Gdańsk podejmuje kolejne działania prewencyjne

11 Mar

Odwołanie wydarzeń organizowanych przez miasto, apel do rodziców i osób starszych oraz zawieszona sprzedaż biletów w pojazdach komunikacji miejskiej. Gdańsk podejmuje kolejne działania prewencyjne ograniczające możliwość rozpowszechniania się koronawirusa.

Sytuacja jest poważna, ale powinniśmy zachowywać zdrowy rozsądek – apeluje Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska. – W trosce o zdrowie nas wszystkich zdecydowałam o odwołaniu wszystkich wydarzeń, organizowanych przez miasto Gdańsk, ale również przez wszystkie instytucje zależne. Decyzja ta obowiązuje do odwołania. Dziękuję wszystkim organizatorom za dobrą współpracę w tym zakresie i apeluję o rozsądek i współodpowiedzialność za gdańszczanki i gdańszczan – poinfomowała prezydent Dulkiewicz.

Zadbajmy o osoby o mniejszej odporności i osoby starsze
Za pośrednictwem dziennika elektronicznego zostaną wysłane informacje do rodziców i opiekunów dzieci i młodzieży uczących się w gdańskich placówkach edukacyjnych. Przypomniane zostaną im zasady higieny. W wiadomości znajdzie się również apel o troskę o dobro dzieci oraz osób z ich otoczenia. Szczególną uwagą należy otoczyć dzieci wymagające szczególnej uwagi (po zabiegach chirurgicznych, przewlekłych chorobach, chorobach nowotworowych, chemioterapii).

Zachęcamy, aby osoby, które mają do załatwienia sprawy w Urzędzie Miejskim lub innych jednostkach miejskich korzystały z możliwości załatwienia spraw za pośrednictwem internetu lub telefonicznie. Wszystko po to, by ograniczyć pojawianie się w miejscach w których są większe skupisk ludzi. A do Urzędu udać się tylko w sprawach koniecznych.

Gdańskie seniorki i seniorów prosimy o rozwagę. W miarę możliwości prosimy o nie uczestniczenie w wydarzeniach w których bierze udział więcej osób.

Zawieszona sprzedaż biletów komunikacji miejskiej w autobusach i tramwajach w Gdańsku
Do odwołania nie zakupimy już biletów u kierowców, ani u motorniczych w gdańskich pojazdach komunikacji miejskiej.
Rekomendujemy zakup biletów na przejazd pojazdami komunikacji miejskiej następującymi kanałami sprzedaży:
– przez dedykowane aplikacje mobilne, dostępne w smartfonach – informacja o aplikacjach TUTAJ,
– w automatach biletowych – lista automatów TUTAJ.
– w Punktach Obsługi Klienta ZTM – lista punktów dostępna TUTAJ,
– w sieci placówek handlowych – lista punktów dostępna TUTAJ.

W przypadku pytań i wątpliwości związanych z koronawirusem skontaktuj się z Infolinią NFZ 800 190 590

– Jeżeli zaobserwujesz u siebie objawy mogące świadczyć o zakażeniu Koronawirusem prosimy nie udawać się do zakładów podstawowej opieki medycznej ale najpierw telefonicznie skontaktować się z Państwową Powiatową Stację Sanitarno-epidemiologiczną w Gdańsku – podkreślała Joanna Pińska, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Specjaliści przez telefon dokonają wywiadu epidemiologicznego i poinstruują o dalszych działaniach.

Pod poniższymi nr telefonów można uzyskać pełną informację co do postępowania w przypadku wystąpienia objawów.
– telefon w godzinach urzędowania (58) 32 00 815, (58) 32 00 816,
– po godzinach urzędowania w nagłych przypadkach 698-941-776

Można też zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego: Odziały zakaźne w Trójmieście to:
– Szpital Zakaźny, ul Smoluchowskiego 18 Gdańsk
– Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej, ul. Powstania styczniowego 9a, Gdynia.

Jutro, tj. 11 marca w Warszawie odbędzie się spotkanie prezydentów miast z premierem, na którym analizowane będą kolejne podejmowane działania.

Źródło: Informacja prasowa.

One Reply to “Gdańsk podejmuje kolejne działania prewencyjne”

  1. Śmiech na sali. Dzieci zamiast do szkoły chodzą po galeriach całymi grupami, a od poniedziałku ograniczenie autobusów. Jakiś żart. Jeżdżę linia 154 codzienne rano. Czasami muszę czekać po 20 min że wzgl na korki. Poza tym na cały zapelniony autobus jest może z 10 osób w wieku szkolnym… Reszta to osoby dorosłe jadące do pracy. Jak oni sobie wyobrażają to xe będzie rzadziej będą kursowały autobusy?! Będzie ścisk jeden obok drugiego czyli większe ryzyko zarażenia. Takie decyzje podejmują osoby którzy nic nie wiedzą jakie są realia. Co się dzieje w galeriach czy komunikacji. Paranoja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.