Cyberprzemoc i mowa nienawiści

22 Lis

23 listopada w godz. 16:00–18:00, Centrum Praw Kobiet – Oddział w Gdańsku zaprasza na bezpłatny warsztat poświęcony prawom i możliwościom pomocy, jakich może oczekiwać osoba doświadczająca cyberprzemocy i mowy nienawiści.

Internetowej agresji można doświadczyć bez względu na płeć. Badania pokazują jednak, że w porównaniu do mężczyzn kobiety w sieci atakowane są częściej. Między 2000 a 2013 rokiemkobiety doświadczyły 70 procent przypadków nękania udokumentowanych przez amerykańską organizację Working to Halt Online Abuse. Według badania przeprowadzonego w 2014 roku przez Fundację Feminoteka wśród młodzieży gimnazjalnej i licealnej cyberprzemocy doświadczyło 37 proc. uczennic i 25 proc. uczniów.

Kiedy? Piątek, 23listopada, godz.: 16:00-18:00.
Gdzie? Centrum Praw Kobiet – Oddział w Gdańsku, ul. Gdyńskich Kosynierów 11, 80-866 Gdańsk (I piętro, sala konferencyjna).
Prowadzenie:radczyni prawna Izabela Duczyńska
Liczba miejsc: 10-20*
Udział bezpłatny.
Obowiązują zapisy!

Podczas spotkania omówione zostaną następujące zagadnienia:
• Czym jest cyberprzemoc?
• Bezpieczeństwo w sieci.
• Cyberprzemoc w szkole.
• Prawo do swobody wypowiedzi w mediach.
• Regulacje prawne w Polsce dotyczące cyberprzemocy i mowy nienawiści.
• Przestępstwa dotyczące mowy nienawiści.
• Prawne instrumenty ochrony wolności wypowiedzi.

Zapisy:
• Aby zapisać się na warsztat należy wypełnić formularz zgłoszeniowy:docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdEFc6-Y5gl81KJzrT7uDn5EE85dfZDo0H7PHzryuugWquSKw/viewform
• Jeśli osoba chętna do udziału nie ma możliwości wypełnienia formularza przez Internet, to może zapisać się na warsztat pisząc na adres e-mail: anna.januszak@cpk.org.pl lub zapisując się osobiście w biurze CPK Gdańsk w godzinach funkcjonowania sekretariatu (od poniedziałku do czwartku: 10:00–18:00 i w piątki: 10:00–15:00).
• O udziale w warsztacie decyduje kolejność zgłoszeń.
• Wypełnienie formularza jest pierwszym krokiem zapisów na warsztat. Po otrzymaniu zgłoszenia prześlemy informację o wpisie na listę podstawową lub rezerwową – w zależności od liczby zgłoszeń i wolnych miejsc.

Prowadząca warsztat:
Radczyni prawna Izabela Duczyńska – magister prawa, ukończone studia podyplomowe z prawa medycznego. Radczyni prawna od 2011 roku (Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku), posiadająca własną kancelarię, specjalizująca się m.in w prowadzeniu procesów z prawa rodzinnego i opiekuńczego. Wolontariuszka współpracująca z Centrum Praw Kobiet (od 2012 roku) i innymi organizacjami pozarządowymi, prowadząca szkolenia i warsztaty dotyczące tematyki przeciwdziałania przemocy, udzielająca porad prawnych pokrzywdzonym przestępstwem w ramach programu Fundusz Pomocy Poszkodowanym Przestępstwem i Pomocy Postpenitencjarnej.

Pytania organizacyjne można kierować na adres: anna.januszak@cpk.org.pl.

*W przypadku nie zgłoszenia się wystarczającej liczby uczestniczek/ków, CPK zastrzega sobie możliwość zmiany terminu spotkania.

Organizatorki: Fundacja Centrum Praw Kobiet – Oddział Gdańsk.
Warsztat odbywa się w ramach projektu „Prawa Kobiet na 100–lecie Praw Wyborczych Polek”.

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.