Gdyńskie Centrum Filmowe Miejsce, które żyje filmem i kinem. Miejsce, w którym film i kino żyją

19 Wrz

Gdynia tętni filmowym życiem! Gwiazdy i twórcy filmowi walczący o Złote Lwy podczas 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni zagoszczą w wyjątkowym dla kinematografii miejscu – Gdyńskim Centrum Filmowym. Ostatniego dnia Festiwalu, 20 września, filmowcy świętować będą ukończenie ważnego etapu budowy Centrum – na budynku zawieszona zostanie wyjątkowa filmowa wiecha. To znak, że zakończenie budowy coraz bliżej i doskonała wiadomość dla mieszkańców Gdyni i Pomorza, miłośników kina, amatorów i zawodowych filmowców, pisarzy, aktorów i muzyków.

Gdyńskie Centrum Filmowe to miejsce stworzone dla ludzi ciekawych świata – tutaj tętnić będzie filmowe życie, a inspirujące wydarzenia staną się codziennym świętem.Zakończenie budowy GCF-u planowane jest na drugą połowę 2015 r.

 To dla nas wyjątkowy i bardzo intensywny czas, cała Gdynia żyje teraz filmem. Mnie ta inicjatywa cieszy jak mało kogo. Powstanie Gdyńskiego Centrum Filmowego stwarza idealną przestrzeń do realizacji wydarzeń edukacyjnych, kulturalnych i artystycznych związanych z filmem i sztukami audiowizualnymi – mówi Leszek Kopeć, dyrektor Festiwalu Filmowego w Gdyni oraz Gdyńskiej Szkoły Filmowej. – Z GCF-u organizator i producent Festiwalu Filmowego w Gdyni, Pomorska Fundacja Filmowa, zarządzać będzie tym największym i najbardziej prestiżowym wydarzeniem w polskiej branży filmowej. W Centrum kształcić się będą również młodzi reżyserzy, a w przyszłości producenci form audiowizualnych oraz aktorzy. W GCF-ie tętnić będzie filmowe życie: kino studyjne z ambitnymi propozycjami, spotkania z filmami Planete+ Doc Film Festiwal, Pomorskie Warsztaty Filmowe, Gdyńskie Warsztaty Operatorskie i Scenariopisarskie, filmowy konkurs młodych twórców „Albatrosy” oraz Krótkich Form Filmowych „Cisza na planie”, Szkolne Warsztaty Filmowe i Ogólnopolski konkurs wiedzy o filmie. Mógłbym długo wymieniać – dodaje dyrektor Kopeć.

gcf2

Uroczystość zawieszenia wiechy na budynku Gdyńskiego Centrum Filmowego zostanie połączona z odsłonięciem symbolicznej tablicy upamiętniającej Filmowców z Powstania Warszawskiego. Niedawno obchodzona rocznica wybuchu Powstania to okazja do przypomnienia tych, dzięki którym dziś możemy zobaczyć jak wyglądało prawdziwe oblicze ważnych dla historii wydarzeń. To historia zatrzymana na taśmie filmowej przez niezwykłych ludzi. Cieszę się, że możemy uczcić ich pamięć w tak ważnym dla filmu miejscu, Gdyńskim Centrum Filmowym – zaznacza Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, współorganizator wydarzenia.

W centrum Gdyni, blisko filmu, blisko ludzi

Powstanie Gdyńskiego Centrum Filmowego to część projektu nowego centrum Gdyni, który na zawsze zmieni charakter oraz funkcje tego miejsca.W 2015 roku, w samym sercu Gdyni, blisko szerokiej plaży, Muzeum Miasta i Muzeum Marynarki Wojennej, w przestrzeni pomiędzy odnowionymi Teatrem Muzycznym oraz Hotelem Gdynia, Baltiq Plaza przy ulicy Świętojańskiej i Parkiem Rady Europy, powstaną nowe, wyraziste i spójne architektonicznie obiekty – Gdyńskie Centrum Filmowe, Plac Grunwaldzki, kolejka na Kamienną Górę oraz parking podziemny.

kolejka

Plac Grunwaldzki stanie się przyjazną przestrzenią pełną zieleni i zachęcającą do wypoczynku nie tylko w filmowym klimacie. Powierzchnia Placu Grunwaldzkiego obrośnie trawą, stanie się przestrzenią przyjazną i zachęcającą do wypoczynku. Zasiadając wygodnie w udostępnionych na Placu Grunwaldzkim leżakach, lub bezpośrednio na trawie, będzie co oglądać. Miejsce stanie się forum spotkań widzów i uczestników wydarzeń artystycznych, koncertów muzycznych i projekcji filmowych. Charakterystycznym symbolem Placu będzie odrestaurowana i podświetlona kolorowymi diodami Scena „MUSZLA” tętniąca różnorodnością wydarzeń jak np. koncerty muzyki poważnej, koncerty fortepianowe, pojedynki dj-skie i hip-hopowe, występy artystów performance, parkiety taneczne współorganizowane przez gdyńskie szkoły tańca, nocne projekcje filmowe i wiele innych.

