Co dalej z Targiem Węglowym?

15 Sty

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza mieszkańców i mieszkanki Gdańska oraz wszystkich, dla których przestrzeń Targu Węglowego jest ważna do wzięcia udziału w warsztatach poświęconych przyszłości tego terenu. Odbędą się one w trzech grupach – 23.01, 28.01 i 29.01. Spotkania są kontynuacją procesu rozmów i dyskusji wokół tego miejskiego placu rozpoczętych w sierpniu.

Na przełomie sierpnia i września tego roku IKM zaprosił mieszkańców do odwiedzania tymczasowo zaaranżowanej przestrzeni Targu Węglowego. W trakcie dziesięciodniowej akcji mieszkańcy Gdańska byli zachęcani do podzielenia się uwagami i pomysłami na Targ Węglowy. Był to początek kilkumiesięcznego procesu, który jest teraz kontynuowany wraz z mieszkańcami, ekspertami, władzami miejskimi i interesariuszami Targu.

Przez najbliższe miesiące odbędą się warsztaty i spotkania, na których wspólnie z mieszkańcami wypracowywane będą pomysły, mogące wpłynąć na decyzje o kształcie tego miejsca w przyszłości.

Celem warsztatów jest wspólne wypracowanie pomysłów na funkcjonowanie Targu Węglowego i dyskusja nad powstałymi koncepcjami. Warsztaty prowadzone będą przez socjologów z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” oraz przez pracowników Instytut Kultury Miejskiej. Efekty pracy mieszkańców i mieszkanek poznamy w marcu na podsumowującym proces konsultacji panelu eksperckim.

Warsztaty będą odbywać się w trzech grupach w terminach:

Grupa 1. – 23 stycznia o godzinie 16.00,

Grupa 2. – 28 stycznia o godzinie 17.00 (młodzież),

Grupa 3. – 29 stycznia o godzinie 17.00.

Wszystkie spotkania odbędą się w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej, przy ul. Długi Targ 39/40, sala 108. Zapisy na warsztaty prosimy kierować pod adres e-mail: targweglowy@ikm.gda.pl lub do Punktu Informacji Kulturalnej w siedzibie IKM.

Bardzo zależy nam na aktywnym udziale mieszkańców w całym procesie konsultacyjnym, dlatego jako formę współpracy wybraliśmy warsztaty, podczas których razem chcemy pracować nad pomysłami. Są one okazją do działania dla osób, które chciałby coś zmienić w swoim mieście, może mają już pomysły na to, co chcieliby robić na Targu Węglowym. Szczególnie zapraszamy najbliższych sąsiadów Targu i wszystkich, którzy chętnie odwiedzali to miejsce podczas akcji „Targ o Węglowy”. Chcemy odtworzyć tę energię, która towarzyszyła nam latem i stworzyć razem koncepcje miejsca przyjaznego mieszkańcom – mówi Natalia Brylowska z Obserwatorium Kultury prowadzonego przez Instytut Kultury Miejskiej.

Od początku stycznia na Targu Węglowym odbywają się obserwacje aktywności osób, które pojawiają się na placu. Wyniki spostrzeżeń, dotyczące tego, jak mieszkańcy i mieszkanki korzystają z Targu Węglowego zostaną wykorzystane jako punkt wyjścia do warsztatów.

W lutym (w wersji papierowej oraz online) dostępna będzie ankieta dotycząca proponowanych rozwiązań na Targu Węglowym. Zbieranie wypowiedzi potrwa trzy tygodnie. W pierwszych tygodniach marca, na kończącym panelu eksperckim, podsumujemy cały proces konsultacyjny i wnioski płynące z ankiet wypełnionych przez mieszkańców i mieszkanki Gdańska, oraz wszystkie osoby, dla których Targ Węglowy jest ważnym miejscem.

Źródło: Informacja prasowa. 

warsztaty_targ_IKM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.