej ofercie zawsze znajdzie się coś dla dzieci, seniorów czy osób z niepełnosprawnościami. Program kuratorski tworzyliśmy bardzo długo i będzie on na wysokim poziomie – mówi Diana Lenart, prezes stowarzyszenia Halo Kultura.

Jest to międzypokoleniowa, otwarta i interdyscyplinarna przestrzeń, która wzmocni więzi lokalnej społeczności.

Czujemy się świetnie, jest nas tu dużo. Boksy są gotowe i otwarte. Wraz z koleżanką – Dorotą Karecką mamy pracownie fotografii szlachetnej, która w dobie cyfry i nowych mediów jest czymś unikatowym. Jest to coś innego niż widzi się na co dzień. Super są reakcje starszych ludzi, którzy traktują to, jak swoje wspomnienia. Przychodzą i mówią, że takie zdjęcia robili. Fajnie reaguje też młodzież. I mam nadzieję, że właśnie młodzi ludzie, którzy żyją w dobie internetu, będą mogli skorzystać z naszej wiedzy i starych technik fotografii. Będziemy prowadzić tu warsztaty, ale też zachęcać do powrotu do korzeni – mówi Joanna Borowiec, artystka, fotografka.

Od 2 lutego działa nowa kulturalna przestrzeń w Gdyni – Halo Kultura // fot. Joanna frota Kurkowska//skullcatcher.com

Więcej o wydarzeniach odbywających się w Hali Płaskiej można przeczytać na profilu stowarzyszenia Halo Kultura.

Miasto przekazało podziemia Hal Targowych w ręce twórców kultury i sztuki w październiku ubiegłego roku. Od tego tego czasu trwały intensywne prace, aby jak najszybciej przygotować i stworzyć w tym miejscu artystyczną zatokę. Wielkie otwarcie Halo Kultury odbyło się w sobotę, 2 lutego. Wzięli w nim udział: przedstawiciele władz miasta, artyści i mieszkańcy.

Niezmiernie się cieszę, że inicjatywa, przy której pracowało wielu artystów, pasjonatów i miłośników kultury nabrała realnych kształtów i otwiera swoje podwoje w podziemiach gdyńskiej Hali Targowej. Udostępniając artystom tę przestrzeń, wierzymy, że stanie się tyglem kreatywnych pomysłów, miejscem wymiany myśli i kreacji, przestrzenią przyciągającą mieszkańców łaknących kontaktu z żywą kulturą. Jestem głęboko przekonana, że spektrum pozytywnego oddziaływania będzie szerokie – mówi Maja Wagner, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. kultury

Hasłem przewodnim otwarcia było: Wielkie Halo! Artyści przygotowali z tej okazji wiele atrakcji. Były koncerty, happeningi, warsztaty i spotkania z twórcami ze stowarzyszenia Halo Kultura. Świętowanie zaczęło się od performarskiej niespodzianki. Przy wejściu do Hali Łukowej zaśpiewał chór. Potem artyści zaprosili wszystkich do podziemi, gdzie odbyła się oficjalna część imprezy. Można było odwiedzić pracownie i zapoznać się z przygotowanymi przez twórców wystawami i instalacjami artystycznymi. Potem podziemiami zawładnęli muzycy. Jako pierwsi zagrali Kids of Cherno. Był też jam session gdyńskich osobowości scenicznych: Michała Miegonia, Pawła Osickiego, Katarzyny Borek i Bartka Staniszewskiego. Wystąpili też: Nightwarrior i Fuego del Mar feat. Artur Krychowiak. Wydarzenie zamknął elektroniczny live act Michaela Warrena.

Pomysł stworzenia nowej artystycznej przestrzeni w Gdyni wypłynął od mieszkańców. Wpisuje się on w priorytety zawarte w „Strategii Rozwoju Miasta Gdyni 2030”. Koncepcja zagospodarowania podziemi to odpowiedź na współczesne trendy łączenia tradycyjnego handlu ekologicznymi produktami z gastronomią i ofertą kulturalno-rozrywkową. Światowe inspiracje, które przyświecały projektowi, to np. barceloński Merkat del Born.

Nowa przestrzeń kultury powstała w wyniku oddolnej inicjatywy gdyńskich środowisk twórczych i pozarządowych. Zwróciły one uwagę na potrzebę stworzenia miejsca nie tylko do ekspozycji sztuki, ale też platformy współpracy artystycznej i społecznej.

Stowarzyszenie Halo Kultura to organizacja zrzeszająca kilkudziesięciu gdyńskich artystów, badaczy i animatorów kultury. Reprezentuje też przedstawicieli wielu organizacji pozarządowych (m.in. Fundacji Pura, Fundacji Nadaktywni czy Wspóldzielni). Organizacja łączy różne dziedziny sztuki, pokolenia i formy działania. Stowarzyszenie Halo Kultura liczy ponad 50 członków.

Fot.tyt.: Otwarcie Halo Kultura // fot. Sławomir Okoń.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.