„Gazprom Arktykę bruka, uwolnić Dziemiańczuka” (FOTO)

4 Paź

Kilkadziesiąt osób protestowało przed konsulatem Federacji Rosyjskiej w Gdańsku, domagając się uwolnienia Tomasza Dziemiańczuka. Działacz Greenpeace od września przebywa w rosyjskim areszcie pod zarzutem piractwa.

18 września grupa aktywistów zebranych na statku „Arctic Sunrise” próbowała dostać się na pokład należącej do Gazpromu platformy wiertniczej. Akcja zakończyła się ostrzelaniem okrętu przez rosyjską straż przybrzeżną oraz aresztowaniem całej załogi. Wśród trzydziestu zatrzymanych osób znalazł się Tomasz Dziemiańczuk: działacz kulturalny, pracownik Akademickiego Centrum Kultury UG. Z Greenpeace związany jest jako wolontariusz od 2004 roku.

Obecnie los aktywistów jest niejasny: rosyjskie władze postawiły im zarzut piractwa, co oznacza groźbę spędzenia od 10 do 15 lat w łagrze. W odpowiedzi na całym świecie odbywają się protesty, nawołujące do uwolnienia zatrzymanych. Pokojowa demonstracja, która w czwartek odbyła się przed gmachem rosyjskiego konsulatu przy ulicy Stefana Batorego, została zorganizowana przez gdańskich przyjaciół Dziemiańczuka. Pikietującym przewodniczył Roger Jackowski, działacz związany z Gdańską Kampanią Rowerową.

Jesteśmy tutaj ze względu na Tomka, które wszyscy dobrze znamy, ale nie jest to wyłącznie koleżeński protest grupy przyjaciół. Tomek był jednym z trzydziestu i hasło, które zaproponował Greenpeace jako motto wszystkich protestów, bardzo dobrze pokazuje, jak blisko jest od więzów lokalnych do światowej geopolityki – powiedział Jackowski. – Ta jedna osoba może być trampoliną do dostrzeżenia większego problemu: mamy XXI wiek i rozwiniętą cywilizację, a nie mamy zagwarantowanych podstawowych praw człowieka. Państwo, które nazywa siebie demokratycznym, bez większych oporów ze strony społeczności międzynarodowej aresztuje trzydzieści osób, które nie zrobiły nic złego. To sytuacja, którą normalni ludzie nazywają postawieniem wszystkiego na głowie.

W demonstracji uczestniczyła również Natalia Bajorek-Dziemiańczuk, żona zatrzymanego aktywisty, która przyznała, że ostatni raz rozmawiała z mężem dwa tygodnie temu. – Dzisiaj dostałam bardzo dobrą informację, że Tomek będzie mógł zadzwonić, więc w ciągu dwóch dni powinnam mieć informacje bezpośrednio od niego, a nie od osób trzecich – zapowiada. – Wtedy dowiemy się czegoś więcej.

Roger Jackowski i Natalia Bajorek-Dziemianczuk (fot. J. Sopiński)
Roger Jackowski i Natalia Bajorek-Dziemiańczuk (fot. J. Sopiński)

Protest trwał dokładnie godzinę. Pikietujący rozwiesili transparent z napisem „Gazprom Arktykę bruka, uwolnić Dziemiańczuka”, skandowali też hasła takie jak „Jeden z trzydziestu” czy „Uwolnić zatrzymanych”. Jak przyznają uczestnicy demonstracji, wybór miejsca miał charakter wyłącznie symboliczny: nie zależało im na reakcji ze strony konsulatu, który nie pracował już o tej porze. Pikieta miała przede wszystkim na celu przekazanie gestu solidarności oraz nagłośnienie sprawy, co powinno nakłonić do działania polskie służby dyplomatyczne.

Chodzi o to, żeby ludzie dowiedzieli się, o co toczy się gra, a przy okazji dowiedzieli się kim jest ten konkretny człowiek – mówi Marek Kraska, wieloletni przyjaciel zatrzymanego aktywisty. – Ta sprawa cały czas powinna istnieć w naszej świadomości.

Będziemy robić wszystko, co możemy, żeby nagłośnić tę sytuację i żeby społeczność oddziaływała na władze Polski, które mogą bardzo wiele zrobić w tej sprawie – dodaje Jacobson – To nie jest lokalna akcja jakiegoś oddziału straży morskiej. Takie decyzje zapadają na samej górze, w Moskwie, na Kremlu. Chcemy, żeby usłyszano tam głos, który płynie z wielu krajów: przestańcie łamać prawo, wypuśćcie osoby, które nie zrobiły niczego złego i zmieńcie swoją politykę. To jest nasz przekaz poprzez władze Polski i media do władz, które są za to odpowiedzialne.

Przyjaciele Dziemiańczuka nawołują do wysyłania petycji skierowanej do władz Federacji Rosyjskiej, którą wypełnić można na stronie Greenpeace Polska. Zachęcają również do uczestnictwa w kolejnej demonstracji, która odbędzie się w najbliższą sobotę, o 12:00, przed pomnikiem Neptuna.

Sobota jest dniem solidarności z zatrzymanymi aktywistami i tego dnia w wielu miastach w Polsce, Europie, ale też na całym świecie będą się odbywać różnego rodzaju wydarzenia, które mają za zadanie nagłośnić tą sprawę i w ten sposób wesprzeć aktywistów – mówi Agata Zielińska z Greenpeace Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.