Cykl Energa Athletic wykracza poza granice

6 Maj

Program lekkoatletycznego szkolenia młodzieży Energa Athletic Cup wykracza poza granice województwa pomorskiego. Projekt, zaszczepiający w najmłodszych „ducha sportu” i zamiłowanie do lekkiej atletyki, dotarł aż na Warmię i Mazury. Wilczęta oraz Młynary – zawodnicy z tych miejscowości w środę, 7 maja, na sopockim Stadionie Leśnym zadebiutują w niecodziennej rywalizacji w programie Energa Athletic Cup. 

Program rozpoczął się w grudniu 2008 r. i powstał z myślą o najmłodszej części naszego społeczeństwa. Jego głównym celem jest przekonanie dzieci i młodzieży do szeroko rozumianej aktywności ruchowej, w tym i sportowej. Energa Athletic Cup, w założeniu nie jest „hodowlą” wyczynowców. Jednym z jego najważniejszych celów jest powszechność aktywności ruchowej i wychowanie młodzieży w sportowym duchu „Fair Play”, jako alternatywy dla coraz częściej występujących patologii społecznych.

Jednakże po roku funkcjonowania programu pojawiły się już pierwsze „perełki”, które odnoszą znakomite wyniki i dobrze rokują na przyszłość np. Patryk Dobek z Karsina – rekordzista Polski na 400m w kat. Juniora młodszego medalista Mistrzostw Świata Juniorów Młodszych oraz uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Londynie.

Realizacja programu opiera się o działalność wytypowanych ośrodków, znajdują się wśród nich m.in: Gdynia, Kolbudy, Karsin, Osieczna, Lubichowo, Pinczyn, Bytów, Kiełpino. Ośrodki te zostały wybrane na podstawie oceny lokalizacji, kwalifikacji i zaangażowania nauczyciela prowadzącego zajęcia, życzliwości dyrekcji i administracji lokalnej. Jednak lekkoatletyczna rywalizacja poszerza się i dołączają do niej reprezentanci z sąsiedniego województwa.

Obecność młodych adeptów „królowej sportu” z miejscowości Wilczęta-Młynary może tylko pozytywnie wpłynąć na motywację pozostałych uczestników zawodów w Sopocie. – Opiekun dzieci z tego ośrodka, Piotr Michałek, sam się z nami skontaktował, uznając, że udział w cyklu Energa Athletic Cup stanowi doskonałą sposobność do sportowej aktywizacji jego podopiecznych. A jako, że dla szkoły, w której pracuje, wyjazdy na zawody byłyby dużym wyzwaniem – to udało mi się także przekonać nauczycieli i rodziców z sąsiednich Młynar. – opowiada Paweł Andrzejczak, trener – koordynator programu.

W debiutanckim występie w Sopocie, podopieczni Michałka zmierzą się z rówieśnikami z dziewięciu innych ośrodków: Karsina, Lubichowa, Osiecznej-Szlachty, Pinczyna, Sopotu, Gdyni, Kolbud, Kalisk i Bytowa. W nieoficjalnym otwarciu sezonu letniego na bieżni i rzutni przy na sopockim obiekcie dojdzie do rywalizacji w dwóch kategoriach wiekowych: szkół podstawowych (klas IV-VI) i gimnazjów. Rozegranych zostanie 20 konkurencji, wśród nich biegi na 60m, 100m, 300m, 600m, 4x100m, skok wzwyż, skok w dal, pchnięcie kulą, a także rzut piłeczką palantową („podstawówki”) i rzut oszczepem (gimnazjaliści).

Poza konkursem będzie można się przyjrzeć umiejętnościom silnej w Sopockim Klubie Lekkoatletycznym grupie tyczkarzy. Początek zawodów Energa Athletic Cup w środę, 7 maja o godzinie 11 na Stadionie Leśnym w Sopocie przy ulicy Wybickiego 48.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.