Festiwal Narracje. Co zobaczymy w Nowym Porcie?

12 Lis

20 i 21 listopada Nowy Port ożyje za sprawą artystycznych instalacji i interwencji Festiwalu NARRACJE, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Przemytnicy”. Zaproszeni przez kuratorkę – Annę Smolak – artyści, nadadzą zaułkom, bramom, budynkom i ulicom dzielnicy nowe znaczenia za pomocą projektów dźwiękowych, wideo, obiektów, spacerów, akcji i wystaw. 

Festiwalowy szlak NARRACJI to 22 instalacje artystów z Polski, Niemiec, Finlandii, Łotwy, Estonii, Szwecji i Rosji oraz 6 prac powstałych w ramach europejskiego projektu Baltic Light Chain sieciującego festiwale sztuk wizualnych odbywające się w krajach Morza Bałtyckiego.

7. edycja Festiwalu NARRACJE przemyca historie i legendy związane z Nowym Portem. Nawiguje pomiędzy wąskimi uliczkami i podwórkami, prowadzi wzdłuż kanału, w którego lustrze odbijają się historyczne doświadczenia i prywatne opowieści. Przekracza fizyczne i mentalne bariery oraz ograniczenia. Kolekcjonuje dźwięki i obrazy, które – rezonując w przeszłości – nieśmiało przywołują przyszłość. Budzi do życia i wypełnia nowymi treściami miejsca, które pozostawione samym sobie zastygły w bezczynności – opisuje festiwal Anna Smolak, kuratorka 7. edycji NARRACJI.

Podczas festiwalu zobaczymy m.in.: zabytkowy tramwaj, który zamieniony w artystyczną instalację będzie jeździć po terenie Nowego Portu, kupimy nieruchomość w tymczasowej Agencji New Port, obejrzymy pokaz poppingu i projekcję wideo, na której mieszkańcy Nowego Portu śpiewają fragment utworu Waltera Benjamina; wypijemy „księżycówkę” by na końcu trafić do „Kryjówki”. Program wieczorny to koncerty i dj-skie afterparty, które odbędą się w dawnym dworcu promowym Polskiej Żeglugi Bałtyckiej Polferries. Nie może Was zabraknąć na NARRACJACH w Nowym Porcie! Pełen program NARRACJI dostępny na stronie internetowej.

Na NARRACJACH, jak co roku, odbędą się wycieczki z przewodnikami oraz oprowadzania przez kuratorkę. Punkt startowy i informacyjny mieści się w Morskim Domu Kultury, który do połowy lat 90-tych był kulturalnym sercem dzielnicy: z biblioteką, czytelnią, salą kinową, salą widowiskową, salą gimnastyczną, pracowniami, kawiarnią, działał tam też przez rok Gdański Teatr Muzyczny. W dawnym domu kultury znajdziemy ulotki i mapki, kupimy festiwalowe torby (8/10zł) i usłyszymy pierwszą z instalacji – „Kultura przyjemności” Lisy Torell. Wycieczki startują spod MDK co 20 minut od godz. 17.40 (w piątek 20.11) i od 17.20 (w sobotę, 21.11). Ostatnia rozpoczyna się o godz. 22.00.

Oprowadzanie z kuratorką, Anną Smolak o godz. 17.00 (piątek, 20.11) oraz o godz. 17.00 i 20.00 (sobota, 21.11). Każdego dnia odbędą się równie oprowadzania dla dzieci z opiekunami. Startują w piątek i sobotę o godz. 18.10, 18.50 i 19.40. W sobotę, 21.11 oprowadzać też będą Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki, start spod MDK o godz. 14.00 i 15.00.

mapka_narracje7

Jedną z nietypowych, festiwalowych instalacji jest „Iluminowany tramwaj” Jona Irigoyena, który będzie kursował po Nowym Porcie i Brzeźnie. Orientacyjne godziny odjazdów z przystanku „Przychodnia” (ul. Oliwska): 17.00, 17.40, 18.20, 19.00, 19.40, 20.20, 21.20, 22.00, 22.40, 23.20. Podróż tramwajem jest bezpłatna, liczba miejsc w tramwaju ograniczona.

Podczas NARRACJI nie zabraknie atrakcji muzycznych. Organizatorzy zapraszają do nietypowego Klubu Festiwalowego w dawnym Dworcu Promowym Polskiej Żeglugi Bałtyckiej „Polfferis” przy ul. Przemysłowej 1 (w pobliżu Latarni Morskiej). W piątek, 20 listopada zagrają: Innercity Ensemble, Dream Koala, Jazxing (dj set). W sobotę, 21 listopada usłyszymy: Tanię O, Lucrecię Dalt i Ptaki (dj set). Klub Festiwalowy będzie działał od godz. 17.00 do 02.00. W klubie znajdziemy bar prowadzony przez Spółdzielnię Socjalną Dwie Zmiany z Sopotu, a przed nim foodtrucki z przekąskami. Punkt gastronomiczny znajdziemy także na placu koło Martwej Wisły, na końcu ulicy Starowiślnej. Powrót z Nowego Portu nie będzie stanowił problemu – linie nocne N2 i N1 specjalnie dla NARRACJI zwiększają częstotliwość kursowania w nocy z 20/21.11 i 21/22.11.

NARRACJE to również warsztaty edukacyjne dla wszystkich zainteresowanych. – Będziemy budować modele morskich holowników z gdańskiego portu, tworzyć papierowe kukiełki przedstawiające postacie dawnych bywalców i bywalczyń dzielnicy, szyć sakwy „przemytnicze” i spacerować z pracownią Dwie Ole. Na większość warsztatów obowiązują zapisy: edukacja@ggm.gda.pl – informują organizatorzy.

>>DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU<<

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.