Festiwal SOLIDARITY OF ARTS

20 Sie

5 scen, 15 wydarzeń, 5 dni – festiwal SOLIDARITY OF ARTS pierwszy raz w dziesięcioletniej tradycji zawiązał kolektyw i opanowuje postoczniowe tereny Młodego Miasta. ECS, Ulica Elektryków, Klub B90, 100cznia oraz Sala BHP łączą siły, aby stworzyć wyjątkową metaprzestrzeń dla sztuki. Klasyka, postklasyka, muzyka filmowa i klezmerska, funk, jazz, elektronika, projekty łączące muzykę z filmem, słowem, wideo-artem i sztuką współczesną, taniec, teatr i nocne Polaków rozmowy. Solidarność sztuk z suwerennością w tle.

IDEA
Co roku festiwal ma inną ideę przewodnią, która otwiera szeroką przestrzeń dla myślenia i kreatywności zarówno w kontekście większej społeczności, jak i pojedynczego człowieka.
To są kluczowe pytania – jak ja jako jednostka mogę zachować moją suwerenność, autonomię, chronić siebie? W jaki sposób zaznaczyć granicę, która nie może być przekroczona, nie zamykając się na świat? – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS. – W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości suwerenność – tak często dziś stająca się hasłem politycznym – nadal jest pojęciem wymagającym wytłumaczenia. Suwerenność jest umiejętnością współżycia z innymi, suwerenność to nie egoizm, nie musi być skierowana przeciwko komuś, to stan samoświadomości, harmonii, akceptacji siebie i świata, to też stan pokoju. Suwerenny człowiek potrafi być solidarny. Z suwerenności wyrasta solidarność, a postawa solidarna broni suwerenności, jednostki, a także wspólnoty.

KONCERTY
Organizatorzy proponują zarówno interesujące muzyczne zestawienia, ale także projekty łączące muzykę z filmem, wideo-artem czy sztuką współczesną. Dzięki stylistycznemu zróżnicowaniu programu będzie można usłyszeć zarówno współczesną klasykę (czy też postklasykę), muzykę filmową, jak i funk, jazz oraz elektronikę.

Gwiazdami festiwalu są Dustin O’Halloran zdobywca nagrody Grammy i Złotego Globu, Emilie Levienaise-Farrouch + Resina (PROJEKT SPECJALNY PREMIERA), P.Unity z gościem specjalnym Michałem Urbaniakiem, Clark, DJ Stingray oraz Naphta And the Shamans, BluRum13, Dalekie.
Goście usłyszą również dwa składy tradycyjne – Orkiestrę Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Tomasza Tomaszewskiego i Orkiestrę Klezmerską Teatru Sejneńskiego.

TANIEC
Gościem festiwalu będzie Afshin Ghaffarian, tancerz z Iranu. Uczył się tańca, podpatrując tancerzy w Internecie. W 2006 roku założył podziemny zespół taneczny – podziemny, bo taniec jest w Iranie zakazany. Nielegalne próby odbywały się w szkolnej sali modlitw, a spektakle na pustyni. Droga uchodźcy zaprowadziła artystę do Francji.

Zaprezentowany zostanie również film, którego scenariusz oparto na niełatwej biografii artysty – TANIEC PUSTYNI (reż. Richard Raymond, 2014). Następnie zobaczycie Afshina Ghaffariana w solowym spektaklu teatru tańca – ZBYT GŁOŚNA SAMOTNOŚĆ. Tancerz odkrył pokrewieństwo historii swojej ojczyzny, gdzie cenzura książek jest wszechobecna i bohatera powieści Bohumila Hrabala (1914–1997) „Zbyt głośna samotność”, który przez 35 lat niszczy papier, przerabiając książki na miazgę. Zagra muzyka na żywo.

Afshin Ghaffarian poprowadzi też towarzyszące festiwalowi warsztaty tańca dla tancerzy i amatorów (rezerwacja miejsc).

