Grudniowe atrakcje w Gdańsku

9 Paź

W tym roku Jarmark Bożonarodzeniowy odbędzie się w nowej odsłonie. Wśród nowości jest specjalna strefa gastronomiczna i gdańska karuzela dostępna za 1 zł dla posiadaczy Karty Mieszkańca. A sylwester świętować będziemy bez fajerwerków, ale za to w czterech dzielnicach Gdańska. Odliczanie do nowego roku odbywać się będzie w rytm największego dzwonu carillonu. To będzie niezwykły sylwester.

Kiedy myślimy o udanym tegorocznym sylwestrze, to myślimy o sylwestrze w dzielnicach. Takie postulaty zgłaszali mieszkańcy. Dlatego w tym roku bawimy się w czterech miejscach w Gdańsku. Koncerty odbędą się na Oruni, Chełmie, w Brzeźnie i Śródmieściu. Dodatkowo z myślą o naszych pupilach w tym roku w Gdańsku rezygnujemy z fajerwerków. Nowy rok przywitamy pokazem laserów – podkreślał prezydent Adamowicz.

Sylwester świętować będziemy w czterech dzielnicach

Sentymentalny Park Oruński w amfiteatrze przywita Nowy Rok przy polskich hitach zespołu Czerwone Gitary, rozbawiony Chełm w Jarze Wilanowskim będzie bawił się przy muzyce Łąki Łan, a elektryzujące Brzeźno na molo przywita Nowy Rok przy hitach najlepszego polskiego dj’a C-Boola, natomiast rodzinny Targ Węglowy rozbrzmi hitami zespołu Brathanki.

Dodatkowo podczas Nocy Sylwestrowej zostaną podstawione specjalne sylwestrowe autobusy, dzięki którym będzie można skorzystać ze wszystkich atrakcji, przemieszczając się między sylwestrowymi scenami. Łączność pomiędzy dzielnicowymi sylwestrami zapewnią również wejścia na żywo transmitowane na telebim ustawiony na Targu Węglowym.

Mając na uwadze zdrowie wszystkich zwierząt w tym roku rezygnujemy z tradycyjnego pokazu sztucznych ogni – podkreślała Teresa Kuśmierska dyrektorka Gdańskiego Archipelagu Kultury. – Tradycyjne odliczanie do północy odbywać się będzie w rytm największego, 3 –tonowego dzwonu carillonu św. Katarzyny. Powstanie również specjalny utwór muzyczny, którym rozbrzmi gdański carillon. Po północy zaś na Targu Węglowym odbędzie się specjalny pokaz laserowy.

Zimą spotykamy się na Targu Węglowym

W tym roku zmieniamy opowieść o Targu Węglowym – zapowiada Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich. – Postanowiliśmy zmienić Targ Węglowy nie tylko na czas trwania jarmarku bożonarodzeniowego, ale wydłużyć czas podczas którego będzie on pełen atrakcji. W tym roku zakończymy zimową działalność dopiero 13 stycznia – mówi Bojanowski.

1 grudnia rozpocznie się tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy, który potrwa do 23 grudnia. W tym roku pojawiają się na nim nowe atrakcje. Będzie to przepiękna, dwupoziomowa Karuzela Gdańska, którą znamy już z Targu Rybnego. Teraz stanie na Targu Węglowym. Posiadacze Karty Mieszkańca za przejażdżkę karuzelą, zapłacą tylko 1 zł (w dniach 1-23 grudnia jedna osoba może na swoją kartę skorzystać wielokrotnie z tej oferty). Dodatkowo ta złotówka zostanie przekazana Fundacji Hospicyjnej.

Kolejna nowość to strefa gastronomiczna, czyli Food Court, zlokalizowana w centralnej części Targu Węglowego i działająca aż do 13 stycznia. Będziecie mogli tutaj smakować potrawy kuchni hiszpańskiej (churrosy), węgierskiej (kurtosze i langosze), alzackiej (podpłomyki) i polskiej (makowce, pierogi, paszteciki, barszcz i żurek). Będziecie mogli tez pić wielosmakowe herbaty, rozgrzewające czekolady i aromatycznego grzańca, serwowanego w kubkach kolekcjonerskich ceramicznych albo jednorazowych, wyprodukowanych specjalnie dla jarmarku (w komplecie z jarmarkową serwetką). W strefie gastronomicznej pojawią też nowe miejsca do konsumpcji – przestronne, zadaszone altany, wyposażone w meble i promienniki grzewcze.

Po raz pierwszy jarmark zawita na drugą stronę Wałów Jagiellońskich, bo stoiska z rękodziełem i rzemiosłem usytuowane będą również na dziedzińcu Forum Gdańsk.

Baśniowe orszaki i parady

W sobotę, 1 grudnia Jarmark zainauguruje Parada Elfów. I od tej chwili parady i orszaki towarzyszyć będą jarmarkowi we wszystkie dni powszednie. W pierwszym tygodniu zabawiać Was będą elfy, do których od 6 grudnia dołączy św. Mikołaj. W drugim tygodniu na Targ Węglowy zawita Orszak Królowej Śniegu, a w trzecim Orszak Kolędników (w baśniowe postaci wcielać się będą aktorzy Teatru Feta). Parady odbywać się będą codziennie od poniedziałku do piątku o godz. 17.00

W soboty i niedziele w Wielkiej Zbrojowni działać będą warsztaty artystyczne dla dzieci, prowadzone przez instruktorów z Gdańskiego Archipelagu Kultury (od 12.00 do 17.00, w programie między innymi tworzenie Mikołajów, skrzatów, aniołków, stroików i warsztaty przyśpiewek).

Pomaganie jest piękne!

Wyróżnikiem gdańskiego jarmarku jest akcja charytatywna na rzecz Fundacji Hospicyjnej. Pomaganie na Jarmarku jest proste: wystarczy wrzucić datek do skarbonki, korzystając z karuzeli lub odwiedzając stoisko Fundacji w Zbrojowni. Datki pozyskiwane też będą dzięki pracom uczniów nadesłanym na jarmarkowy konkurs plastyczny Anieli grają dla Hospicjum.

JARMARK BOŻONARODZENIOWY W LICZBACH

1 łoś Lucek, co mówi ludzkim głosem

2 renifery w Zaczarowanej Karecie

4 bramy wejściowe

8-metrowy Anielski Młyn

15 zł: cena jednego kubka – pamiątki z jarmarku
16 świątecznych parad
25 zł: cena dwóch kuków
35 metrów długości torów saneczkowych na Górce Lodowej

40 stoisk w strefie Food Court / Targ Węglowy

45 stoisk artystycznych / Wielka Zbrojownia Sztuki

60 stoisk w strefie rękodzieła i rzemiosła / Targ Węglowy, Forum Gdańsk

78 pasażerów w Karuzeli Gdańskiej

GODZINY DZIAŁALNOŚCI:

JARMARK BOŻONARODZENIOWY / rzemiosło i rękodzieło – 11.00–20.00

STREFA FOOD COURT / czw-sob 13.00-22.00, niedz-śr , 13.00-20.00

Żródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.