Dni Otwarte Funduszy Europejskich

10 Maj

Już po raz piąty gdańskie instytucje włączają się w akcję Dni Otwarte Funduszy Europejskich. W ramach organizowanej w dniach 11-13 maja ogólnopolskiej akcji będzie można zwiedzić obiekty, które powstały przy wsparciu środków unijnych. Tego dnia odbywać się będą programy edukacyjne i nietypowe formy zwiedzania.

MUZEUM GDAŃSKA zaprasza do niedostępnych na co dzień przestrzeni Twierdzy Wisłoujście

Eksploracyjne zwiedzanie Twierdzy Wisłoujście pozwala poznać przestrzenie na co dzień zamknięte dla turysty. Uczestnikom zaprezentowane zostaną mapy oraz plany fortu i pomieszczeń z lat 1860-1906. Na ich podstawie zwiedzający będą mieli okazję spróbować ustalić przeznaczenie kolejnych pomieszczeń.

Zwiedzanie organizowane w dniach 11-13 maja obejmować będzie również przestrzenie rewitalizowane w ramach programu RPO Województwa Pomorskiego. Urban exploration (często skracane do urbex lub UE – eksploracja miejska) to eksploracja zazwyczaj niewidocznych lub niedostępnych części ludzkiej cywilizacji. Często jest ona związana z infiltracją czynnych lub niezamieszkanych miejsc z zachowaniem zasady „take only pictures, leave only footsteps”- co oznacza, że eksploratorzy powinni pozostawić miejsce w stanie zastanym.

Atrakcja ta dostępna była na zapisy. Pula miejsc została wyczerpana.

Przystań Żabi Kruk – spójrz na Gdańsk od strony wody

Przystań Żabi Kruk zaprasza 12 maja w godzinach 10-18 do spędzenia wolnego czasu nad wodami Opływu Motławy. Będzie można skorzystać z darmowego wypożyczenia sprzętu i spędzenia soboty na odkrywaniu Gdańska od strony wody.

Nowoczesna przystań powstała w ramach Programu Ożywienia Dróg Wodnych. Program zakładał stworzenie możliwości zwiedzania miasta drogą wodną, odpoczynku i rekreacji oraz utrzymanie bezpieczeństwa na szlaku wodnym i w jego okolicy. W ramach projektu powstały m.in. 3 przystanie, 34 pomosty pływające do cumowania jednostek, 4 slipy do wodowania i wyciągania jednostek pływających.

Europejskie koło fortuny w Centrum Hewelianum

12 maja warto odwiedzić Centrum Hewelianum i zakręcić „Europejskim Kołem Fortuny”. Można tu będzie sprawdzić swoją wiedze na temat kultury, geografii, historii i kuchni państw członkowskich UE. Każdy uczestnik, kręcąc kołem, wylosuje pytanie dotyczące jednego z państw unijnych lub inwestycji finansowanych z Funduszy Europejskich. Ci, którzy odpowiedzą poprawnie, otrzymają drobną nagrodę (notesy, ołówki, długopisy, zakładki itd. ) z logo Centrum Hewelianum. Europejskie Koło Fortuny będzie się kręciło w godzinach 10-16.

MEVO – zmień nawyki komunikacyjne z Systemem Roweru Metropolitalnego

Obszar Metropolitalny Gdańsk–Gdynia–Sopot organizuje 11 maja w godzinach 13-15 spotkanie informacyjne poświęcone mobilności. Będzie się tu można dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy na temat zasad funkcjonowania Roweru Metropolitalnego MEVO. Spotkanie organizowane jest w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej przy ul Nowy Targ 39/40.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.