Gdańskie Dni Sąsiadów zakończone kolejnym rekordem

20 Lip

Ponad 25 000 osób, czyli o 4 tysiące więcej niż w ubiegłym roku, wzięło udział w sąsiedzkich grillach, świętach ulicy, piknikach i festynach Gdańskich Dni Sąsiadów 2016. Zorganizowano 221 spotkań, najwięcej we Wrzeszczu (23), na Chełmie (15) i w Śródmieściu Gdańska (15). Aby uczcić tą liczbę, wydana zostanie kolejna książka kucharska.

Nasze spotkanie sąsiedzkie poprzedziły kilkudniowe przygotowania: wypisaliśmy otrzymane z IKM-u zaproszenia na spotkanie i wręczaliśmy je sąsiadom na naszej ulicy, wrzuciliśmy je też do wszystkich skrzynek pocztowych w kamienicach położonych najbliżej naszej siedziby. Rozwiesiliśmy też plakaty w najbardziej widocznych miejscach ulicy Biskupiej – opowiadają organizatorzy spotkania na ul. Biskupiej na Biskupiej Górce.

Wiele spotkań odbyło się też w innych dzielnicach Gdańska i poza nim. Po 12 na Przeróbce i Siedlcach, 9 na Matarni, 8 w Kokoszkach, 7 w Osowie, a po 6 na Żabiance i w Brzeźnie. – Zapraszamy kolejne osoby do włączania się w to sąsiedzkie święto w przyszłym roku. Uczestnicy i uczestniczki przesłali 82 relacje konkursowe, które zostały nagrodzone bonami do marketów budowlanych – mówi Marta Bednarska z IKM.

Spotkanie, jak zwykle, było bardzo udane – opowiadają organizatorzy Dni Sąsiadów przy ul. Chrobrego we Wrzeszczu. – Pierwszą atrakcją było wręczenie Sąsiedzkiej książki kucharskiej, do której zgłosiliśmy przepisy. Jak zawsze dużym zainteresowaniem cieszyła się gra w lotki. Były też inne zabawy dla dzieci i dorosłych. Wieczorem zakończyliśmy spotkanie tańcami i wspólnym śpiewem przy gitarze. 

W 2017 roku zostanie wydana kolejna Sąsiedzka książka kucharska z przepisami sąsiadów i sąsiadek, którzy zorganizowali spotkania w 2016 roku. Przepisy na przystawki, sałatki i zupy, dania główne i na grilla, desery, napoje, przetwory, soki, koktajle i napoje można zgłaszać do 18 września na adres ksiazka@dnisasiadów.pl lub listownie czy osobiście na adres Instytutu Kultury Miejskiej (ul. Długi Targ 39/40, 80 – 830 Gdańsk).

Szczególnie docenimy potrawy, których składniki będą dostosowaniem do potrzeb osób będących na dietach innych niż mięsna – wegetarian, wegan, osób uczulonych na gluten, diabetyków – lub z możliwością modyfikacji składników, tak by te osoby mogły spożywać proponowane dania – mówi Anna Urbańczyk, koordynatorka Gdańskich Dni Sąsiadów.

One Reply to “Gdańskie Dni Sąsiadów zakończone kolejnym rekordem”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.