Festiwal Kultur Świata Globaltica

23 Lip

To już XIV edycja festiwalu Festiwal Kultur Świata, który odbędzie się w pięknym, historycznym, nadmorskim parku Kolibki, w Gdyni. Festiwal od lat prezentuje tradycje muzyczne z całego świata – zarówno te zachowane w niezmienionej formie, jak i przefiltrowane przez współczesne trendy i nowatorskie spojrzenie na muzykę. Przez pięć lipcowych dni, pomiędzy 25 a 29 lipca,
opanują kultury świata w wielu odsłonach.

GLOBALTICA zaprasza miłośników muzyki świata ale także osoby poszukujące inspiracji i rozrywki poza głównym nurtem kultury. Zaprasza tych, którym ekologia, alternatywne podejście do życia, podążanie wbrew utartym ściskom i schematom jest bliskie.

Edukacja, ekologia, aktywności dla ciała i ducha, szacunek dla Matki Ziemi, dzielenie się jedzeniem, poszanowanie praw migrantów, to tematy bliskie nam, o których chcemy z wami porozmawiać i podzielić się doświadczeniami – mówią organizatorzy.

GLOBALTICA jest po to by wprowadzać w świat odmiennych kultur, zwyczajów i tradycji, jednocześnie poszukując własnej tożsamości.

Muzycznie będzie bardzo różnorodnie, zaprezentują się artyści/zespoły z 13 krajów, od polskich tradycyjnych nut granych „na trzy” do tańca, do rozbudowanych form i aranżacji algierskiego „Raï” aż do zaskakujący połączeń tradycyjnego śpiewu „joik” z „amerikaną” w wydaniu norweskim.

Oto lista tegorocznych, globaltikowych artystów, w telegraficznym skrócie:
MU MBANA (Gwinea Bissau)
Pieśniarz, poeta, kompozytor, multiinstrumentalista, zaprezentuje swoją uduchowioną i pełną poetyki twórczość, która bazuje na brzmieniu jego delikatnego, aksamitnego głosu i dźwiękach tradycyjnych instrumentów.
HUUN HUUR TU (Republika Tuwy, Rosja)
Mistrzowie alikwotowego śpiewu gardłowego, prezentujący muzykę silnie inspirowaną tradycją regionu poł. Syberii, przy akompaniamencie instrumentów tradycyjnych: strunowych i perkusyjnych.
CHICO TRUJILLO (Chile)
Mieszanka muzyki latynoamerykańskiej, rocka i elementów ska. Zespół dający żywiołowe, pełne energii koncerty. Solidna sekcja dęta oraz pełne pasji i radości życia wykonanie, porywa każdą publiczność od Ameryki Łacińskiej, przez Europę do Japonii.
DUO SABÎL: Ahmad Al Khatib & Youssef Hbeisch, (Palestyna)
Hipnotyczne połączenie dźwięków lutni oud i instrumentów perkusyjnych jako kwintesencji arabskiego dziedzictwa muzycznego.
ADAM STRUG, (Polska)
Liryczne pieśni zanurzone w polskiej muzyce tradycyjnej oraz melodyce Bliskiego Wschodu.
GILI YALO (Etiopia/ Izrael),
To żywiołowa muzyczna mieszanka, łącząca etiopskie korzenie artysty z muzyką soul, funk, psychedelic i jazz.
ERIC TRITON (Mauritius)
Leworęczny wirtuoz gitary z małej wyspy Mauritius, tworzący „kreolskie bluesy”,
OXUS ENSEMBLE (Uzbekistan)
Oddani strażnicy unikalnego muzycznego dziedzictwa Uzbekistanu, łączą tradycyjne podejście do muzyki z innowacyjnymi aranżacjami klasycznych kompozycji.
ELIDA ALMEIDA(Wyspy Zielonego Przylądka)
Młoda i utalentowana wokalistka z wyspy Santiago, wykonująca tradycyjne melodie archipelagu. Elida oczarowuje słuchaczy, promieniując szczerością głosu pełnego radości i nostalgii zarazem.
MOONLIGHT BENJAMIN (Haiti)
Voodoo jest religią synkretyczną, która łączy katolicyzm z tradycyjnymi wierzeniami afrykańskimi. Ten silny haitański kult stał się inspiracją dla wyjątkowej wokalistki i autentycznej kapłanki voodoo.Muzyka Moonlight to energetyczna i oryginalna fuzja karaibskich melodii i rytmów voodoo, oraz ostrego, inspirowanego blues-rockiem lat 70-tych, brzmienia – jest to transowe voodoo w nowym, wybuchowym stylu!
KAPELA NIWIŃSKICH (Polska)
Członkowie grupy to uczniowie wiejskich muzykantów, praktycy i badacze muzycznych tradycji Polski, poszukujący rdzennego brzmienia muzyki wiejskiej, inicjatorzy i uczestnicy licznych działań na rzecz ożywiania rodzimej tradycji muzycznej.
ARVVAS (Laponia / Norwegia)
Jedną z najbardziej charakterystycznych form wyrazu artystycznego w kulturze Saamów jest joik – tradycyjny rodzaj pieśni i technika wokalna zarazem, która stała się inspiracją dla grupy Arvvas, będącej owocem współpracy lapońskiej wokalistki Sary Marielle Gaup oraz norweskiego basisty i wokalisty Steinara Raknesa. Ich twórczość to mieszanka joika, Americany i elementów jazzu.
SOFIANE SAIDI & MAZALDA (Algieria)
Raï to rodzaj popularnej algierskiej muzyki, która powstała w latach dwudziestych XX wieku w portowym mieście Oran i która sprzeciwiała się akceptowanym obyczajom artystycznym i społecznym. Nowa „elektro–maghrebska” wizja tego gatunku autorstwa Sofiane’a Saidi, łączy orientalną tradycję i elementy współczesne z pełnym energii i kolorytu brzmieniem grupy Mazalda.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.