TEATR
SOLIDARNOŚĆ. NOWY PROJEKT (reż. Paweł Wodziński) to spektakl przywołujący aktualność alternatywnych wizji Polski, jakie w 1981 roku zaproponowała pierwsza Solidarność, wsparta siłą 10 milionów ludzi.

Na finał: spektakl muzyczny SUWERE(I)NNOŚĆ „Walcząc o suwerenność, człowiek stawia kamień graniczny. Zaznacza nim krawędź swojej posiadłości, przestrzeń ojczyzny. Zaznacza nie tylko swe posiadanie i przynależność, lecz także swą odrębność. Nazywa siebie…”. Tak rozpoczyna się opowieść o suwerenności prowadzona ścieżkami różnych sztuk, stylistyk i gatunków. Muzyka eksperymentalna spod znaku Jóhanna Jóhannssona i Steve’a Reicha spotyka się z jazzową wariacją na temat Marsylianki, a w hip-hopie wybrzmiewa manifest o budowaniu mostów, szukaniu porozumienia i potrzebie dialogu. Usłyszycie kompozycje niezależnych twórców, którzy pracują nad własnym językiem muzycznym i pozostają wierni swoim ideałom. Istotnym elementem koncertu będzie także cisza i język migowy. Kanwą koncepcji koncertu stał się tekst Krzysztofa Czyżewskiego, autor podejmuje w nim temat suwerenności.

WYDARZENIA
Polskich i zagranicznych twórców – których artystyczna działalność nawiązuje do gdańskiej tradycji bądź współczesności, zaś ich dorobek pozostawia trwały ślad w historii naszego miasta, wpisując się w wartości wolności i solidarności – już po raz 13. prezydent miasta Gdańska uhonoruje nagrodą o nazwie NEPTUN. Uroczystość tradycyjnie odbędzie się podczas festiwalu SOLIDARITY OF ARTS.

W tym roku do grona laureatów nagrody NEPTUN dołączą: Maja Ostaszewska – aktorka teatralna i filmowa, Jan Klata – reżyser teatralny i dramaturg oraz Krzysztof Pomian – filozof, historyk idei, muzealnik, eseista.
Krzysztof Pomian spotka się też z publicznością, prezentując swoją najnowszą książkę – „Wśród mistrzów i przyjaciół”.

Organizatorzy zapraszają też na NIEDZIELĘ DLA RODZINY, m.in. zostanie wspólnie przygotowany obiad i twórczo spędzony czas z edukatorkami, a podczas otwartej próby zagra Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego.

SCENOGRAFIA
Urszula Wasielewska-Kuziemska, gdańska artystka, scenografka, architektka, wybrała znak nieskończoności jako symbol festiwalu poświęconego idei suwerenności. Doprowadziły ją do tego skojarzenia – suwerenna, niezależna, samodzielna, integralna, nietykalna, niepodległa…
Geometryczna interpretacja nieskończoności w postaci przeskalowanego obiektu zawiśnie nad głowami publiczności w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności, a jego elementy będą powracać w różnych przestrzeniach festiwalowych.

Przy realizacji instalacji NIESKOŃCZONOŚĆ Urszulę Wasielewską-Kuziemską wspierają: Rafał Wróblewski i Aleksander Wadas.

WSTĘP
Biletowany jest tylko jeden dwuczęściowy koncert (45 zł):
24/08/2018 – EMILIE LEVIENAISE-FARROUCH + RESINA oraz DUSTIN O’HALLORAN
Bilety do nabycia w kasach ECS (7 dni w tygodniu, w godz. 10.00–19.30) i online na www.going.pl.

Bezpłatne wejściówki obowiązują na trzy wydarzenia: koncert | SOFA PROLOG | 14/08/2018
teatr | SOLIDARNOŚĆ. NOWY PROJEKT | 23/08/2018
koncert finałowy | SUWERE(I)NNOŚĆ | 26/08/2018
odbiór: kasy biletowe ECS (7 dni w tygodniu, w godz. 10.00–19.30) i online do wyczerpania.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.