Dzień otwarty Wyspy Sobieszewskiej

13 Lip

W sobotę 15 lipca 2017 r. odbędzie się dzień otwarty Wyspy Sobieszewskiej. Mieszkańcy Gdańska i turyści będą mogli wziąć udział w dwóch największych letnich imprezach wyspy: Pikniku Wyspy Przyrodników i Festynie Świbnieńskie Lato. Na ten dzień, czyli 15 lipca, Gdańskie Autobusy i Tramwaje zapewniają bezpłatny autobus na Wyspę Sobieszewską, odjeżdżający o każdej pełnej godzinie spod Dworca Głównego PKP w Gdańsku.

Wyspa Sobieszewska stale się rozwija i staje się coraz bardziej przyjazna i dostępna dla gdańszczan i turystów. Ważna jest synergia działań wielu podmiotów pozwalająca realizować takie inicjatywy jak: budowa mostu na wyspę, organizacja w przyszłym roku zjazdu z okazji 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego oraz starania o organizację Światowego Jamboree Skautowego 2023, którego wyniki poznamy 16 sierpnia – mówił na konferencji prasowej Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki społecznej

W ramach dnia otwartego wyspy godzinach 10.00-14.00 odbędzie się IV Piknik Wyspa Przyrodników organizowany przez Stację Ornitologiczną Uniwersytetu Gdańskiego na Górkach Wschodnich. Natomiast Festyn Świbnieńskie Lato, organizowany przy przeprawie promowej będzie trwał od godz. 10.00 do 3.00. Muzeum Wincentego Pola również przygotowało atrakcje dla odwiedzających.

Przygotowane atrakcje są skierowane do wszystkich grup wiekowych i każdy znajdzie coś dla siebie. W programie znajdują się m.in. zawody sportowo-pożarnicze, pokazy ratownictwa technicznego, turniej piłki nożnej, a dla dzieci spektakl „Opowieści z morza” oraz gry i zabawy z animatorami. O 20.00 rozpocznie się potupaja, czyli zabawa taneczna, która potrwa do 3.00 rano.

Organizatorami Dnia Otwartego Wyspy Sobieszewskiej są: Miasto Gdańsk, Grupa Badawcza Ptaków Wodnych KULING, Ochotnicza Straż Pożarna w Świbnie, Stacja Biologiczna Uniwersytetu Gdańskiego, Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej,Związek Harcerstwa Polskiego.

Partnerzy: Stacja Ornitologiczna MiIZ PAN, Nadleśnictwo Gdańsk, „Wyspa Skarbów” Gdańskiego Archipelagu Kultury, Gdańskie Autobusy i Tramwaje, Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku, Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, Polski Klub Ekologiczny, Stowarzyszenie Ochrony Sów.

Program Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej jest częścią kandydatury ZHP i Miasta Gdańska do Światowego Jamboree Skautowego 2023, które jest najważniejszym wydarzeniem Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) skierowanym do młodych ludzi w wieku od 14 do 17 lat, którzy są członkami narodowych organizacji skautowych. WOSM to najliczniejsza członkowska organizacja pozarządowa na świecie, zrzeszająca kilkadziesiąt milionów ludzi.

16 sierpnia dowiemy się, czy Polska czy Korea Południowa otrzyma prawo organizacji Światowego Jamboree Skautowego. Głosowanie delegacji skautowych ze 160 krajów świata odbędzie się podczas Konferencji Światowej Organizacji Ruchu Skautowego w Baku (Azerbejdżan).

Rozkład jazdy bezpłatnych autobusów dostępny na: www.gait.pl/aktualnosci/bezplatne-autobusy-gait-na-dzien-otwarty-wyspy-sobieszewskiej

Foto: Zdjęcia z Pikniku Przyrodników w 2016 r. / Świbnieńskie Lato, fot. OSP Sobowidz.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.