Gdański Teatr Szekspirowski zdobywcą turystycznego Oscara!

20 Lut

Polska Organizacja Turystyczna rozstrzygnęła tegoroczny XIV Konkurs na Najlepszy Produkt Turystyczny – Certyfikat POT. Jednym z laureatów tej prestiżowej nagrody został Gdański Teatr Szekspirowski. Wręczenie nagród odbyło się 17 lutego 2017 na Międzynarodowych Targach Poznańskich, podczas targów Tour Salon.

Certyfikat Najlepszego Produktu Turystycznego Polskiej Organizacji Turystycznej – zwany turystycznym Oscarem – to nagroda dla wyjątkowych atrakcji turystycznych w Polsce. Nadawany jest on tylko nowatorskim i przyjaznym turystom miejscom, obiektom, imprezom oraz przedsięwzięciom realizowanym na poziomie regionalnym i lokalnym. Stanowi gwarancję wysokiej jakości i przeżycia wielu niezapomnianych doznań kulturalnych, rozrywkowych czy rekreacyjno–przygodowych.

Certyfikaty przyznawane są w drodze konkursu. Każdego roku wyłanianych jest maksymalnie 10 laureatów. Przyznawane są także wyróżnienia. Nagrody przyznaje Kapituła, w skład której wchodzą eksperci – praktycy branży turystycznej – a od tej edycji również przedstawiciele branżowych mediów.

cert

Certyfikowane produkty turystyczne zostają ujęte w kampaniach promocyjnych Polskiej Organizacji Turystycznej, zarówno krajowych jak i zagranicznych. Produkty te mają również dedykowane akcje promocyjne, takie jak np. artykuły sponsorowane w magazynach pokładowych. Informacje o certyfikowanych produktach umieszczane są w wydawnictwach POT.

Pierwszy etap Konkursu odbywa się na poziomie regionalnym, organizowanym przez Regionalne Organizacje Turystyczne. W konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Pomorskiego wyłonionych zostało trzech laureatów: Gdański Teatr Szekspirowski, Dolina Charlotty oraz – głosami internautów – Żuławska Kolej Dojazdowa. Następnie zostały one zgłoszone przez Pomorską Regionalną Organizację Turystyczną do etapu ogólnopolskiego i – razem z rekordową w tym roku ilością blisko 240 produktów turystycznych z całej Polski – walczyły o Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej.

Z Województwa Pomorskiego zdobył go właśnie Gdański Teatr Szekspirowski. Nagrodę odebrała rzecznik GTS Magdalena Hajdysz. Zgodnie z regulaminem, jako certyfikowany produkt turystyczny POT, za pięć lat będzie mógł ubiegać się o Złoty Certyfikat – nagrodę dla produktu, który dalej ulepsza ofertę oraz podnosi jakość swoich usług – a tym samym zawalczyć o dedykowaną międzynarodową kampanię promocyjną.

fot. Marcin Kaptur
fot. Marcin Kaptur

 

Bartłomiej Walas, p.o prezesa POT, podczas uroczystości podkreślił, że właśnie w dobie powszechnej dostępności do ogromnej ilości informacji potrzeba rekomendacji zyskuje na ważności. Certyfikaty POT są wskazówką dla turystów, pomocą przy wyborze i gwarancją jakości.

fot. Marcin Kaptur
fot. Marcin Kaptur

 

Konkurs służy podnoszeniu jakości produktów turystycznych, a więc ich rozwojowi przez współzawodnictwo na rynku usług turystycznych – mówi Anna Księżnik, Lider projektu „Rozwój i promocja produktów turystycznych”. – Cieszymy się, że rokrocznie rośnie liczba podmiotów przystępujących do konkursu, a kapituła ma coraz większy problem z rozstrzygnięciem, komu przyznać certyfikat, będący świetną rekomendacją dla turystów, za którą idzie gwarancja wysokiej jakości usług – dodaje Anna Księżnik.

Bardzo nas ucieszyła ta wiadomość. Gdański Teatr Szekspirowski idealnie dopełnia grono topowych produktów turystycznych Polski – mówi Krystyna Hartenberger – Pater, Dyrektor Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. – Jako organizator etapu regionalnego wyłaniamy zawsze trzech kandydatów, którzy później rywalizują w etapie ogólnopolskim. Finalnie POT przyznaje tylko 10 Certyfikatów, dlatego jest to bardzo duże osiągniecie dla całego regionu pomorskiego – dodaje Dyrektor.

fot. Marcin Kaptur
fot. Marcin Kaptur

 

O Gdańskim Teatrze Szekspirowskim
Jest instytucją kultury założoną wspólnie przez Województwo Pomorskie, Gminę Miasta Gdańska i Fundację Theatrum Gedanense. Prowadzi szeroko zakrojoną działalność artystyczną i edukacyjną. Celem działalności Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego jest prezentacja i upowszechnianie kultury teatralnej, a także kreacja działań artystycznych. Co roku, wspólnie z Fundacją, GTS jest organizatorem Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, w ramach którego prezentowane są dzieła Williama Szekspira w wykonaniu zarówno polskich jak i światowych wykonawców. Historia Festiwalu Szekspirowskiego sięga roku 1993, kiedy to Fundacja Theatrum Gedanense po raz pierwszy zorganizowała Gdańskie Dni Szekspirowskie.

Po czterech latach i czterech edycjach, w 1997 roku z okazji obchodów Tysiąclecia Miasta Gdańska, Dni zostały przekształcone w Festiwal Szekspirowski. Do 2015 roku włącznie odbyło się 19. edycji Festiwalu, podczas których na wszystkich scenach Trójmiasta zaprezentowanych zostało ponad 200 spektakli z teatrów z Polski, Europy i innych zakątków świata. Od 12. edycji Festiwal organizowany jest wspólnie przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense.

fot. Dawid Linkowski
fot. Dawid Linkowski

 

Istotnym elementem działalności Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego jest edukacja teatralna dzieci i młodzieży, promocja młodych artystów, wspieranie rozwoju twórczości i talentów teatralnych. Na bogaty program edukacyjny GTS składają się: lekcje szekspirowskie, cykle wykładów, spotkań, warsztatów teatralnych i artystycznych oraz zajęć praktycznych. Oferta skierowana jest szczególnie do wszystkich zainteresowanych z Trójmiasta i regionu województwa pomorskiego, ale również do osób z całej Polski.
Dla Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego istotnym celem jest współpraca ze środowiskiem artystycznym, a także naukowym i społecznym ruchem artystycznym i kulturalnym. Program ten realizowany jest poprzez organizowanie koncertów, wystaw, konferencji, a także uczestniczenie we współpracy i wymianie artystycznej krajowej i zagranicznej.

Gdański Teatr Szekspirowski jest także założycielem Teatru w Oknie – pierwszego tego typu teatru studyjnego na świecie. Obecnie prowadzi go Fundacja Theatrum Gedanense. Mieści on ok. 40 osób, a usytuowany jest w samym centrum gdańskiej starówki, przy ul. Długiej 50/51, głównej spacerowej ulicy Gdańska, na którą wychodzą jego dwa duże okna. Stanowią one naturalną sceniczną rampę, element scenografii bądź przestrzeń gry, umożliwiając wystawianie spektakli zarówno wewnątrz teatru, jak i na zewnątrz, na dobudowanej scenie bądź bezpośrednio na ulicy.

Gratulujemy!

Fot.tyt. GTS/Certowicz.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.