Dodatkowo uruchomiona zostanie bezpłatna kolejka szynowa, która połączy teren Placu Grunwaldzkiego z Kamienną Górą. Od 2015 r. bezpośrednio z Placu będzie można wjechać na taras widokowy na Kamiennej Górze wagonikiem kolejki szynowej, by w pełni korzystać z terenów rekreacyjnych położonych w samym sercu miasta. Natomiast pod Placem powstanie niezwykle potrzebny w centrum miasta parking podziemny mieszczący 179 ogólnodostępnych miejsc postojowych.

Jedno miejsce, wiele zadań i możliwości

W Gdyńskim Centrum Filmowym znajdzie się Kino Studyjne prezentujące każdego dnia wybitne produkcje filmowe. W trzech salach, które pomieszczą odpowiednio 45, 96 i 226 osób, prezentowane będzie kino ambitne, artystyczne, wielokrotnie nagradzane lub dostrzeżone przez polską i światową krytykę filmową. Ponadto, w Kinie Studyjnym będzie działał Klub Filmowy Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Tutaj odbywać się będą także przeglądy tematyczne realizowane wspólnie z gdyńskimi instytucjami kulturalnymi, na przykład Architektura w kinie z udziałem Muzeum Miasta Gdyni lub przegląd światowych filmów muzycznych w trakcie trwania Festiwalu Open’er.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pomorska Fundacja Filmowa, organizator i producent Festiwalu Filmowego w Gdyni, zarządzać będzie tym największym i najbardziej prestiżowym wydarzeniem w polskiej branży filmowej właśnie z GCF-u. Znaczna część z ponad 40 000 widzów, którzy corocznie uczestniczą w projekcjach konkursowych i imprezach towarzyszących Festiwalowi, będzie mogła korzystać z oferty GCF-u. Uroczyste projekcje filmów konkursowych odbywać się będą w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Natomiast część projekcji będzie odbywała się także w trzech salach kinowych GCF-u, a niektóre wydarzenia festiwalowe, spotkania z twórcami oraz warsztaty filmowe – w Auli Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

W Gdyńskim Centrum Filmowym swoją siedzibę będzie miała Gdyńska Szkoła Filmowa – profesjonalne studium filmowe. Obecnie Szkoła kształci zdolnych młodych reżyserów. W GCF-ie, pod opieką reżysera Roberta Glińskiego, Gdyńska Szkoła Filmowa zamierza otworzyć dwa nowe wydziały: dwuletni aktorstwa filmowego oraz roczny producentów form audiowizualnych. Zajęcia dla studentów w Gdyńskim Centrum Filmowym będą się odbywały w nowocześnie wyposażonych salach wykładowych oraz salach do ćwiczeń filmowych, niektóre zajęcia prowadzone będą w salach montażowych, studio dźwiękowym oraz pracowni fotograficznej. Słuchacze będą mogli korzystać z dobrze wyposażonej biblioteki i filmoteki oraz klubu studenckiego.

Dla ceniących doskonałą kuchnię i unikatowy klimat w GCF-ie czekać będzie Restauracja Filmowa z bogatym programem imprez klubowych dla mieszkańców Gdyni oraz odwiedzających obiekt turystów. W restauracji, szczególnie w okresie Festiwalu Filmowego, spotkać będzie można gwiazdy polskiego kina i znanych artystów, muzyków i literatów. Tutaj skoncentruje się życie towarzyskie całego gdyńskiego środowiska filmowego.

Przyjazne i twórcze miejsce spotkań

Gdyńskie Centrum Filmowe to miejsce spotkań tych, którzy kochają film – profesjonalistów i pasjonatów. To także miejsce dla tych, którzy dopiero odkryją w sobie zainteresowanie kinematografią. Przyjazne, otwarte na ludzi i ich pomysły, nowoczesne. GCF będzie miejscem tętniącym życiem i zachęcającym do twórczej pracy. I przede wszystkim takim, w którym chce się przebywać.

Źródło: Informacja prasowa 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.